Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

„Piękna nasza Polska cała” w SPK w Pradze

Dnia 17 marca 2018 roku w Ambasadzie RP w Pradze Szkolny Punkt Konsultacyjny im. Świętej Jadwigi zorganizował tradycyjny Dzień Polski. Jest to coroczne spotkanie, którego cele jest zaprezentowanie polskiej historii i tradycji. Tegoroczny Dzień Polski przebiegł pod nazwą „Piękna nasza Polska cała” i oficjalnie rozpoczął obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Relacja z tego dnia autorstwa ucznia klasy siódmej, Stanisława Krysińskiego, poniżej:

Dzień Polski  „Piękna nasza Polska cała“

Dzień Polski  „Piękna nasza Polska cała“ odbył się w sobotę, 17 marca 2018 roku w Ambasadzie Polskiej w Pradze, w wielkiej sali balowej.

           W tegorocznym Dniu Polskim uczestniczyły takie osobistości jak pani konsul RP w Pradze i proboszcz parafii polskiej ojciec Hieronim. Gośćmi byli także Polacy mieszkający w Pradze wraz ze swoimi dziećmi oraz członkowie Klubu Polskiego. Goście wypełniali całą salę balową, a jest ona olbrzymia i przepiękna. Przed rozpoczęciem uroczystości odbyła się próba występu, a po tym przemówiła pani kierownik szkoły polskiej w Pradze – Agata Vlasáková. Po odśpiewaniu hymnu narodowego oraz pięknym muzycznym występie Anny Nachman i Jana Barty z Klubu Polskiego uczestnicy spotkania obejrzeli przedstawienie o Polsce, w którym wystąpili uczniowie szkoły. Dekorację tworzyły prace plastyczne, na których namalowano jezioro, łódkę i dom kaszubski oraz prezentacja przedstawiająca kolejne regiony Polski. Dzieci były ubrane w kaszubskie stroje i w stroje rybaków.

Pierwsza część spektaklu przedstawiła legendzę o Lechu, Czechu i Rusie. Druga polskie wybrzeże i Mazury. Następnie przenieśliśmy się na Kurpie i do Łowicza. Potem obejrzeliśmy krakowiaka, którego zatańczyły pierwszaki, a także legendę o Krakowie. Ostatnia część przedstawienia związana była z pięknymi Bieszczadami. Występ zakończono piosenką „Kwiaty Polskie”.

Po występie można było zjeść polskie potrawy i porozmawiać. Serwowano polskie pierogi, ciasta i przepyszny chleb ze smalcem.

Zapraszamy już za rok!

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego