Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Pieróg - Pol 2018 w Argentynie

To już X edycja imprezy polonijnej, która przyciąga do Wandy (Argentyna) miłośników polskiej kultury i wyśmienitej polskiej kuchni.

W tym roku impreza odbyła się 13 maja, tradycyjnie w Klubie Stowarzyszenia Argentyńsko-Polskiego „Wanda”.

Od rana świeciło słońce na bezchmurnym, błękitnym niebie, więc i przybywający goście byli radośni i uśmiechnięci. Aby nadać imprezie uroczysty charakter, organizatorzy zadbali o detale. Wszędzie widoczne były biało-czerwone barwy, zaś na scenie piękna dekoracja, wykonana specjalnie na tę okazję przez Natalię Czerkies, przedstawiała zamek legendarnego króla Kraka.

W takiej scenerii imprezę zainaugurował prezes stowarzyszenia Roque Yaculowski, który serdecznie powitał wszystkich zebranych gości. Następnie uczniowie ze szkoły nr 291 (najstarszej w mieście) przy wsparciu opiekunów, nauczycielki języka polskiego i Marii Normy Jejer, przedstawili inscenizację legendy „O księżniczce Wandzie”, zaś chwilę później wszyscy mogli obejrzeć występ młodych tancerzy z Wandy ubranych w polskie stroje ludowe z różnych regionów Polski. Balet Kowalewski prowadzony przez Lorenę Núñez-Krzynówek zaprezentował krakowiaka i polkę.

Kulminacyjnym punktem programu był występ polonijnej Grupy Folklorystycznej Polonez – „Jagoda” z brazylijskiej Quedas do Iguaçu (niegdysiejszej Jagody), założonej przez polskich imigrantów. Zespół przyjechał na zaproszenie nauczycielki języka polskiego pracującej w Wandzie. Tancerze pod kierunkiem instruktorki tańca Danuty Siejki-Spacki zaprezentowali kujawiaka, krakowiaka, oberka i polkę. Za swój piękny występ otrzymali zasłużone brawa i zostali poproszeni o bis.

Z kolei na stołach królowały polskie potrawy. Goście delektowali się różnymi gatunkami mięs, sałatkami i bigosem przygotowanym przez koneserkę polskiej kuchni Martę Sawę i jej ekipę, według sprawdzonego przepisu. W menu nie mogło oczywiście zabraknąć słynnych pierogów.

Atmosfera była bardzo miła, gościom dopisywał dobry humor, więc imprezę należy uznać za udaną.

A wszystkie te starania poczyniono, aby uczcić 100-lecie Niepodległości Polski, bo „tam jeszcze Polska, póki żyjemy”.

Krystyna Archutowska, nauczycielka skierowana za granicę przez ORPEG. Argentyna, Wanda

maj 2 1

maj 2 2

maj 3

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego