Data aktualizacji: 2021-10-14

Nazwa Szkoły 
- w języku polskim *Polska Szkoła Breda im. Kornela Makuszyńskiego
- w języku lokalnym *Stichting Poolse School Breda
Miejscowość *Breda z oddziałem Roosendaal
Kraj *

Holandia

Ulica, nr domu*Tweeschaar 12

 

 

Kod pocztowy*

4822 AT

Okręg konsularny, na terenie którego działa szkoła.*

Lokalizacja szkoły (długość i szerokość geograficzna)                                    

Haga
Telefon kontaktowy * (z numerem kierunkowym kraju np+44 22 5268312)

 +31639195302Faks (z numerem kierunkowym kraju)

Strona domowa szkoły *


e-mail * (sekretariat lub dyrekcja): g.lubbers@gmail.com

Komunikator głosowy (np. skype: krzysztof112)

Dyrektor/Lider placówki 

 

 - Imię, nazwisko

Małgorzata Lubbers-Dąbrowska

 
 Osoba kontaktowa 

 

 - Imię, nazwisko

Małgorzata Lubbers-Dąbrowska Typ Szkoły *

Szkoła społeczna/prywatna (nie podlega lokalnym władzom oświatowym)

 


Instytucja/organ prowadzący szkołę * (nazwa instytucji z pełnym adresem pocztowym) 
Stichting Poolse School Breda Enclaveberg 190 4708EC Roosendaal +31 6 39195302 e-mil  psbreda@gmail.com


Rok powstania szkoły.*
1997
Krótki opis szkoły *

Polska Szkoła w Bredzie jest sobotnią szkoła uzupełniającą. Zajęcia z języka polskiego, historii, geografii, wiedzy o Polsce odbywają się raz na dwa tygodnie sobotę w dwóch lokacjach Breda i Roosendaal. Zajęcia odbywaja się w trzech grupach wiekowych: najmłodsza grupa 3-5 lat (Smoki Wawelskie), grupa od 6-7 lat (Warszawskie Syrenki) i grupa 8-12 lat (Złote Kaczki). Skład grup zależy od ilości stale napływających zgłoszeń dzieci. Celem szkoły jest umożliwienie nauki języka polskiego oraz zapoznanie się z kulturą i tradycjami polskimi. Lekcje są przystępne dla dzieci które dobrze władają językiem polskim jak również dla dzieci polskiego pochodzenia dla których język polski jest językiem drugim (rodziców). Obok regularnych zajęć dzieci naszej szkoły biorą udział w różnych konkursach plastycznych i teatralnych. Oferujemy również kursy języka polskiego dla dorosłych oraz kursy języka niderlandzkiego . Organizujemy spotkania świąteczne i inne spotkania/imprezy dla całych rodzin integrując środowisko polsko-holenderskie. Szkoła jest członkiem Forum Polskich Szkół w Holandii.

Od wiosny 2017 roku szkoła otworzyła oddział szkoły w Roosendaal. Zajęcia w szkołach w Bredzie i Roosendaal odbywają sie według tego samego planu oraz programu dydaktycznego. Zajęcia w Roosendaal odbywaja się w sobotę przed południem, w Bredzie po południu.

Adres w Bredzie SCC Kraaienest, Tweeschaar 12, 4822 AT Breda

Adres szkoły w Roosendaal : Wijkcentrum Bergspil, Tolbergcentrum 158, 4708HK Roosendaal.Krótka informacja o miejscowości i lokalnej społeczności polskiej

Breda jest najbardziej polskim miastem w Holandii – przez pamieć Polaków, żołnierzy Pierwszej Polskiej Dywizji Pancernej dowodzonej przez generała Stanisława Maczka, którzy wyzwolili to miasto 29 października 1944 i w nim zimowali w roku 1944-45, nawiązujac wezły przyjażni i miłości z mieszkańcami oraz przez duża ilość zołnierzy, którzy osiedlili sie tutaj po wojnie. Jest to miasto, w którym przez szereg miesiecy od zakończenia wojny nie znikały z okien domów i wystaw sklepowych napisy po polsku „Dziekujemy Wam Polacy” oraz gdzie na kazdym kroku można spotkać ślady pamięci. W sali recepcyjnej ratusza znajduje się „Honorowa tablica na cześć Pierwszej Polskiej Dywizji Pancernej”, honorowego obywatela tego miasta. Specjalna uchwała rady miejskiej nadano honorowe obywatelstwo wszystkim zołnierzom dywizji. Rada uwzględniła to, ze ta polska dywizja przez swój wojskowy talent i brawure zasłuzyła na niespłacalną wdzięczność ludności miasta Bredy. W dziesięciolecie bitwy o Brede odsłonieto pomnik w parku miejskim Wilhelminapark” przy ulicy generała Maczka. Jest to miejsce, gdzie oddziały polskie stoczyły cieżki bój z ukrytymi w Wilhelminapark Niemcami. Pomnik ten składa się z marmurowej kolumny na szczycie której znajduje się kula ziemska a na niej dwa orły. Orzeł polski zwycieza w walce orla niemieckiego. Na cokole są wyryte słowa w jezyku holenderskim: „W podziece naszym polskim wyzwolicielom – 29 pazdziernika 1944 r.” oraz polski orzeł. Po drugiej stronie alei, na podmurowaniu z odpowiednio wyjasniajaca tabliczka, stoi niemiecki czołg typu Panter zdobyty w walkach i ofiarowany przez dywizje miastu. Kapliczke Matki Boskiej Czestochowskiej jako kolejne podziekowanie „zbudowano w Roku Maryjnym 1954 w podziece za wyzwolenie w 1944 r.” (...) W centrum miasta w kosciele sw. Józefa (zbudowanym w 1430 r.) mozna obejrzec witraz przedstawiajacy wyzwolenie Bredy. Polscy zołnierze wjezdzaja do miasta na białych koniach. Jeden z zołnierzy trzyma sztandar z wizerunkiem Matki Boskiej Czestochowskiej. Ponad nim znajduje sie polski orzeł w koronie. Po prawej stronie powiewa flaga holenderska, amerykanska i angielska. Pod obrazem widnieje napis: „W niedziele, 29 pazdziernika 1944, w Swieto Chrystusa Króla, zostały nasze modlitwy do Maryi wysłuchane i nasze miast zostało wyzwolone przez aliantów”. W Bredzie znajduje sie również Muzeum poświecone Generałowi i jego żołnierzom. W Bredzie i okolicach znajdują sie trzy Polskie Cmentarze Honorowe gdzie znajduja sie groby Polaków, walczacych „Za Wasza i Nasza Wolnosc”. Polegli oni w walkach o miasto i okolice. Na najwiekszym z tych cmentarzy przy Ettensebaan, zgodnie z ostatnim życzeniem, został pochowany wsród swoich zołnierzy, zmarły w wieku 102 lat w Szkocji, 11 grudnia 1994 roku, sam generał broni dowódca 1 Dywizji Pancernej, Stanisław Maczek. Drugi Polski Wojskowy Cmentarz Honorowy znajduje się w dzielnicy Bredy Ginneken przy ulicy Vogelenzaglaan 13, a trzeci w Oosterhout przy Veerseweg 54.

Przez ostatnie 10 lat w regionie Bredy osiedliło się dużo migrantów zarobkowych. Wiele osób dojeżdżało z okolicy do Bredy. Wielu osobom trudno było dotrzeć do Bredy. Na zyczenie tych rodziców otworzyliśmy w Roosendaal filie szkoły. 


Liczba uczniów *
 
- w roku szkolnym 
             - 2018/1940
              - 2019/2030
              - 2020/2140
              - 2021/2240

Wiek uczniów *

Kiedy rozpoczynają i kończą się zajęcia w roku szkolnym?

Plan zajęć jest dopasowany do zajęć w regularnych szkołach holenderskich. Zaczynają się i kończą w podobnym terminie. 

Jakie dokumenty (zaświadczenia, świadectwa itp.) wydaje szkoła (na zakończenie roku szkolnego i po ukończeniu szkoły)?
Na koniec roku szkolnego każde dziecko otrzymuje dyplom oraz świadectwo uczęszczania do szkoły w danym roku szkolnym oraz podarunek, zwykle książkę.

Czy świadectwa, zaświadczenia wydawane przez szkołę są uznawane w lokalnym systemie oświaty?*

Nie

Czy szkoła przygotowuje uczniów do egzaminów zewnętrznych w polskim systemie oświaty lub w lokalnym systemie oświaty? Do jakich egzaminów, jaka część uczniów przystępuje do egzaminów?*
Nie

Kto i na jakich zasadach zatrudnia nauczycieli?
Nauczyciele są wolontariuszami.

Logo szkoły i fotografia
Logo szkoły (nie więcej niż 250x250 pikseli
-

Fotografia 
W opisie szkoły możemy dodać tylko jedną fotografię! Wybierz właściwy format fotografii:

Fotografia pozioma: 

Fotografia pionowa: Fotografia kwadratowa:
---