Data aktualizacji: 2021-03-05

Nazwa Szkoły 
- w języku polskim *Komisja Kulturalno-Oświatowa "Szkoła Polska" przy PLBA
- w języku lokalnym *Polish Cultural Enrichment Program " Polish School"at PLBA
Miejscowość *Portland
Kraj *

Stany Zjednoczone

Ulica, nr domu*3832 N Interstate Ave.

 

 

Kod pocztowy*

97227

Okręg konsularny, na terenie którego działa szkoła.*

Lokalizacja szkoły (długość i szerokość geograficzna)                                -    

Los Angeles, Kalifornia
Telefon kontaktowy * (z numerem kierunkowym kraju np+44 22 5268312)

 001 - 971-255-2655Faks (z numerem kierunkowym kraju)

Strona domowa szkoły *


e-mail * (sekretariat lub dyrekcja): szkolapolskapdx@gmail.com

Komunikator głosowy (np. skype: krzysztof112)

Dyrektor/Lider placówki 

 

 - Imię, nazwisko

Renata Dajnowska

 
 Osoba kontaktowa 

 

 - Imię, nazwisko Typ Szkoły *

Szkoła społeczna/prywatna (nie podlega lokalnym władzom oświatowym)

 


Instytucja/organ prowadzący szkołę * (nazwa instytucji z pełnym adresem pocztowym) 

Szkola objeta jest patronatem Towarzystwa Bibiloteki Polskiej (PLBA), ktory legalnie, pienieznie i lokalowo wspiera nasza szkole. Wszelkie dzialania edukacyjne i pozostale decyzje podejmowane sa przez szkole.

Adres
PLBA
3832 N Interstata Ave.
Portland, OR 97227


Rok powstania szkoły.*
1994
Krótki opis szkoły *Do szkoly uczeszczaja uczniowie w wieku od 3-16 lat. Prowadzimy rowniez zajecia dla doroslych i zajecia grupy mlodziezowej. Zajecia odbywaja sie co dwa tygodnie od godziny 9 rano do 12:30 po poludniu.

Rok szkolny zaczynamy po polskim festiwalu (poczatkiem pazdziernika), a konczymy koncem maja.

Korzystamy z podrecznikow, ktorych autorka jest pani Malgorzata Pawlusiewicz. Mlodsze dzieci ucza sie j.polskiego , polskich tancow i piosenek. Starsi uczniowie poznaja dodatkowo elementy polskiej historii i geografii.

Podczas calego roku szkolnego oferujemy dzieciom wiele atrakcji . Rodzice i nauczyciele organizuja dla uczniow: andrzejki, mikolaja, kolede, konkursy plastyczno-literackie, wyjscie do teatru, konkurs na najladniejsza pisanke i palme, szukanie jajek, Dzien Dziecka.

Uczniowie reprezentuja szkole podczas Polish Festival w Portland i Seattle, “Heritage Day” w Bialym Orle, Dnia Matki i Ojca, uroczystosci w Domu Polskim oraz w ramach dzialalnosci Visegrad Group PDX razem z rowiesnikami ze szkoly czeskiej i wegierskiej.

 


Krótka informacja o miejscowości i lokalnej społeczności polskiej


0,0

Do szkoly uczeszczaja uczniowie w wieku od 3-16 lat. Prowadzimy rowniez zajecia dla doroslych i zajecia grupy mlodziezowej. Zajecia odbywaja sie co dwa tygodnie od godziny 9 rano do 12:30 po poludniu.

Rok szkolny zaczynamy po polskim festiwalu (poczatkiem pazdziernika), a konczymy koncem maja.

Korzystamy z podrecznikow, ktorych autorka jest pani Malgorzata Pawlusiewicz. Mlodsze dzieci ucza sie j.polskiego , polskich tancow i piosenek. Starsi uczniowie poznaja dodatkowo elementy polskiej historii i geografii.

