Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

„Jak wybiliśmy się na niepodległość?” – finał konkursu w Zespole Szkół w Atenach

Podczas Dni Kultury Polskiej 24 maja 2018 roku odbył się finał konkursu historycznego. Konkurs został zorganizowany pod Honorowym Patronatem Ambasady RP w Atenach z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Zakres tematyczny konkursu obejmował lata 1882 do 1918, czyli okres, kiedy Polacy podejmowali działania, które doprowadziły w efekcie do odzyskania niepodległości.
W finale konkursu udział wzięło pięciu zawodników: Daniel Jankowski, Nikos Józefczyk, Szymon Kozłowski, Weronika Rysz i Nikodem Wawro. Uczniowie ci zostali wyłonieni podczas eliminacji z 31 uczestników z klas: VII szkoły podstawowej, II i III gimnazjum oraz I liceum. Zmagania konkursowe przebiegały w trzech etapach: I runda składała się z 30 pytań zamkniętych. Tę część wszyscy zawodnicy przeszli pozytywnie, zachwycając widownię swoją wiedzą i refleksem.

II runda była już znacznie trudniejsza, ponieważ zawierała 15 pytań opisowych, które wymagały dłuższych odpowiedzi. Wiedzę uczestników oceniała komisja w składzie: Konsul RP w Atenach pan Wojciech Flera, Dyrektor ZS pani Marzanna Geisler oraz nauczycielka historii pani Edyta Karakotsoglou.

Rozpoczęła się bardzo ostra konkurencja, ponieważ wszyscy finaliści byli świetnie przygotowani, niejednokrotnie zaskakując komisję i rozentuzjazmowaną widownię swoimi bardzo szczegółowymi wiadomościami. Wszyscy zawodnicy przeszli do III tury, w której zawodnicy zadawali konkurentom przygotowane uprzednio przez siebie pytania. Nie było łatwo, ale udało się przynajmniej wyłonić laureata III miejsca, którym został Nikos Józefczyk. Gratulacje!

Na placu boju zostali Daniel Jankowski i Szymon Kozłowski znający do tej pory wszystkie odpowiedzi, tak że zabrakło już dla nich pytań. Całe audytorium, łącznie z komisją, było pełne podziwu dla ich wiedzy i elokwencji! Należało jednak wskazać laureata I miejsca. O zwycięstwie ostatecznie zadecydowało ostatnie pytanie przewodniczącego Komisji, na które odpowiedział Szymon Kozłowski, zdobywając główną nagrodę oraz „tort niepodległościowy” dla swojej klasy. Daniel Jankowski zajął II miejsce, jednakże biorąc pod uwagę całokształt zmagań, można śmiało stwierdzić, że zwycięzców było dwóch: Daniel Jankowski z klasy III A gimnazjum i Szymon Kozłowski z klasy I LO. Serdeczne gratulacje!                                              

Bardzo dziękujemy za pomoc sponsorom: Ambasadzie RP w Atenach, Radzie Rodziców Nauczania Ramowego za nagrody główne dla zwycięzców oraz Grecko-Polskiemu Związkowi Przyjaźni i Współpracy za ufundowanie tortu dla klasy. Autorką niezwykłego obrazu pt. „Polska nadzieja” jest Pani Liza Kasteli, plakat konkursowy wykonała Pani Agnieszka Tur.

Podczas konkursu panowała atmosfera życzliwej rywalizacji, a jego celem było:

- budzenie i utrwalanie dumy z dziedzictwa narodowego;

- pogłębienie wiedzy historycznej;

- doskonalenie umiejętności samodzielnego poszukiwania, gromadzenia i selekcjonowania informacji w różnych źródłach.

- kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży poprzez propagowanie i pogłębianie wiedzy na temat odzyskania niepodległości prze Polskę w 1918 r.;

- pielęgnowanie poczucia tożsamości narodowej młodych Polaków;

- popularyzowanie działań o tematyce patriotycznej;

- rozwijanie umiejętności dostrzegania złożoności związków przyczynowo – skutkowych, kreowanie myślenia historycznego.

Organizatorzy : pani Edyta Karakotsoglou oraz pani Beata Panagiotopoulou.

Marzena Geisler, dyrektor Zespołu Szkół im. Zygmunta Mineyki w Atenach 

Konkurs hist 1

Konkurs hist 3 2

Konkurs hist 4

Konkurs hist 4

Konkurs wiedzy historycznej   Jak wybilismy sie na niepodlego

Konkurs hist 3 1

 

 

 

                                              

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego