Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Święto Słowa Śpiewanego dla Niepodległej organizowanego w SPK w Lyonie

W Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym przy Konsulacie Generalnym RP w Lyonie, organizowaliśmy w sobotę 26 maja 2018 roku już 11-tą edycję Święta Słowa Polskiego. W tym roku miało ono szczególne znaczenie, gdyż uroczystość nazwaliśmy Świętem Słowa Śpiewanego dla Niepodległej z okazji roku jubileuszowego 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Śpiew towarzyszył i towarzyszy Polakom w chwilach radosnych i jest stale obecny podczas różnego rodzaju uroczystości, a także w momentach dramatycznych jako krzepiący na duchu i kojący ból pocieszyciel. Dlatego chcieliśmy uhonorować te pieśni i piosenki, które były i nadal są istotnym elementem tożsamości narodowej.

W naszym Święcie Słowa Śpiewanego dla Niepodległej uczestniczyli uczniowie, nauczyciele i rodzice naszej szkoły, goście z Konsulatu RP i stowarzyszeń polonijnych, Instytutu Języka i Kultury Polskiej w Lyonie oraz Przedszkola Polskiego, a także rodzice i uczniowie Przedszkola Polskiego i Sekcji Polskiej CSI w Lyonie.

Nasze wydarzenie rozpoczęliśmy w sali teatralnej, gdzie czekała na nas pięknie przygotowana przez panią Dorotę Janiszewską i rodziców z Rady Rodziców sceneria z prześlicznymi bukietami polnych kwiatów: maków i stokrotek.

Zaprosiliśmy do wspólnego występu dwie grupy przedszkolaków ze Społecznego Przedszkola Polskiego działającego w Lyonie. Po występie przedszkolaków uczniowie każdej klasy naszej szkoły zaprezentowali piosenki wspaniale przygotowane w klasach z nauczycielami. Następnie wspólnie śpiewaliśmy piosenki patriotyczne takie jak „Rota”, „Warszawianka” czy „Przybyli ułani pod okienko” wraz z akompaniamentem nauczycielki muzyki pani Grażyny Borowieckiej.

Nauczycielka naszej szkoły pani Tenia Aristrachou uświetniła święto wspaniałą recytację wiersza Adama Mickiewicza „Reduta Ordona”. Nie obyło się bez śpiewów piosenek dla dzieci, takich jak „Z popielnika na Wojtusia” czy „Był sobie król”.

Na zakończenie wszystkie dzieci wraz z nauczycielami i rodzicami zaśpiewali wspólnie najbardziej znane piosenki biesiadne „Szła dzieweczka do laseczka” i „Stokrotkę”. Święto zakończyliśmy odśpiewaniem naszej jubileuszowej piosenki „Płynie Wisła, płynie, po polskiej krainie, a dopóki płynie Szkoła Polska nie zaginie...”.

Elżbieta Blachas, kierownik SPK w Lyonie

SSSN SPK Lyon9

SSSN SPK Lyon 2

SSSN SPK Lyon 3

SSSN SPK Lyon 5

SSSN SPK Lyon 6

SSSN SPK Lyon 7

SSSN SPK Lyon 10

 

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego