Data aktualizacji: 2020-12-29

Nazwa Szkoły 
- w języku polskim *Sobotnio-Niedzielna Szkoła przy Szepetowskim Oddziale Związku Polaków na Ukrainie
- w języku lokalnym *Sobotnio-Niedzielna Szkoła przy Szepetowskim Oddziale Związku Polaków na Ukrainie
Miejscowość *Szepetówka
Kraj *

Ukraina

Ulica, nr domu*Gorkiego 38

 

 

Kod pocztowy*

30401

Okręg konsularny, na terenie którego działa szkoła.*

Lokalizacja szkoły (długość i szerokość geograficzna)                                    

Konsulat Generalny RP w Winnicy
Telefon kontaktowy * (z numerem kierunkowym kraju np+44 22 5268312)

 +380974095657



Faks (z numerem kierunkowym kraju)

Strona domowa szkoły *


e-mail * (sekretariat lub dyrekcja): valatyszkievicz@gmail.com

Komunikator głosowy (np. skype: krzysztof112)

viber +48788998781

Dyrektor/Lider placówki 

 

 - Imię, nazwisko

Walentyna Pasiecznik

 
 Osoba kontaktowa 

 

 - Imię, nazwisko



 Typ Szkoły *

Szkoła społeczna/prywatna (nie podlega lokalnym władzom oświatowym)

 


Instytucja/organ prowadzący szkołę * (nazwa instytucji z pełnym adresem pocztowym) 
Sobotnio-Niedzielną szkołę prowadzi spolecznie Szepetowski oddział ZPU.

Rok powstania szkoły.*
2008
Krótki opis szkoły *

                                  Sobotnio-Niedzielna Szkoła

       przy Szepetowskim Oddziale Związku Polaków na Ukrainie

Północ Podola i południeWołynia – to jest  region, na terytorium którego jest położony współczesny okręg Szepetowski z centrum Szepetówka. Nasze towarzystwo polskie powstało w 1992 roku. Swoją aktywną działalność rozpoczęło pod koniec 2001roku. Naszym głównym zadaniem jest odrodzenie narodowe Polaków zamieszkujących licznie nasz region, w tym budzenie i pielęgnowanie świadomości pochodzenia, także przez nauczanie języka polskiego dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzimy również edukację w zakresie historii, kultury i tradycji polskiej. Cieszymy się ogromnie, że nasze dzieci uczą  języka ojczystego.  Chcemy to kontynuować, bo sami nie mieli takiej możliwości, stąd też i nasza słaba znajomość języka polskiego.

Pragnę podkreślić, że nauczanie języka polskiego założono w szkołach Szepetówki od 2001roku. Na podania  towarzystwa i rodziców  od września 2008 roku przy ukraińskiej Ogólnokształcącej Szkole nr 4, wg decyzii miejskich władz, otworzono 1 klasę z polskim językiem nauczania dla narodowości polskiej. Na dzień dzisiejszy funkcjonuje 9 klas i 10 i 11 klasy połączone z klasą ukraińską. Razem z tym  od stycznia  2002 roku funkcjonuje przy towarzystwie Sobotnio-Niedzielna Szkoła, gdzie odbywają się lekcji języka polskiego, historii i geografii Polski, kultury i tradycji polskiej. Do 2008 roku S-NSz funkcjonowała w wynajmowanym prywatnym

Lokalu. Obecnie, z kolei piąty rok, Sobotnio-Niedzielna Szkoła naszego towarzystwa funkcjonuje przy  Ogólnokształcącej specjalistycznej szkole-internat, gdzie wynajmujemy trzy sale lekcyjnych. Dojeżdżają do naszej szkóły   dzieci z rodzin polskich, wielodzietnych, małozabiezpieczonych z całego miasta i wsi rejonu szepetowskiego oraz sławuckiego.  Nauka odbywa się codziennie od 12 godziny. Na dzień dzisiejszy przy szkole pracuję 10 grup.  W szkolnym 2020/2021 liczba uczniów tych  grup - 135 osób. Pracujją na zasadach spolecznych przy szkole 4 nauczyciela: Nina Waśkowska-Litwinczuk, Walentyna Tyszkiewicz-Pasiecznik, Olga Tysycyuk  i Irena Habinet.  Zainteresowani nauczaniem  dzieci, młodzież i dorosli nie tylko polskiej narodowości oraz innych narodowości.

Dobrym doświadczeniem funkcjonowania Sobotnio- Niedzielnej Szkoły jest to, iż dyrekcja Gimnazjum nr 5 wprowadziła w2020/2021 roku szkolnym zaczynając od klasy 1 język polski, jako drugi dla dzieci narodowości polskiej. To wielka  szansa dla polskich dzieci z okolicznych  wiosek, dobrej nauki polskiego i in. przedmiotów w j.p.  Dyrekcja szkoły ma możliwość  zabiezpiecz dla tych uczniów noclegi we własnym pansjonacie i wyżywienie w stołówce w ciągu tygodnia na zasadach jak płatnych tak i bezpłatnych.

Pracują przy S-N szkole koła po zainteresowaniu. Uczniowie biorą udział w organizacji szeregu imprez kulturalnych z okazji: „Dnia 3 maja”, „Dnia Polonii”, „Dnia Szkoły”„Dnia Niepodległości Polski”, „Dnia Konstytucji- 3 maja”, „Dnia Św. Mikołaja”, „Dnia Babci”, „..... Dziadka”,”..... Matki”, organizują wystawy i akademii pr. „Jasełka” i in. Wielkim wydarzeniem dla całego naszego regionu – to jest Festiwal Kultury Polskiej w Szepetówce, na których są dużo gości honorowych. Na imprezach przedstawiamy występy artystyczne naszych miejscowych grup dziecięcych, młodzieżowych, a również i starszych ludzi. Przeprowadzamy to w języku polskim.  Z prawdziwą radością uczniowie przedstawiją swoje umiejętności i osiągnięcia na organizowanych  imprezach, spotkaniach okolicznościowych, na których  gościmy honorowych gości z Polski (pr. senator  Pan S.Gogacz, przedstawicieli Kancelarii Prezydenta RP na czele z Panem Adamem Kwiatkowskim, przedstawicieli  KG w Winnicy, przedstawicieli organizacji społecznych, in.) 


Krótka informacja o miejscowości i lokalnej społeczności polskiej
Według ostatniego spisu ludności z 2001r. w Szepetόwce i okolicy mieszka 2086 Polakόw. Jednak wyniki ankietowania przeprowadzonego wśród mieszkańców rejonu różnią się znacznie od oficjalnego  - ponad 10 tys. osόb  podało polskie pochodzenie. Ale przeważająca większość zapisano jako ukraińscy albo innej narodowości. 

Liczba uczniów *
 
- w roku szkolnym 
             - 2018/19132
              - 2019/20134
              - 2020/21135
              - 2021/22-
              - 2022/23-
              - 2023/24-
              - 2024/25*-

Wiek uczniów *

Kiedy rozpoczynają i kończą się zajęcia w roku szkolnym?

Od 1 września 2020 roku do 31 maja 2021roku.

Jakie dokumenty (zaświadczenia, świadectwa itp.) wydaje szkoła (na zakończenie roku szkolnego i po ukończeniu szkoły)?


Czy świadectwa, zaświadczenia wydawane przez szkołę są uznawane w lokalnym systemie oświaty?*

Nie

Czy szkoła przygotowuje uczniów do egzaminów zewnętrznych w polskim systemie oświaty lub w lokalnym systemie oświaty? Do jakich egzaminów, jaka część uczniów przystępuje do egzaminów?*
Nie

Kto i na jakich zasadach zatrudnia nauczycieli?
Nauczyciele pracują jako wołontariusze od Szepetowskiego Oddziału ZPU.

Logo szkoły i fotografia
Logo szkoły (nie więcej niż 250x250 pikseli
-

Fotografia 
W opisie szkoły możemy dodać tylko jedną fotografię! Wybierz właściwy format fotografii:

Fotografia pozioma: 

Fotografia pionowa: Fotografia kwadratowa:
---