Podczas calego roku szkolnego oferujemy dzieciom wiele atrakcji . Rodzice i nauczyciele organizuja dla uczniow: andrzejki, mikolaja, kolede, konkursy plastyczno-literackie, wyjscie do teatru, konkurs na najladniejsza pisanke i palme, szukanie jajek, Dzien Dziecka.

Uczniowie reprezentuja szkole podczas Polish Festival w Portland i Seattle, “Heritage Day” w Bialym Orle, Dnia Matki i Ojca, uroczystosci w Domu Polskim oraz w ramach dzialalnosci Visegrad Group PDX razem z rowiesnikami ze szkoly czeskiej i wegierskiej.Do szkoly uczeszczaja uczniowie w wieku od 3-16 lat. Prowadzimy rowniez zajecia dla doroslych i zajecia grupy mlodziezowej. Zajecia odbywaja sie co dwa tygodnie od godziny 9 rano do 12:30 po poludniu. Rok szkolny zaczynamy po polskim festiwalu (poczatkiem pazdziernika), a konczymy koncem maja. Korzystamy z podrecznikow, ktorych autorka jest pani Malgorzata Pawlusiewicz. Mlodsze dzieci ucza sie j.polskiego , polskich tancow i piosenek. Starsi uczniowie poznaja dodatkowo elementy polskiej historii i geografii. Podczas calego roku szkolnego oferujemy dzieciom wiele atrakcji . Rodzice i nauczyciele organizuja dla uczniow: andrzejki, mikolaja, kolede, konkursy plastyczno-literackie, wyjscie do teatru, konkurs na najladniejsza pisanke i palme, szukanie jajek, Dzien Dziecka. Uczniowie reprezentuja szkole podczas Polish Festival w Portland i Seattle, “Heritage Day” w Bialym Orle, Dnia Matki i Ojca, uroczystosci w Domu Polskim oraz w ramach dzialalnosci Visegrad Group PDX razem z rowiesnikami ze szkoly czeskiej i wegierskiej.

Portland jest najwiekszym miastem Oregonu. Malowniczo polozony miedzy rzekami Columbia i Willamette, niedaleko gory Hood. Jest znany wielu  z licznych parkow, mostow, drog dla rowerow. Jest ekologicznie przyjaznym miastem z wieloma browarami i kawiarenkami.
Liczba uczniów *
 
- w roku szkolnym 
             - 2018/1959
              - 2019/2050
              - 2020/2112
              - 2021/22-

Wiek uczniów *

7-9 lat, 10-12

Kiedy rozpoczynają i kończą się zajęcia w roku szkolnym?

Zajecia rozpoczynaja sie poczatkiem pazdziernika, a koncza koncem maja.

Jakie dokumenty (zaświadczenia, świadectwa itp.) wydaje szkoła (na zakończenie roku szkolnego i po ukończeniu szkoły)?
Na zakonaczenie roku szkolnego dzieci w wieku przedszkolnym otrzymuja dyplomiki, a uczniowie w wieku szkolnym swiadectwa.


Czy świadectwa, zaświadczenia wydawane przez szkołę są uznawane w lokalnym systemie oświaty?*

Nie

Czy szkoła przygotowuje uczniów do egzaminów zewnętrznych w polskim systemie oświaty lub w lokalnym systemie oświaty? Do jakich egzaminów, jaka część uczniów przystępuje do egzaminów?*
Tak

Kto i na jakich zasadach zatrudnia nauczycieli?
Po sprawdzeniu historii kryminalnej, CV, rekomendacji decyzje podejmuje Dyrektor Szkoly z Przewodniczaca Komitetu Rodzicielskiego.

Logo szkoły i fotografia
Logo szkoły (nie więcej niż 250x250 pikseli


Fotografia 
W opisie szkoły możemy dodać tylko jedną fotografię! Wybierz właściwy format fotografii:

Fotografia pozioma: 

Fotografia pionowa: Fotografia kwadratowa:
---