Wykaz lektur

WYKAZ LEKTUR DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ

obowiązujących w roku szkolnym 2020/2021
program ramowy i uzupełniający

Część tekstów znajduje się w podręczniku.

(I półrocze)

  • Wanda Chotomska „Gdy zamierzasz przejść ulicę”
  • Julian Tuwim „Warzywa”
  • Małgorzata Strzałkowska „Leśny krasnoludek”
  • Władysław Bełza „Katechizm polskiego dziecka”
  • Danuta Wawiłow „Marzenie”
  • Lucyna Krzemieniecka „Jak się krasnalek z borsukiem na spacer wybierali”
  • Natalia Usenko „Telegram do śpiącej królewny”
  • Rafał Witek „Pierwszaki z kosmosu”
  • Julian Tuwim „Abecadło”

(II półrocze)

  • Maria Kownacka „Plastusiowy pamiętnik” (fragmenty)
  • Hanna Łochocka „O wróbelku Elemelku” (fragmenty)
  • Natalia Usenko „Potwór ekologiczny”
  • Julian Tuwim „Ptasie radio”
  • Joanna Papuzińska „Nasza mama czarodziejka” (fragmenty)
  • Marcin Brykczyński „Tata”
  • Jan Brzechwa „Żaba”
  • Janina Porazińska „Pamiętnik Czarnego Noska”

Część tekstów znajduje się w podręczniku

(I półrocze)

  • Wiera Badalska „Legenda o białym orle” (tekst w podręczniku)
  • Jan Brzechwa „Na straganie” (tekst w podręczniku)
  • Alina i Czesław Centkiewiczowie „Zaczarowana zagroda”
  • Waldemar Cichoń „Cukierku, ty łobuzie”
  • Wanda Chotomska „Alfabet” (tekst w podręczniku)
  • Wanda Chotomska, Wacław Bisko „Pies z ulicy Bałamutów” (tekst w podręczniku)
  • Lucyna Krzemieniecka „Jak się krasnal z sójkami za morze wybierał” (fragment w podręczniku)
  • Mira Lobe „Babcia na jabłoni” (fragment w podręczniku)
  • Danuta Parlak „Kapelusz Pani Wrony” – rozdział „Wystraszek”
  • Grzegorz Kasdepke „Detektyw Pozytywka”
  • Małgorzata Strzałkowska „Król Lul i warzywa” (tekst w podręczniku)
  • Danuta Wawiłow „Jak tu ciemno” (tekst w podręczniku)

(II półrocze)

  • Jan Brzechwa „Na wyspach Bergamutach” (tekst w podręczniku)
  • Jan Brzechwa „Prima aprilis” (tekst w podręczniku)
  • Jan Brzechwa „Sowa” (tekst w podręczniku)
  • Jan Brzechwa „Żuk” (tekst w podręczniku)
  • Wanda Chotomska „Dlaczego cielę ogonem miele?” (tekst w podręczniku)
  • Wanda Chotomska „Dzieci pana Astronoma” (fragmenty)
  • Wanda Chotomska „Legenda o Warsie i Sawie” (tekst w podręczniku)
  • Jan Grabowski „Czarna owieczka”
  • Małgorzata Strzałkowska „Pasta z jajek z musztardą”, „Pasta z twarożku i łuskanych pestek słonecznika”, „Witaminowa bomba” (teksty w podręczniku)

Część tekstów znajduje się w podręczniku

  • Władysław Broniewski „Jesienny wiatr” (tekst w podręczniku)
  • Jan Brzechwa „Michałek” (tekst w podręczniku)
  • Wanda Chotomska „Pan Listopad” (tekst w podręczniku)
  • Anna Czerwińska- Rydel „W poszukiwaniu światła. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie” (fragment w podręczniku)
  • Agnieszka Frączek „Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą”
  • René Goscinny, Jean-Jacques Sempé „Mikołajek” (fragment w podręczniku)
  • René Goscinny, Jean-Jacques Sempé „Mikołajek ma kłopoty” (fragment w podręczniku)
  • Ludwik Jerzy Kern „Piotruś i powietrze” (tekst w podręczniku)
  • Maria Konopnicka „Jak to z lnem było?”
  • Barbara Kosmowska „Dziewczynka z parku”
  • Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn” (fragmenty)
  • Janina Porazińska „O dwunastu miesiącach”
  • Janina Porazińska „Szewczyk Dratewka”
  • Marcin Pałasz „Sposób na Elfa”
  • Barbara Tylicka, O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w baśniach i legendach; Wiano św. Kingi
  • Hans Christian Andersen „Brzydkie kaczątko”
  • Jan Brzechwa „Żuraw i czapla” (tekst w podręczniku)
  • Alina i Czesław Centkiewiczowie „Anaruk, chłopiec z Grenlandii”
  • Aleksander Fredro „Paweł i Gaweł” (tekst w podręczniku)
  • Maria Krüger „Karolcia”
  • Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn” (fragmenty)
  • Beata Ostrowicka „Jest taka historia. Opowieść o Januszu Korczaku” (fragment w podręczniku)
  • Roman Pisarski „O psie, który jeździł koleją”
  • Maria Terlikowska „Drzewo do samego nieba”
  • Maciej Wojtyszko „Bromba i inni” (fragment w podręczniku)
  • Joanna Papuzińska, Asiunia
  • Lektury obowiązkowe realizowane w serii „NOWE Słowa na start” :
    • Jan Brzechwa Akademia pana Kleksa
    • René Goscinny, Jean-Jacques Sempé Mikołajek (wybór opowiadań)
  • Adam Mickiewicz Pani Twardowska, Pan Tadeusz (opisy przyrody)
  • Janusz Christa Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks)
  • Józef Wybicki Mazurek Dąbrowskiego
  • Wybrane baśnie polskie i europejskie: Ch. Perrault Kopciuszek, Wróżki; A. Puszkin Bajka o rybaku i rybce; J. I. Kraszewski Kwiat paproci; K. Wł. Wójcicki O Waligórze i Wyrwidębie; H. Ch. Andersen Dziewczynka z zapałkami, Stokrotka
  • Wybrane wiersze: J. Brzechwa Kwoka, Samochwała; J. Kulmowa Marzenia, Nie wyrastaj z marzenia; J. Twardowski
  • W klasie; J. Tuwim Spóźniony słowik, Dyzio marzyciel, Dwa wiatry; K. I. Gałczyński Wizyta; Wł. Bełza Legenda o garści ziemi polskiej
  • Wybrane podania i legendy polskie: M. Grądzka O Lechu, Czechu i Rusie, Piast Kołodziej; M. Orłoń O Wandzie, co Niemca nie chciała
  • Wybrane pozycje z serii Nazywam się… (np. Mikołaj Kopernik, Fryderyk Chopin, Maria Skłodowska – Curie, Jan Paweł II)

Lektury uzupełniające, teksty dodatkowe: (propozycje z listy MEN i spoza podstawy programowej)

  • Andrzej Maleszka Magiczne drzewo
  • Janusz Korczak Król Maciuś Pierwszy
  • Alfred Szklarski Tomek na wojennej ścieżce
  • E. Nowak Pajączek na rowerze
  • Frances Hodgson Burnett Tajemniczy ogród
  • Barbara Gawryluk Moje Bullerbyn
  • Anna Onichimowska Najwyższa góra świata
  • Adam Bahdaj Kapelusz za 100 tysięcy
  • Roald Dahl Charlie i fabryka czekolady
  • Hanna Ożogowska Chłopak na opak
  • Carlo Collodi Pinokio
  • Marta Berowska Szklana góra
  • Oskar Kolberg O szewczyku
  • Artur Oppman Za górami za lasami
  • Janusz Stanny Baśń o królu Dardanelu
  • Maria Kownacka, Zofia Malicka, Dzieci z Leszczynowej Górki
  • Ryszard Przymus Nasza mama jest poetką
  • Francesca Simon Koszmarny Karolek i prześwietne święta
  • Paweł Beręsewicz Ciumkowe historie, w tym jedna smutna
  • Wiktor Woroszylski Czas miłości
  • Jeff Kinney Dziennik cwaniaczka. Zapiski Grega Heffleya
  • Wanda Chotomska Legenda o warszawskim Bazyliszku
  • Antoni Słonimski Polska
  • Magdalena Grądzka Jurata, królowa Bałtyku
  • Anna Sójka Pan Twardowski
  • Irena Landau Jest ok!
  • Ulf Stark Magiczne tenisówki mojego przyjaciela Percy’ego
  • Ewa Szelburg-Zarembina Przed pomnikiem
  • Krystyna Wodnicka W bibliotece
  • Wanda Chotomska Kopciuszek
  • Eleanor Hodgeman Porter Pollyanna
  • Ireneusz Dańko Policja spełniła marzenie chorego chłopca
  • Joanna Papuzińska Wędrowcy
  • wywiad Kseni Chamerskiej z Januszem Christą Początki Kajka i Kokosza
  • Grzegorz Kasdepke Mam prawo
  • Elżbieta Zubrzycka Słup soli
  • Maria Dańkowska Nastolatki i bon ton
  • Wybór innych tekstów kultury, w tym utwory dla dzieci i młodzieży; film i spektakl teatralny z repertuaru dziecięcego; wybrane programy telewizyjne, teksty informacyjne, publicystyczne lub popularnonaukowe.
  • Film: A. Domańska Historia żółtej ciżemki, K. Gradowski Akademia Pana Kleksa, A. Maleszka Magiczne drzewo
  • Lektury obowiązkowe realizowane w serii „NOWE Słowa na start”:
    • Jan Brzechwa Akademia pana Kleksa
    • René Goscinny, Jean-Jacques Sempé Mikołajek (wybór opowiadań) wersja w języku polskim
  • Adam Mickiewicz Pani Twardowska, Pan Tadeusz (opisy przyrody)
  • Janusz Christa Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks)
  • Józef Wybicki Mazurek Dąbrowskiego
  • Wybrane baśnie polskie i europejskie: Ch. Perrault Kopciuszek, Wróżki; A. Puszkin Bajka o rybaku i rybce; J. I. Kraszewski Kwiat paproci; K. Wł. Wójcicki O Waligórze i Wyrwidębie; H. Ch. Andersen Dziewczynka z zapałkami, Stokrotka
  • Wybrane wiersze: J. Brzechwa Kwoka, Samochwała; J. Kulmowa Marzenia, Nie wyrastaj z marzenia; J. Twardowski
  • W klasie; J. Tuwim Spóźniony słowik, Dyzio marzyciel, Dwa wiatry; K. I. Gałczyński Wizyta; Wł. Bełza Legenda o garści ziemi polskiej
  • Wybrane podania i legendy polskie: M. Grądzka O Lechu, Czechu i Rusie, Piast Kołodziej; M. Orłoń O Wandzie, co Niemca nie chciała
  • Wybrane pozycje z serii Nazywam się… (np. Mikołaj Kopernik, Fryderyk Chopin, Maria Skłodowska – Curie, Jan Paweł II)

Lektury uzupełniające/teksty dodatkowe: (propozycje z listy MEN i spoza podstawy programowej)

  • Janusz Korczak Król Maciuś Pierwszy
  • Andrzej Maleszka Magiczne drzewo
  • Frances Hodgson Burnett Tajemniczy ogród
  • E. Nowak Pajączek na rowerze
  • Alfred Szklarski Tomek na wojennej ścieżce
  • Kornel Makuszyński Awantura o Basię
  • Anna Onichimowska Najwyższa góra świata
  • Adam Bahdaj Kapelusz za 100 tysięcy
  • Carlo Collodi Pinokio
  • Barbara Gawryluk Moje Bullerbyn
  • Roald Dahl Charlie i fabryka czekolady
  • Hanna Ożogowska Chłopak na opak
  • Marta Berowska Szklana góra
  • Oskar Kolberg O szewczyku
  • Artur Oppman Za górami za lasami
  • Janusz Stanny Baśń o królu Dardanelu
  • Maria Kownacka, Zofia Malicka, Dzieci z Leszczynowej Górki
  • Ryszard Przymus Nasza mama jest poetką
  • Francesca Simon Koszmarny Karolek i prześwietne święta
  • Paweł Beręsewicz Ciumkowe historie, w tym jedna smutna
  • Wiktor Woroszylski Czas miłości
  • Hanna Łochocka Książka czeka
  • Wanda Chotomska Legenda o warszawskim Bazyliszku
  • Antoni Słonimski Polska
  • Magdalena Grądzka Jurata, królowa Bałtyku
  • Anna Sójka Pan Twardowski
  • Irena Landau Jest ok!
  • Ewa Szelburg-Zarembina Przed pomnikiem
  • Krystyna Wodnicka W bibliotece
  • Wanda Chotomska Kopciuszek
  • Eleanor Hodgeman Porter Pollyanna
  • Ireneusz Dańko Policja spełniła marzenie chorego chłopca
  • Joanna Papuzińska Wędrowcy
  • wywiad Kseni Chamerskiej z Januszem Christą Początki Kajka i Kokosza
  • Grzegorz Kasdepke Mam prawo
  • Elżbieta Zubrzycka Słup soli
  • Maria Dańkowska Nastolatki i bon ton
  • Wybór innych tekstów kultury, w tym utwory dla dzieci i młodzieży; film i spektakl teatralny z repertuaru dziecięcego; wybrane programy telewizyjne, teksty informacyjne, publicystyczne lub popularnonaukowe.
  • Film: A. Domańska Historia żółtej ciżemki, K. Gradowski Akademia Pana Kleksa, A. Maleszka Magiczne drzewo
  • Lektury obowiązkowe realizowane w serii „NOWE Słowa na start” :
    • B. Prus Katarynka
    • F. Molnar Chłopcy z Placu Broni
    • C. S. Lewis Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa
  • Mickiewicz Powrót taty, Przyjaciele, Pan Tadeusz fragm.
  • K. I. Gałczyński Rozmowa liryczna
  • J. Kulmowa Udawanie
  • Cz. Miłosz Ojciec w bibliotece
  • J. Słowacki W pamiętniku Zofii Bobrówny
  • T Różewicz Przepaść, Oblicza ojczyzny
  • Mity: o powstaniu świata, o Demeter i Korze, Orfeuszu i Eurydyce, Heraklesie, Prometeuszu, Dedalu i Ikarze, Tezeuszu i Ariadnie
  • J. Tuwim Ptasie radio, Z. Herbert Pan od przyrody, L. Staff Chciałem już zamknąć drzwi

Lektury uzupełniające, teksty dodatkowe: (propozycje z listy MEN i spoza podstawy programowej)

  • Lewis Carroll Alicja w Krainie Czarów
  • Mark Twain Przygody Tomka Sawyera
  • A. Maleszka Magiczne drzewo. Tajemnica mostu
  • B. Kosmowska Dziewczynka z parku
  • E. Niziurski Sposób na Alcybiadesa
  • M. Musierowicz Noelka
  • S. Morgenstern Ernest i tajemnicze listy
  • W. Van Draanen Dziewczyna i chłopak wszystko na opak
  • K. Jankowski Przyjaźn na wszelki wypadek
  • B. Gawryluk Dziewczynka z fotografii , Moje Bullerbyn
  • A. Onichimowska Najwyższa góra świata
  • B. Wiza Macoszka
  • W. Witter Fotografia nieba
  • K. Michalski, D. Kot, E. Kot, M. Kozak O autorytecie.
  • K. Ryrych Wyspa mojej siostry
  • Cz. Piskorski O Żelisławie i gnieździe gryfów
  • M. Orłoń Przerwany hejnał
  • C. Niewiadomska Kazimierz Wielki kumem
  • E. Buczyńska Niepodległość
  • I. Czarkowska Duchy ze Wzgórza Rabowników
  • W. Szymborska Atlantyda
  • D. Kirscher, D. Casci Władca ksiąg
  • J. Cygan Kto przygód zna smak
  • A. Bahdaj Wakacje z duchami
  • A. i Cz. Centkiewiczowie Tumbo z Przylądka Dobrej Nadziei
  • M. Wojciechowska Przesunąć horyzont fragm.
  • Wywiad M. Stopy z J. Adamuszkiem Podróże małe i duże
  • Astrid Lindgren Bracia Lwie Serce
  • Barbara Kosmowska, Grzegorz Kasdepke Wielki wybuch, czyli K kontra K
  • Marcin Kozioł Skrzynia Władcy Piorunów
  • Agnieszka Stelmaszyk Kroniki Archeo
  • Michael Ende Momo
  • Grażyna Bąkiewicz Mówcie mi Bezprym
  • Sarah Crossan Kasieńka
  • Marcin Szczygielski Za niebieskimi drzwiami
  • John Boyne Chłopiec w pasiastej piżamie
  • John Boyne Lekkie życie Bernaby’ego Brokieta
  • Wybrane pozycje z serii Nazywam się… (Fryderyk Chopin, Maria Skłodowska–Curie, Jan Paweł II, Mikołaj Kopernik)
  • Teksty publicystyczne, informacyjne, popularnonaukowe, filmy, audycje radiowe.
  • Lektury obowiązkowe realizowane w serii „NOWE Słowa na start” :
    • B. Prus Katarynka
    • C. S. Lewis Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa (polska wersja językowa)
    • F. Molnar Chłopcy z Placu Broni (polska wersja językowa)
  • J. Kulmowa Udawanie
  • K. I. Gałczyński Rozmowa liryczna
  • A. Mickiewicz Powrót taty, Przyjaciele, Pan Tadeusz fragm.
  • Cz. Miłosz Ojciec w bibliotece
  • J. Słowacki W pamiętniku Zofii Bobrówny
  • T Różewicz Oblicza ojczyzny
  • Mity: o powstaniu świata, o Demeter i Korze, Orfeuszu i Eurydyce, Heraklesie, Prometeuszu, Dedalu i Ikarze, Tezeuszu i Ariadnie
  • J. Tuwim Ptasie radio, Z. Herbert Pan od przyrody, L. Staff Chciałem już zamknąć drzwi

Lektury uzupełniające, teksty dodatkowe: ((propozycje z listy MEN i spoza podstawy programowej)

  • Lewis Carroll Alicja w Krainie Czarów
  • Mark Twain Przygody Tomka Sawyera
  • Bahdaj Wakacje z duchami
  • Maleszka Magiczne drzewo. Tajemnica mostu
  • M. Musierowicz Noelka
  • B. Kosmowska Dziewczynka z parku
  • E. Niziurski Sposób na Alcybiadesa
  • S. Morgenstern Ernest i tajemnicze listy
  • W. Van Draanen Dziewczyna i chłopak wszystko na opak
  • K. Jankowski Przyjaźn na wszelki wypadek
  • B. Gawryluk Dziewczynka z fotografii, Moje Bullerbyn
  • A. Onichimowska Najwyższa góra świata
  • B. Wiza Macoszka
  • W. Witter Fotografia nieba
  • K. Michalski, D. Kot, E. Kot, M. Kozak O autorytecie.
  • K. Ryrych Wyspa mojej siostry
  • Cz. Piskorski O Żelisławie i gnieździe gryfów
  • M. Orłoń Przerwany hejnał
  • C. Niewiadomska Kazimierz Wielki kumem
  • E. Buczyńska Niepodległość
  • I. Czarkowska Duchy ze Wzgórza Rabowników
  • W. Szymborska Atlantyda
  • D. Kirscher, D. Casci Władca ksiąg
  • J. Cygan Kto przygód zna smak
  • A. i Cz. Centkiewiczowie Tumbo z Przylądka Dobrej Nadziei
  • M. Wojciechowska Przesunąć horyzont fragm.
  • Wywiad M. Stopy z J. Adamuszkiem Podróże małe i duże
  • Astrid Lindgren Bracia Lwie Serce
  • Barbara Kosmowska, Grzegorz Kasdepke Wielki wybuch, czyli K kontra K
  • Marcin Kozioł Skrzynia Władcy Piorunów
  • Agnieszka Stelmaszyk Kroniki Archeo
  • Michael Ende Momo
  • Grażyna Bąkiewicz Mówcie mi Bezprym
  • Sarah Crossan Kasieńka
  • Marcin Szczygielski Za niebieskimi drzwiami
  • John Boyne Chłopiec w pasiastej piżamie
  • John Boyne Lekkie życie Bernaby’ego Brokieta
  • Wybrane pozycje z serii Nazywam się… (Fryderyk Chopin, Maria Skłodowska–Curie, Jan Paweł II, Mikołaj Kopernik)
  • Teksty publicystyczne, informacyjne, popularnonaukowe, filmy, audycje radiowe.
  • Lektury obowiązkowe realizowane w serii „NOWE Słowa na start” :
    • Rafał Kosik Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi
    • Henryk Sienkiewicz W pustyni i w puszczy
    • John Ronald Reuel Tolkien Hobbit, czyli tam i z powrotem
  • Biblia; opis stworzenia świata i człowieka, przypowieści: o siewcy, talentach, pannach roztropnych, miło-siernym Samarytaninie
  • Adam Mickiewicz Pan Tadeusz (fragm. koncertu Wojskiego)
  • Tadeusz Różewicz Bursztynowy ptaszek, Anna Kamieńska Wieczór, Zbigniew Herbert Pudełko zwane wy-obraźnią, Joanna Kulmowa Człowiek żeby patrzał, Leopold Staff Odys, Julian Tuwim Czereśnie,
  • Czesław Miłosz Do mojej natury, Ojciec objaśnia
  • Ignacy Krasicki Potok i rzeka, Syn i ojciec, Kałamarz i pióro, Kruk i lis, Jan Brzechwa Lis i jaskółka
  • Mity – o Prometeuszu, o Orfeuszu i Eurydyce

Lektury uzupełniające, teksty dodatkowe: (propozycje z listy MEN i spoza podstawy programowej)

  • Marcin Kozioł Skrzynia Władcy Piorunów
  • Małgorzata Musierowicz Noelka
  • Alfred Szklarski wybrana powieść
  • Stanisław Lem Bajki robotów, Cyberiada
  • Edmund Niziurski Sposób na Alcybiadesa
  • Kornel Makuszyński wybrana powieść
  • Andrzej Maleszka powieść z cyklu Magiczne drzewo
  • Astrid Lindgren Bracia Lwie Serce
  • Danuta Bieńkowska Daniel wśród Rycerzy Okrągłego Stołu
  • Ludwik Janion Siła wyobraźni. Jednorożec, Zegarynek i… Mona Lisa
  • Arkady Klonow Tam, gdzie mieszka Muzyka
  • Agnieszka Stelmaszyk Tajemnica klejnotu Nefertiti
  • Kornelia Funke Atramentowe serce
  • Rudyard Kipling Księga dżungli
  • P. Boręsewicz Jak zakochałem Kaske Kwiatek
  • Ewa Jałochowska Historia sztuki dla dzieci i rodziców. Rozmowy z Kajtkiem
  • Marta Surowiec Jak mówić polskim dzieciom o dzieciach z Afryki
  • Arantxa García de Castro Poradnik dobrych manier
  • Henning Mankel Pies, który biegł ku gwieździe
  • A. Faber, E. Mazlish Jak mówić do nastolatków, żeby nas słuchały. Jak słuchać, żeby z nami rozmawiały
  • Jostein Gaarder Świat Zofii. Cudowna podróż w głąb historii filozofii
  • Heidi Hassenmüller Pewnej wrześniowej niedzieli
  • Józef Baran, *** (Córkom)
  • Julia Hartwig Komunikat
  • Marcin Wicha Klara. Proszę tego nie czytać!
  • Paweł Wakuła Co w trawie piszczy
  • Karen-Susan Fessel Moja mama jest wśród gwiazd
  • Eliza Piotrowska Żółte kółka
  • Joanna Fabicka Rutka
  • Marcin Szczygielski Teatr Niewidzialnych Dzieci
  • Maciej Dębski Dzień bez telefonu
  • Anna Kamieńska Książka nad książkami
  • Mark Twain Pamiętniki Adama i Ewy
  • Wisława Szymborska Jarmark cudów
  • Olga Kowalik Delfin człowiekowi człowiekiem
  • Katarzyna Zychla Dziewczynka tańcząca z wiatrem
  • Julia Hartwig Komunikat , Danuta Wawiłow Latem
  • Bill Watterson Calvin i Hobbes. Coś się ślini pod łóżkiem
  • Ewa Grętkiewicz Szczekająca szczęka Saszy
  • Joanna Rudniańska-Zalejska Kotka Brygidy
  • Czesław Janczarski Nie mijam
  • Liliana Bardijewska Kot Karima i obrazki
  • Jan Twardowski Starzy ludzie (fragm. książki Elementarz księdza Twardowskiego dla najmłodszego, średniaka i starszego)
  • Wybrane pozycje z serii Nazywam się… (Fryderyk Chopin, Maria Skłodowska–Curie, Jan Paweł II, Mikołaj Kopernik)
  • Lektury obowiązkowe realizowane w serii „NOWE Słowa na start” :
    • B. Prus Katarynka
    • C. S. Lewis Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa (polska wersja językowa)
    • F. Molnar Chłopcy z Placu Broni (polska wersja językowa)
  • J. Kulmowa Udawanie
  • K. I. Gałczyński Rozmowa liryczna
  • A. Mickiewicz Powrót taty, Przyjaciele, Pan Tadeusz fragm.
  • Cz. Miłosz Ojciec w bibliotece
  • J. Słowacki W pamiętniku Zofii Bobrówny
  • T Różewicz Oblicza ojczyzny
  • Mity: o powstaniu świata, o Demeter i Korze, Orfeuszu i Eurydyce, Heraklesie, Prometeuszu, Dedalu i Ikarze, Tezeuszu i Ariadnie
  • J. Tuwim Ptasie radio, Z. Herbert Pan od przyrody, L. Staff Chciałem już zamknąć drzwi

Lektury uzupełniające, teksty dodatkowe: ((propozycje z listy MEN i spoza podstawy programowej)

  • Lewis Carroll Alicja w Krainie Czarów
  • Mark Twain Przygody Tomka Sawyera
  • Bahdaj Wakacje z duchami
  • Maleszka Magiczne drzewo. Tajemnica mostu
  • M. Musierowicz Noelka
  • B. Kosmowska Dziewczynka z parku
  • E. Niziurski Sposób na Alcybiadesa
  • S. Morgenstern Ernest i tajemnicze listy
  • W. Van Draanen Dziewczyna i chłopak wszystko na opak
  • K. Jankowski Przyjaźn na wszelki wypadek
  • B. Gawryluk Dziewczynka z fotografii, Moje Bullerbyn
  • A. Onichimowska Najwyższa góra świata
  • B. Wiza Macoszka
  • W. Witter Fotografia nieba
  • K. Michalski, D. Kot, E. Kot, M. Kozak O autorytecie.
  • K. Ryrych Wyspa mojej siostry
  • Cz. Piskorski O Żelisławie i gnieździe gryfów
  • M. Orłoń Przerwany hejnał
  • C. Niewiadomska Kazimierz Wielki kumem
  • E. Buczyńska Niepodległość
  • I. Czarkowska Duchy ze Wzgórza Rabowników
  • W. Szymborska Atlantyda
  • D. Kirscher, D. Casci Władca ksiąg
  • J. Cygan Kto przygód zna smak
  • A. i Cz. Centkiewiczowie Tumbo z Przylądka Dobrej Nadziei
  • M. Wojciechowska Przesunąć horyzont fragm.
  • Wywiad M. Stopy z J. Adamuszkiem Podróże małe i duże
  • Astrid Lindgren Bracia Lwie Serce
  • Barbara Kosmowska, Grzegorz Kasdepke Wielki wybuch, czyli K kontra K
  • Marcin Kozioł Skrzynia Władcy Piorunów
  • Agnieszka Stelmaszyk Kroniki Archeo
  • Michael Ende Momo
  • Grażyna Bąkiewicz Mówcie mi Bezprym
  • Sarah Crossan Kasieńka
  • Marcin Szczygielski Za niebieskimi drzwiami
  • John Boyne Chłopiec w pasiastej piżamie
  • John Boyne Lekkie życie Bernaby’ego Brokieta
  • Wybrane pozycje z serii Nazywam się… (Fryderyk Chopin, Maria Skłodowska–Curie, Jan Paweł II, Mikołaj Kopernik)
  • Teksty publicystyczne, informacyjne, popularnonaukowe, filmy, audycje radiowe.
  • Charles Dickens „Opowieść wigilijna” ( w polskiej wersji językowej)
  • Aleksander Fredro „Zemsta”
  • Ernest Hemingway „Stary człowiek i morze” (w polskiej wersji językowej)
  • Jan Kochanowski wybór fraszek, wybór pieśni
  • Ignacy Krasicki „Żona modna”
  • Adam Mickiewicz: „Reduta Ordona”, „Śmierć Pułkownika”, „Świtezianka”, II część „Dziadów”
  • Juliusz Słowacki, „Balladyna”
  • Antoine de Saint -Exupery „Mały Książę” (w polskiej wersji językowej)
  • Henryk Sienkiewicz „Latarnik”
  • Wybrane wiersze Bolesława Leśmiana, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta, Wisławy Szymborskiej, Cypriana Norwida, Adama Mickiewicza, Czesława Miłosza, Jana Twardowskiego, Tadeusza Różewicza
  • M. Wańkowicz “Ziele na kraterze”, “Tędy i owędy”
  • A. Kamiński “Kamienie na szaniec”
  • S Żeromski “Syzyfowe prace”
  • A. Mickiewicz “Pan Tadeusz”
  • H. Sienkiewicz “Quo vadis”
  • A. Fiedler “Dywizjon 303”
  • S. Mrożek “Artysta”
  • Poezja Szymborskiej, Słowackiego, Mickiewicza, Kochanowskiego, Leśmiana, Barańczaka, Różewicza, Twardowskiego, Baczyńskiego, Gałczyńskiego.