Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Żołnierze Wyklęci - Niepokonani film

 

BANER 1

Jeszcze do niedawna mówiło się o nich „zapomniani bohaterowie”, dzisiaj o ich losach jest coraz głośniej. Walczyli przeciwko władzy komunistycznej. Toczyli bitwy, przeprowadzali akcje w więzieniach, z których odbijali aresztowanych, czy też organizowali zasadzki na sowieckie samochody. „Żołnierze Wyklęci”, bo o nich mowa, dziś 1 marca mają swoje święto.

 

Żołnierzami Wyklętymi zwykło się nazywać żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, dla których walka nie zakończyła się na II wojnie światowej. Przez kolejne dekady prowadzili nierówną bitwę ze służbami władzy komunistycznej. Nazywano ich „zaplutymi karłami reakcji”, organizacje, do których należeli określano mianem „faszystowskich”. Niektórzy zapłacili najwyższą cenę, inni byli latami szykanowani. Chowani w anonimowych grobach mieli być na zawsze wymazani ze społecznej pamięci Polaków.

18 Natalia Ziółkowska Wyróżnienie

 

Naród Polski mógł upomnieć się o ich pamięć dopiero po roku 1989. Nie było to jednak łatwe i wieloletnie wysiłki podejmowane po odzyskaniu niepodległości, przyniosły owoce dopiero w roku 2011, od kiedy dzięki inicjatywie prezydenta Lecha Kaczyńskiego, na mocy ustawy przyjętej 3 lutego 2011 przez Sejm RP – 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.  

 

Na podstawie przeprowadzonych przez IPN badań można szacować, że liczba Żołnierzy Wyklętych wynosiła ok. 120–180 tys. Niemal połowa z nich pochodziła z Armii Krajowej, a następnie działała w ramach Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość . Około 30–40 tys. konspiratorów było związanych z podziemiem narodowym. Mniej więcej tyle samo osób przeszło przez różne lokalne organizacje i grupy konspiracyjne oraz nieafiliowane oddziały zbrojne. 

 

Zapraszamy do zapoznania się z filmem pt: Tajemnice historii - Żołnierze wyklęci.

17 Monika Szczęśniak II miejsce

Liliana Sosnowska 

 

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego