Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Obchody stulecia odzyskania niepodległości w Łucku

Opowieścią o Legionach Polskich Józefa Piłsudskiego rozpoczęto obchody Stulecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę przez Towarzystwo Kultury Polskiej im. Tadeusza Kościuszki. Na spotkaniu członków Towarzystwa Kultury Polskiej im. Tadeusza Kościuszki w Sali Wołyńskiej Biblioteki Naukowej im. Ołeny Pcziłki prezes Nina Poremska otworzyła spotkanie poświęcone Legionom Polskim Józefa Piłsudskiego oraz walkom w rejonie Kostiuchnówki i nad Stochodem.

Siergiej Dudar – nauczyciel, historyk pasjonat – bardzo ciekawie opowiadał o losach Legionów Polskich, ich tworzeniu jeszcze w okresie, kiedy Polski wciąż nie było na mapie Europy i Polacy musieli walczyć w trzech różnych wojskach, stając przeciwko sobie. Skupił się w większości na walkach legionistów na Wołyniu: pod Kostiuchnówką i nad Stochodem.

Prowadzący opowiadał ciekawie, pokazał zdjęcia z walk legionistów, stare i nowe zdjęcia tych miejsc, które były świadkiem krwawych wydarzeń. Podkreślił, jak wielu młodych ludzi oddało tam swe życie, aby Polska odzyskała wolność w 1918 roku.

Przypomniał, że Walki pod Kościuchnówką – zarówno te, które toczyły się podczas bitwy w lipcu 1916 roku, jak i wcześniejsze, z listopada 1915 – zostały upamiętnione na jednej z tablic na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie: „Kościuchnówka 4 XI 1915 i 4–6 VII 1916”.

Widzowie mogli także obejrzeć kilka krótkich filmów pokazujących stan obecny tych miejsc.

Nina Poremska podziękowała prowadzącemu i przypomniała, że planuje następne spotkania z okazji obchodów Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Kolejne odbędzie 28 marca i będzie poświecone sławnym Polakom żyjącym na Wołyniu.

Wiesław Pisarski, nauczyciel języka polskiego skierowany do pracy dydaktycznej przez ORPEG do Łucka

Pierwodruk: „Monitor Wołyński”

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego