Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu
Lektury szkolne

WYKAZ LEKTUR DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ
obowiązujących w roku szkolnym 2019/2020
program ramowy i uzupełniający

Lista lektur klasa 1.

Część tekstów znajduje się w podręczniku.

(I półrocze)

  • Wanda Chotomska „Gdy zamierzasz przejść ulicę”
  • Julian Tuwim „Warzywa”
  • Małgorzata Strzałkowska „Leśny krasnoludek”
  • Władysław Bełza „Katechizm polskiego dziecka”
  • Danuta Wawiłow „Marzenie”
  • Lucyna Krzemieniecka „Jak się krasnalek z borsukiem na spacer wybierali”
  • Natalia Usenko „Telegram do śpiącej królewny”
  • Rafał Witek „Pierwszaki z kosmosu”
  • Julian Tuwim „Abecadło”

(II półrocze)

  • Maria Kownacka „Plastusiowy pamiętnik” (fragmenty)
  • Hanna Łochocka „O wróbelku Elemelku” (fragmenty)
  • Natalia Usenko „Potwór ekologiczny”
  • Julian Tuwim „Ptasie radio”
  • Joanna Papuzińska „Nasza mama czarodziejka” (fragmenty)
  • Marcin Brykczyński „Tata”
  • Jan Brzechwa „Żaba”
  • Janina Porazińska „Pamiętnik Czarnego Noska”
Lista lektur klasa 2.

Część tekstów znajduje się w podręczniku

(I półrocze)

  • Wiera Badalska „Legenda o białym orle” (tekst w podręczniku)
  • Jan Brzechwa „Na straganie” (tekst w podręczniku)
  • Alina i Czesław Centkiewiczowie „Zaczarowana zagroda”
  • Waldemar Cichoń „Cukierku, ty łobuzie”
  • Wanda Chotomska „Alfabet” (tekst w podręczniku)
  • Wanda Chotomska, Wacław Bisko „Pies z ulicy Bałamutów” (tekst w podręczniku)
  • Lucyna Krzemieniecka „Jak się krasnal z sójkami za morze wybierał” (fragment w podręczniku)
  • Mira Lobe „Babcia na jabłoni” (fragment w podręczniku)
  • Danuta Parlak „Kapelusz Pani Wrony” – rozdział „Wystraszek”
  • Grzegorz Kasdepke „Detektyw Pozytywka”
  • Małgorzata Strzałkowska „Król Lul i warzywa” (tekst w podręczniku)
  • Danuta Wawiłow „Jak tu ciemno” (tekst w podręczniku)

(II półrocze)

  • Jan Brzechwa „Na wyspach Bergamutach” (tekst w podręczniku)
  • Jan Brzechwa „Prima aprilis” (tekst w podręczniku)
  • Jan Brzechwa „Sowa” (tekst w podręczniku)
  • Jan Brzechwa „Żuk” (tekst w podręczniku)
  • Wanda Chotomska „Dlaczego cielę ogonem miele?” (tekst w podręczniku)
  • Wanda Chotomska „Dzieci pana Astronoma” (fragmenty)
  • Wanda Chotomska „Legenda o Warsie i Sawie” (tekst w podręczniku)
  • Jan Grabowski „Czarna owieczka”
  • Małgorzata Strzałkowska „Pasta z jajek z musztardą”, „Pasta z twarożku i łuskanych pestek słonecznika”, „Witaminowa bomba” (teksty w podręczniku)
Lista lektur klasa 3.

Część tekstów znajduje się w podręczniku

  • Władysław Broniewski „Jesienny wiatr” (tekst w podręczniku)
  • Jan Brzechwa „Michałek” (tekst w podręczniku)
  • Wanda Chotomska „Pan Listopad” (tekst w podręczniku)
  • Anna Czerwińska- Rydel „W poszukiwaniu światła. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie” (fragment w podręczniku)
  • Agnieszka Frączek „Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą”
  • René Goscinny, Jean-Jacques Sempé „Mikołajek” (fragment w podręczniku)
  • René Goscinny, Jean-Jacques Sempé „Mikołajek ma kłopoty” (fragment w podręczniku)
  • Ludwik Jerzy Kern „Piotruś i powietrze” (tekst w podręczniku)
  • Maria Konopnicka „Jak to z lnem było?”
  • Barbara Kosmowska „Dziewczynka z parku”
  • Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn” (fragmenty)
  • Janina Porazińska „O dwunastu miesiącach”
  • Janina Porazińska „Szewczyk Dratewka”
  • Marcin Pałasz „Sposób na Elfa”
  • Barbara Tylicka, O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w baśniach i legendach; Wiano św. Kingi
  • Hans Christian Andersen „Brzydkie kaczątko”
  • Jan Brzechwa „Żuraw i czapla” (tekst w podręczniku)
  • Alina i Czesław Centkiewiczowie „Anaruk, chłopiec z Grenlandii”
  • Aleksander Fredro „Paweł i Gaweł” (tekst w podręczniku)
  • Maria Krüger „Karolcia”
  • Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn” (fragmenty)
  • Beata Ostrowicka „Jest taka historia. Opowieść o Januszu Korczaku” (fragment w podręczniku)
  • Roman Pisarski „O psie, który jeździł koleją”
  • Maria Terlikowska „Drzewo do samego nieba”
  • Maciej Wojtyszko „Bromba i inni” (fragment w podręczniku)
  • Joanna Papuzińska, Asiunia
Klasa 4 program ramowy
  1. Lektury obowiązkowe realizowane w serii „NOWE Słowa na start” :

    • Jan Brzechwa Akademia pana Kleksa
    • René Goscinny, Jean-Jacques Sempé Mikołajek (wybór opowiadań)
  2. Adam Mickiewicz Pani Twardowska, Pan Tadeusz (opisy przyrody)
  3. Janusz Christa Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks)
  4. Józef Wybicki Mazurek Dąbrowskiego
  5. Wybrane baśnie polskie i europejskie: Ch. Perrault Kopciuszek, Wróżki; A. Puszkin Bajka o rybaku i rybce; J. I. Kraszewski Kwiat paproci; K. Wł. Wójcicki O Waligórze i Wyrwidębie; H. Ch. Andersen Dziewczynka z zapałkami, Stokrotka
  6. Wybrane wiersze: J. Brzechwa Kwoka, Samochwała; J. Kulmowa Marzenia, Nie wyrastaj z marzenia; J. Twardowski
  7. W klasie; J. Tuwim Spóźniony słowik, Dyzio marzyciel, Dwa wiatry; K. I. Gałczyński Wizyta; Wł. Bełza Legenda o garści ziemi polskiej
  8. Wybrane podania i legendy polskie: M. Grądzka O Lechu, Czechu i Rusie, Piast Kołodziej; M. Orłoń O Wandzie, co Niemca nie chciała
  9. Wybrane pozycje z serii Nazywam się… (np. Mikołaj Kopernik, Fryderyk Chopin, Maria Skłodowska – Curie, Jan Paweł II)
  10. Lektury uzupełniające, teksty dodatkowe: (propozycje z listy MEN i spoza podstawy programowej)

    1. Andrzej Maleszka Magiczne drzewo
    2. Janusz Korczak Król Maciuś Pierwszy
    3. Alfred Szklarski Tomek na wojennej ścieżce
    4. E. Nowak Pajączek na rowerze
    5. Frances Hodgson Burnett Tajemniczy ogród
    6. Barbara Gawryluk Moje Bullerbyn
    7. Anna Onichimowska Najwyższa góra świata
    8. Adam Bahdaj Kapelusz za 100 tysięcy
    9. Roald Dahl Charlie i fabryka czekolady
    10. Hanna Ożogowska Chłopak na opak
    11. Carlo Collodi Pinokio
    12. Marta Berowska Szklana góra
    13. Oskar Kolberg O szewczyku
    14. Artur Oppman Za górami za lasami
    15. Janusz Stanny Baśń o królu Dardanelu
    16. Maria Kownacka, Zofia Malicka, Dzieci z Leszczynowej Górki
    17. Ryszard Przymus Nasza mama jest poetką
    18. Francesca Simon Koszmarny Karolek i prześwietne święta
    19. Paweł Beręsewicz Ciumkowe historie, w tym jedna smutna
    20. Wiktor Woroszylski Czas miłości
    21. Jeff Kinney Dziennik cwaniaczka. Zapiski Grega Heffleya
    22. Wanda Chotomska Legenda o warszawskim Bazyliszku
    23. Antoni Słonimski Polska
    24. Magdalena Grądzka Jurata, królowa Bałtyku
    25. Anna Sójka Pan Twardowski
    26. Irena Landau Jest ok!
    27. Ulf Stark Magiczne tenisówki mojego przyjaciela Percy’ego
    28. Ewa Szelburg-Zarembina Przed pomnikiem
    29. Krystyna Wodnicka W bibliotece
    30. Wanda Chotomska Kopciuszek
    31. Eleanor Hodgeman Porter Pollyanna
    32. Ireneusz Dańko Policja spełniła marzenie chorego chłopca
    33. Joanna Papuzińska Wędrowcy
    34. wywiad Kseni Chamerskiej z Januszem Christą Początki Kajka i Kokosza
    35. Grzegorz Kasdepke Mam prawo
    36. Elżbieta Zubrzycka Słup soli
    37. Maria Dańkowska Nastolatki i bon ton
    38. Wybór innych tekstów kultury, w tym utwory dla dzieci i młodzieży; film i spektakl teatralny z repertuaru dziecięcego; wybrane programy telewizyjne, teksty informacyjne, publicystyczne lub popularnonaukowe.
    39. Film: A. Domańska Historia żółtej ciżemki, K. Gradowski Akademia Pana Kleksa, A. Maleszka Magiczne drzewo
Klasa 4 program uzupełniający
  1. Lektury obowiązkowe realizowane w serii „NOWE Słowa na start”:

    • Jan Brzechwa Akademia pana Kleksa
    • René Goscinny, Jean-Jacques Sempé Mikołajek (wybór opowiadań) wersja w języku polskim
  2. Adam Mickiewicz Pani Twardowska, Pan Tadeusz (opisy przyrody)
  3. Janusz Christa Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks)
  4. Józef Wybicki Mazurek Dąbrowskiego
  5. Wybrane baśnie polskie i europejskie: Ch. Perrault Kopciuszek, Wróżki; A. Puszkin Bajka o rybaku i rybce; J. I. Kraszewski Kwiat paproci; K. Wł. Wójcicki O Waligórze i Wyrwidębie; H. Ch. Andersen Dziewczynka z zapałkami, Stokrotka
  6. Wybrane wiersze: J. Brzechwa Kwoka, Samochwała; J. Kulmowa Marzenia, Nie wyrastaj z marzenia; J. Twardowski
  7. W klasie; J. Tuwim Spóźniony słowik, Dyzio marzyciel, Dwa wiatry; K. I. Gałczyński Wizyta; Wł. Bełza Legenda o garści ziemi polskiej
  8. Wybrane podania i legendy polskie: M. Grądzka O Lechu, Czechu i Rusie, Piast Kołodziej; M. Orłoń O Wandzie, co Niemca nie chciała
  9. Wybrane pozycje z serii Nazywam się… (np. Mikołaj Kopernik, Fryderyk Chopin, Maria Skłodowska – Curie, Jan Paweł II)

Lektury uzupełniające/teksty dodatkowe: (propozycje z listy MEN i spoza podstawy programowej)

  1. Janusz Korczak Król Maciuś Pierwszy
  2. Andrzej Maleszka Magiczne drzewo
  3. Frances Hodgson Burnett Tajemniczy ogród
  4. E. Nowak Pajączek na rowerze
  5. Alfred Szklarski Tomek na wojennej ścieżce
  6. Kornel Makuszyński Awantura o Basię
  7. Anna Onichimowska Najwyższa góra świata
  8. Adam Bahdaj Kapelusz za 100 tysięcy
  9. Carlo Collodi Pinokio
  10. Barbara Gawryluk Moje Bullerbyn
  11. Roald Dahl Charlie i fabryka czekolady
  12. Hanna Ożogowska Chłopak na opak
  13. Marta Berowska Szklana góra
  14. Oskar Kolberg O szewczyku
  15. Artur Oppman Za górami za lasami
  16. Janusz Stanny Baśń o królu Dardanelu
  17. Maria Kownacka, Zofia Malicka, Dzieci z Leszczynowej Górki
  18. Ryszard Przymus Nasza mama jest poetką
  19. Francesca Simon Koszmarny Karolek i prześwietne święta
  20. Paweł Beręsewicz Ciumkowe historie, w tym jedna smutna
  21. Wiktor Woroszylski Czas miłości
  22. Hanna Łochocka Książka czeka
  23. Wanda Chotomska Legenda o warszawskim Bazyliszku
  24. Antoni Słonimski Polska
  25. Magdalena Grądzka Jurata, królowa Bałtyku
  26. Anna Sójka Pan Twardowski
  27. Irena Landau Jest ok!
  28. Ewa Szelburg-Zarembina Przed pomnikiem
  29. Krystyna Wodnicka W bibliotece
  30. Wanda Chotomska Kopciuszek
  31. Eleanor Hodgeman Porter Pollyanna
  32. Ireneusz Dańko Policja spełniła marzenie chorego chłopca
  33. Joanna Papuzińska Wędrowcy
  34. wywiad Kseni Chamerskiej z Januszem Christą Początki Kajka i Kokosza
  35. Grzegorz Kasdepke Mam prawo
  36. Elżbieta Zubrzycka Słup soli
  37. Maria Dańkowska Nastolatki i bon ton
  38. Wybór innych tekstów kultury, w tym utwory dla dzieci i młodzieży; film i spektakl teatralny z repertuaru dziecięcego; wybrane programy telewizyjne, teksty informacyjne, publicystyczne lub popularnonaukowe.
  39. Film: A. Domańska Historia żółtej ciżemki, K. Gradowski Akademia Pana Kleksa, A. Maleszka Magiczne drzewo
Klasa 5 program ramowy
  1. Lektury obowiązkowe realizowane w serii „NOWE Słowa na start” :

    • B. Prus Katarynka
    • F. Molnar Chłopcy z Placu Broni
    • C. S. Lewis Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa
  2. Mickiewicz Powrót taty, Przyjaciele, Pan Tadeusz fragm.
  3. K. I. Gałczyński Rozmowa liryczna
  4. J. Kulmowa Udawanie
  5. Cz. Miłosz Ojciec w bibliotece
  6. J. Słowacki W pamiętniku Zofii Bobrówny
  7. T Różewicz Przepaść, Oblicza ojczyzny
  8. Mity: o powstaniu świata, o Demeter i Korze, Orfeuszu i Eurydyce, Heraklesie, Prometeuszu, Dedalu i Ikarze, Tezeuszu i Ariadnie
  9. J. Tuwim Ptasie radio, Z. Herbert Pan od przyrody, L. Staff Chciałem już zamknąć drzwi

Lektury uzupełniające, teksty dodatkowe: (propozycje z listy MEN i spoza podstawy programowej)

  1. Lewis Carroll Alicja w Krainie Czarów
  2. Mark Twain Przygody Tomka Sawyera
  3. A. Maleszka Magiczne drzewo. Tajemnica mostu
  4. B. Kosmowska Dziewczynka z parku
  5. E. Niziurski Sposób na Alcybiadesa
  6. M. Musierowicz Noelka
  7. S. Morgenstern Ernest i tajemnicze listy
  8. W. Van Draanen Dziewczyna i chłopak wszystko na opak
  9. K. Jankowski Przyjaźn na wszelki wypadek
  10. B. Gawryluk Dziewczynka z fotografii , Moje Bullerbyn
  11. A. Onichimowska Najwyższa góra świata
  12. B. Wiza Macoszka
  13. W. Witter Fotografia nieba
  14. K. Michalski, D. Kot, E. Kot, M. Kozak O autorytecie.
  15. K. Ryrych Wyspa mojej siostry
  16. Cz. Piskorski O Żelisławie i gnieździe gryfów
  17. M. Orłoń Przerwany hejnał
  18. C. Niewiadomska Kazimierz Wielki kumem
  19. E. Buczyńska Niepodległość
  20. I. Czarkowska Duchy ze Wzgórza Rabowników
  21. W. Szymborska Atlantyda
  22. D. Kirscher, D. Casci Władca ksiąg
  23. J. Cygan Kto przygód zna smak
  24. A. Bahdaj Wakacje z duchami
  25. A. i Cz. Centkiewiczowie Tumbo z Przylądka Dobrej Nadziei
  26. M. Wojciechowska Przesunąć horyzont fragm.
  27. Wywiad M. Stopy z J. Adamuszkiem Podróże małe i duże
  28. Astrid Lindgren Bracia Lwie Serce
  29. Barbara Kosmowska, Grzegorz Kasdepke Wielki wybuch, czyli K kontra K
  30. Marcin Kozioł Skrzynia Władcy Piorunów
  31. Agnieszka Stelmaszyk Kroniki Archeo
  32. Michael Ende Momo
  33. Grażyna Bąkiewicz Mówcie mi Bezprym
  34. Sarah Crossan Kasieńka
  35. Marcin Szczygielski Za niebieskimi drzwiami
  36. John Boyne Chłopiec w pasiastej piżamie
  37. John Boyne Lekkie życie Bernaby’ego Brokieta
  38. Wybrane pozycje z serii Nazywam się… (Fryderyk Chopin, Maria Skłodowska–Curie, Jan Paweł II, Mikołaj Kopernik)
  39. Teksty publicystyczne, informacyjne, popularnonaukowe, filmy, audycje radiowe .
Klasa 5 program uzupełniający
  1. Lektury obowiązkowe realizowane w serii „NOWE Słowa na start” :

    • B. Prus Katarynka
    • C. S. Lewis Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa (polska wersja językowa)
    • F. Molnar Chłopcy z Placu Broni (polska wersja językowa)
  2. J. Kulmowa Udawanie
  3. K. I. Gałczyński Rozmowa liryczna
  4. A. Mickiewicz Powrót taty, Przyjaciele, Pan Tadeusz fragm.
  5. Cz. Miłosz Ojciec w bibliotece
  6. J. Słowacki W pamiętniku Zofii Bobrówny
  7. T Różewicz Oblicza ojczyzny
  8. Mity: o powstaniu świata, o Demeter i Korze, Orfeuszu i Eurydyce, Heraklesie, Prometeuszu, Dedalu i Ikarze, Tezeuszu i Ariadnie
  9. J. Tuwim Ptasie radio, Z. Herbert Pan od przyrody, L. Staff Chciałem już zamknąć drzwi

Lektury uzupełniające, teksty dodatkowe: ((propozycje z listy MEN i spoza podstawy programowej)

  1. Lewis Carroll Alicja w Krainie Czarów
  2. Mark Twain Przygody Tomka Sawyera
  3. Bahdaj Wakacje z duchami
  4. Maleszka Magiczne drzewo. Tajemnica mostu
  5. M. Musierowicz Noelka
  6. B. Kosmowska Dziewczynka z parku
  7. E. Niziurski Sposób na Alcybiadesa
  8. S. Morgenstern Ernest i tajemnicze listy
  9. W. Van Draanen Dziewczyna i chłopak wszystko na opak
  10. K. Jankowski Przyjaźn na wszelki wypadek
  11. B. Gawryluk Dziewczynka z fotografii, Moje Bullerbyn
  12. A. Onichimowska Najwyższa góra świata
  13. B. Wiza Macoszka
  14. W. Witter Fotografia nieba
  15. K. Michalski, D. Kot, E. Kot, M. Kozak O autorytecie.
  16. K. Ryrych Wyspa mojej siostry
  17. Cz. Piskorski O Żelisławie i gnieździe gryfów
  18. M. Orłoń Przerwany hejnał
  19. C. Niewiadomska Kazimierz Wielki kumem
  20. E. Buczyńska Niepodległość
  21. I. Czarkowska Duchy ze Wzgórza Rabowników
  22. W. Szymborska Atlantyda
  23. D. Kirscher, D. Casci Władca ksiąg
  24. J. Cygan Kto przygód zna smak
  25. A. i Cz. Centkiewiczowie Tumbo z Przylądka Dobrej Nadziei
  26. M. Wojciechowska Przesunąć horyzont fragm.
  27. Wywiad M. Stopy z J. Adamuszkiem Podróże małe i duże
  28. Astrid Lindgren Bracia Lwie Serce
  29. Barbara Kosmowska, Grzegorz Kasdepke Wielki wybuch, czyli K kontra K
  30. Marcin Kozioł Skrzynia Władcy Piorunów
  31. Agnieszka Stelmaszyk Kroniki Archeo
  32. Michael Ende Momo
  33. Grażyna Bąkiewicz Mówcie mi Bezprym
  34. Sarah Crossan Kasieńka
  35. Marcin Szczygielski Za niebieskimi drzwiami
  36. John Boyne Chłopiec w pasiastej piżamie
  37. John Boyne Lekkie życie Bernaby’ego Brokieta
  38. Wybrane pozycje z serii Nazywam się… (Fryderyk Chopin, Maria Skłodowska–Curie, Jan Paweł II, Mikołaj Kopernik)
  39. Teksty publicystyczne, informacyjne, popularnonaukowe, filmy, audycje radiowe.
Klasa 6 program ramowy
  1. Lektury obowiązkowe realizowane w serii „NOWE Słowa na start” :

    • Rafał Kosik Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi
    • Henryk Sienkiewicz W pustyni i w puszczy
    • John Ronald Reuel Tolkien Hobbit, czyli tam i z powrotem
  2. Biblia; opis stworzenia świata i człowieka, przypowieści: o siewcy, talentach, pannach roztropnych, miło-siernym Samarytaninie
  3. Adam Mickiewicz Pan Tadeusz (fragm. koncertu Wojskiego)
  4. Tadeusz Różewicz Bursztynowy ptaszek, Anna Kamieńska Wieczór, Zbigniew Herbert Pudełko zwane wy-obraźnią, Joanna Kulmowa Człowiek żeby patrzał, Leopold Staff Odys, Julian Tuwim Czereśnie,
  5. Czesław Miłosz Do mojej natury, Ojciec objaśnia
  6. Ignacy Krasicki Potok i rzeka, Syn i ojciec, Kałamarz i pióro, Kruk i lis, Jan Brzechwa Lis i jaskółka
  7. Mity – o Prometeuszu, o Orfeuszu i Eurydyce

Lektury uzupełniające, teksty dodatkowe: (propozycje z listy MEN i spoza podstawy programowej)

  1. Marcin Kozioł Skrzynia Władcy Piorunów
  2. Małgorzata Musierowicz Noelka
  3. Alfred Szklarski wybrana powieść
  4. Stanisław Lem Bajki robotów, Cyberiada
  5. Edmund Niziurski Sposób na Alcybiadesa
  6. Kornel Makuszyński wybrana powieść
  7. Andrzej Maleszka powieść z cyklu Magiczne drzewo
  8. Astrid Lindgren Bracia Lwie Serce
  9. Danuta Bieńkowska Daniel wśród Rycerzy Okrągłego Stołu
  10. Ludwik Janion Siła wyobraźni. Jednorożec, Zegarynek i... Mona Lisa
  11. Arkady Klonow Tam, gdzie mieszka Muzyka
  12. Agnieszka Stelmaszyk Tajemnica klejnotu Nefertiti
  13. Kornelia Funke Atramentowe serce
  14. Rudyard Kipling Księga dżungli
  15. P. Boręsewicz Jak zakochałem Kaske Kwiatek
  16. Ewa Jałochowska Historia sztuki dla dzieci i rodziców. Rozmowy z Kajtkiem
  17. Marta Surowiec Jak mówić polskim dzieciom o dzieciach z Afryki
  18. Arantxa García de Castro Poradnik dobrych manier
  19. Henning Mankel Pies, który biegł ku gwieździe
  20. A. Faber, E. Mazlish Jak mówić do nastolatków, żeby nas słuchały. Jak słuchać, żeby z nami rozmawiały
  21. Jostein Gaarder Świat Zofii. Cudowna podróż w głąb historii filozofii
  22. Heidi Hassenmüller Pewnej wrześniowej niedzieli
  23. Józef Baran, *** (Córkom)
  24. Julia Hartwig Komunikat
  25. Marcin Wicha Klara. Proszę tego nie czytać!
  26. Paweł Wakuła Co w trawie piszczy
  27. Karen-Susan Fessel Moja mama jest wśród gwiazd
  28. Eliza Piotrowska Żółte kółka
  29. Joanna Fabicka Rutka
  30. Marcin Szczygielski Teatr Niewidzialnych Dzieci
  31. Maciej Dębski Dzień bez telefonu
  32. Anna Kamieńska Książka nad książkami
  33. Mark Twain Pamiętniki Adama i Ewy
  34. Wisława Szymborska Jarmark cudów
  35. Olga Kowalik Delfin człowiekowi człowiekiem
  36. Katarzyna Zychla Dziewczynka tańcząca z wiatrem
  37. Julia Hartwig Komunikat , Danuta Wawiłow Latem
  38. Bill Watterson Calvin i Hobbes. Coś się ślini pod łóżkiem
  39. Ewa Grętkiewicz Szczekająca szczęka Saszy
  40. Joanna Rudniańska-Zalejska Kotka Brygidy
  41. Czesław Janczarski Nie mijam
  42. Liliana Bardijewska Kot Karima i obrazki
  43. Jan Twardowski Starzy ludzie (fragm. książki Elementarz księdza Twardowskiego dla najmłodszego, średniaka i starszego)
  44. Wybrane pozycje z serii Nazywam się… (Fryderyk Chopin, Maria Skłodowska–Curie, Jan Paweł II, Mikołaj Kopernik)
Klasa 6 program uzupełniający
  1. Lektury obowiązkowe realizowane w serii „NOWE Słowa na start” :

    • Rafał Kosik Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi
    • Henryk Sienkiewicz W pustyni i w puszczy
    • John Ronald Reuel Tolkien Hobbit, czyli tam i z powrotem
  2. Adam Mickiewicz Pan Tadeusz (fragm. koncertu Wojskiego)
  3. Tadeusz Różewicz Bursztynowy ptaszek, Anna Kamieńska Wieczór, Zbigniew Herbert Pudełko zwane wy-obraźnią, Czesław Miłosz Do mojej natury, Ojciec objaśnia, Joanna Kulmowa Człowiek żeby patrzał, Jan Twardowski Ręce, Leopold Staff Odys, Julian Tuwim Czereśnie
  4. Ignacy Krasicki Potok i rzeka, Syn i ojciec, Kałamarz i pióro, Kruk i lis, Lew pokorny, Dzieci i żaby, Jan Brze-chwa Lis i jaskółka, Pająk i żaby
  5. Biblia; opis stworzenia świata i człowieka, przypowieści: o siewcy, talentach, pannach roztropnych, miło-siernym Samarytaninie
  6. Mity – o Prometeuszu, o Orfeuszu i Eurydyce

Lektury uzupełniające, teksty dodatkowe: (propozycje z listy MEN i spoza podstawy programowej)

  1. Marcin Kozioł Skrzynia Władcy Piorunów
  2. Małgorzata Musierowicz Noelka
  3. Alfred Szklarski wybrana powieść
  4. Stanisław Lem Bajki robotów, Cyberiada
  5. Edmund Niziurski Sposób na Alcybiadesa
  6. Kornel Makuszyński wybrana powieść
  7. Andrzej Maleszka powieść z cyklu Magiczne drzewo
  8. Danuta Bieńkowska Daniel wśród Rycerzy Okrągłego Stołu
  9. Ludwik Janion Siła wyobraźni. Jednorożec, Zegarynek i... Mona Lisa
  10. Arkady Klonow Tam, gdzie mieszka Muzyka
  11. Agnieszka Stelmaszyk Tajemnica klejnotu Nefertiti
  12. Kornelia Funke Atramentowe serce
  13. Rudyard Kipling Księga dżungli
  14. Ewa Jałochowska Historia sztuki dla dzieci i rodziców. Rozmowy z Kajtkiem
  15. Marta Surowiec Jak mówić polskim dzieciom o dzieciach z Afryki
  16. Arantxa García de Castro Poradnik dobrych manier
  17. Henning Mankel Pies, który biegł ku gwieździe
  18. Adele Faber, Elaine Mazlish Jak mówić do nastolatków, żeby nas słuchały. Jak słuchać, żeby z nami rozmawiały
  19. Jostein Gaarder Świat Zofii. Cudowna podróż w głąb historii filozofii
  20. Heidi Hassenmüller Pewnej wrześniowej niedzieli
  21. Józef Baran, *** (Córkom)
  22. Julia Hartwig Komunikat, Danuta Wawiłow Latem
  23. Marcin Wicha Klara. Proszę tego nie czytać!
  24. Katarzyna Zychla Dziewczynka tańcząca z wiatrem
  25. Eliza Piotrowska Żółte kółka
  26. Paweł Wakuła Co w trawie piszczy
  27. Karen-Susan Fessel Moja mama jest wśród gwiazd
  28. Paweł Boręsewicz Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek
  29. Joanna Fabicka Rutka
  30. Marcin Szczygielski Teatr Niewidzialnych Dzieci
  31. Maciej Dębski Dzień bez telefonu
  32. Anna Kamieńska Książka nad książkami
  33. Mark Twain Pamiętniki Adama i Ewy
  34. Wisława Szymborska Jarmark cudów
  35. Czesław Janczarski Nie mijam
  36. Olga Kowalik Delfin człowiekowi człowiekiem
  37. Katarzyna Zychla Dziewczynka tańcząca z wiatrem
  38. Bill Watterson Calvin i Hobbes. Coś się ślini pod łóżkiem
  39. Ewa Grętkiewicz Szczekająca szczęka Saszy
  40. Joanna Rudniańska-Zalejska Kotka Brygidy
  41. Jan Twardowski Starzy ludzie (fragm. książki Elementarz księdza Twardowskiego dla najmłodszego, średniaka i starszego)
  42. Wybrane pozycje z serii Nazywam się… (Fryderyk Chopin, Maria Skłodowska–Curie, Jan Paweł II, Mikołaj Kopernik)
Klasa 7 program ramowy i uzupełniający
  1. Charles Dickens „Opowieść wigilijna” ( w polskiej wersji językowej)
  2. Aleksander Fredro „Zemsta”
  3. Ernest Hemingway „Stary człowiek i morze” (w polskiej wersji językowej)
  4. Jan Kochanowski wybór fraszek, wybór pieśni
  5. Ignacy Krasicki „Żona modna”
  6. Adam Mickiewicz: „Reduta Ordona”, „Śmierć Pułkownika”, „Świtezianka”, II część „Dziadów”
  7. Juliusz Słowacki, „Balladyna”
  8. Antoine de Saint -Exupery „Mały Książę” (w polskiej wersji językowej)
  9. Henryk Sienkiewicz „Latarnik”
  10. Wybrane wiersze Bolesława Leśmiana, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta, Wisławy Szymborskiej, Cypriana Norwida, Adama Mickiewicza, Czesława Miłosza, Jana Twardowskiego, Tadeusza Różewicza
Klasa 8 program ramowy i uzupełniający
  1. M. Wańkowicz "Ziele na kraterze", "Tędy i owędy"
  2. A. Kamiński "Kamienie na szaniec"
  3. S Żeromski "Syzyfowe prace"
  4. A. Mickiewicz "Pan Tadeusz"
  5. H. Sienkiewicz "Quo vadis"
  6. A. Fiedler "Dywizjon 303"
  7. S. Mrożek "Artysta"
  8. Poezja Szymborskiej, Słowackiego, Mickiewicza, Kochanowskiego, Leśmiana, Barańczaka, Różewicza, Twardowskiego, Baczyńskiego, Gałczyńskiego.
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego