Jajka – tylko biało-czerwone!

By zachować tradycję dekorowania jajek wielkanocnych i pobudzić kreatywność swoich członków, stowarzyszenia: „Świetlica Polska” i „Polonia” w Taszkencie, wraz z nauczycielką skierowaną przez ORPEG – Agnieszką Mikulec, ogłosiły konkurs, w ramach którego należało udekorować jajko.

Warunek postawiono jeden – można było użyć tylko kolorów polskiej flagi. Okazało się, że ograniczenie kolorystyki wcale nie zawęziło inwencji twórczej, a wprost przeciwnie – pozwoliło autorom na poszukiwanie ciekawych motywów i wykorzystywanie różnorodnych materiałów. Można było podziwiać jajko misternie wyklejone biało-czerwonymi koralikami, z których powstała polska flaga wraz z krzyżem. Ktoś wpadł na pomysł wykorzystania techniki decoupage, by przypomnieć, że Wielkanoc związana jest z wiosną i kwiatami. Nie zabrakło też bezpośredniego związku z Polską w postaci namalowanego orła czy nazwy Polski wykaligrafowanej na jajku. Wśród wielu prac wyróżniało się swą wielkością bogato zdobione jajo nawiązujące do stylu barokowego.

Członkowie jury zgodnie orzekli, że bardzo trudno było dokonać wyboru i przyznać miejsca w konkursie, ponieważ jego uczestnicy włożyli w dekorację jajek wiele energii, pracy, pomysłowości i czasu.