Data aktualizacji: 2023-11-15

Nazwa Szkoły 
- w języku polskim *Polska Szkola Doksztalcajaca Gniazda 946 Sokolow Polskich
- w języku lokalnym *Polish Supplementary School
Miejscowość *Manville
Kraj *

Stany Zjednoczone

Ulica, nr domu*99 North 13 Avenue

 

 

Kod pocztowy*

08835

Okręg konsularny, na terenie którego działa szkoła.*

Lokalizacja szkoły (długość i szerokość geograficzna)                                -    

USA, NY
Telefon kontaktowy * (z numerem kierunkowym kraju np+44 22 5268312)

 +1 9088723889



Faks (z numerem kierunkowym kraju)

Strona domowa szkoły *


e-mail * (sekretariat lub dyrekcja): PSDNest946@gmail.com

Komunikator głosowy (np. skype: krzysztof112)

Dyrektor/Lider placówki 

 

 - Imię, nazwisko

Elizabeth Laskowski

 
 Osoba kontaktowa 

 

 - Imię, nazwisko

Karolina Święcka



 Typ Szkoły *

Szkoła społeczna/prywatna (nie podlega lokalnym władzom oświatowym)

 


Instytucja/organ prowadzący szkołę * (nazwa instytucji z pełnym adresem pocztowym) 



Rok powstania szkoły.*
1985
Krótki opis szkoły *

Szkola osmioklasowa, prowadzona jast tez klasa przedszkolna oraz klasa dwujezyczna, dla dzieci poslugujacych sie jezykim angielskim jako pierwszym. 

Szkola ma rowniez klasy licealne


Krótka informacja o miejscowości i lokalnej społeczności polskiej

Manville, mala miejscowosc w NJ, do roku 1912 nikt nie slyszal o tej miejscowosci, byla czescia Hillsborough Township – pelna lokalnych pol uprawnych, lasow, i łak. W roku 1912 Johns – Manville Company wybudowal ogromna fabryke azbestu i miejscowosc zaczela sie bardzo zmieniac. Fabryka dawala mozliwosc zatrudnienia – wokol fabryki zaczelo powstawc miasteczko. Budowano domy, sklepy, powstawaly punkty uslugowe. Do Manville przybywaly rodziny z Pensylwanii, aby tu sie osiedlic i pracowac. Glownie byli to emigranci z Polski, Zachodzniej Ukrainy,  Slowacji I Czech.Wielu z nich juz wkrotce po  osiedleniu sie w Manville  decydowalo sie na zaproszenie rodzin, znajomych  z Ojczyzny , ktorzy zmuszeni w poszukiwaniu pracy, “za chlebem” decydowalo sie na opuszczenie kraju.. Polscy emigrnci , stanowiacy wiekszosc ludnosci Manville nadali miastu specyficzny klimat I  kulutre. Tam,gdzie Polacy, tam ich wiara, ich oddanie Bogu I Matce Bozej, szybko wiec wybudowali Kosciol bo juz w 1919 roku-  maly drewniany, dwa lata pozniej stal sie juz parafia. Przybywalo parafian – przybywalo emigrantow z Polski, zwlaszacza po II Wojnie Swiatwej. W roku 1963 wybudowano blisko starego kosciola nowy – wiekszy Parafie Najswietszego Serca Jezusa. Przy Parafii, powstala szkola, do dzis zyja I wspominaja nauke w tej szkole jej absolwenci. Uczyli sie w obu jezykach w  polskim I angielskim. Powstale polskie punkty uslugowe, sklepy – przez lata cieszyly sie stala klientela, mialy bardzo dobra renome. Przez ostatnie lata obserwowalismy zmiany w strukturze  emigracji z Polski – zwlaszcza po roku 1990 i to w duzym stopniu wplynelo na zmiane calej struktury  Manville. Nadal funkcjonuja Polskie Sklepy,  polskie punkty uslugowe, Polskie Agencje oferujace wysylanie paczek, pomoc w zakupie biletow. Nie ma juz szkoly parafialnej, a Kosciol  Najswietszego Serca Jezusa – stanowi dzis czesc Parafii Chrystusa Odkupiciela – prowadzonej przez polskich ksiezy Redemptorystow. Nadal odprawiane sa Msze Sw. w jezyku polskim, pieknie obchodzi sie wszystkie Polskie Swieta – narodowe i  religijne, festiwale dziedzictwa polskiego. To przy tej Parafii od roku 2012 dziala Polska Szkola Doksztalcajaca.

Emigranci z Polski osiedlali sie nie tylko w Manville, ale w pobliskim  Bound Brook, dlatego tam tez powstala Polska Parafia– Polacy wybudowali w roku 1914  Kosciol, ktory szybko stal sie parafia, przy kosciele dzialala rowniez szkola parafialna .. W roku 2014 ta Parafia obchodzila stulecie istnienia. To przy tym Kosciele powstala Polska Szkola Doksztalcajaca – 31 lat temu. Dzis Bound Brook – historyczne miasteczko w znacznej czesci zamieszkuja hiszpanscy emigranci. Nie ma juz szkoly parafialnej, ale nadal odprawiana jest Msza Swieta po polsku.

W pobliskim Hillsborough powstala Polanka Sokolow – przez lata popularne I dobrze dzialajace miejsce spotkan Polonii z nowojorskiej metropolii. Podczas wakacji niemal w każdy weekend odbywały się polonijne duże pikniki, występy artystów, zabawy taneczne. Dobrze znany  był piknik "Raz do roku w Białymstoku”, tureniej pilkarskie o puchar Deyny. Zarzadem Polanki przez pewnien czas zajelo sie Gniazdo 946 Sokolow Polskich ( samo Gniazdo zostalo uformowane na naszym terenie w roku 1949). Dzis sytucja tez I w tej dziedzinie zmienila sie. Gniazdo 946, ktore opiekuje sie nasza Szkola I wspiera nas, niestety nie zarzadza juz prowadzeniem Polanki. W w swoich szeregach Gniazdo 946 ( okolo 200 czlonkow)  skupia Polakow, ktorzy nie tylko razem spedzaja czas w czasie wycieczek, piknikow, czy zabaw, ale bliskie I wazne sa dla nich polska tradycja, polska tozsamosc. To na tej Polance – Polska Szkola organizuje Bal  Waletnynkowy, zabawy dla dzieci, zakonczenie roku szkolnego polaczone z piknikiem.

 


Liczba uczniów *
 
- w roku szkolnym 
             - 2018/19191
              - 2019/20189
              - 2020/21180
              - 2021/22169
              - 2022/23178
              - 2023/24178
              - 2024/25*-

Wiek uczniów *

3-6 lat, 7-9 lat, 10-12 13-15 16-18 i więcej.

Kiedy rozpoczynają i kończą się zajęcia w roku szkolnym?

w pierwszą sobotę wrzesnia

Jakie dokumenty (zaświadczenia, świadectwa itp.) wydaje szkoła (na zakończenie roku szkolnego i po ukończeniu szkoły)?
Śwadectwa

Czy świadectwa, zaświadczenia wydawane przez szkołę są uznawane w lokalnym systemie oświaty?*

Nie

Czy szkoła przygotowuje uczniów do egzaminów zewnętrznych w polskim systemie oświaty lub w lokalnym systemie oświaty? Do jakich egzaminów, jaka część uczniów przystępuje do egzaminów?*
Tak

Kto i na jakich zasadach zatrudnia nauczycieli?

Zatrudnia dyrektor szkoły

Wymagne wyksztalcenie pedagogiczne, doswiadczenie



Logo szkoły i fotografia
Logo szkoły (nie więcej niż 250x250 pikseli
-

Fotografia 
W opisie szkoły możemy dodać tylko jedną fotografię! Wybierz właściwy format fotografii:

Fotografia pozioma: 

Fotografia pionowa: Fotografia kwadratowa:
---