Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Wkład 7 Eskadry Kościuszkowskiej – patrona SPK Chicago w dzieło Niepodległości

11 listopada 1918 roku Polska po 123 latach zaborów odzyskała niepodległość. Przed nowo odrodzonym państwem piętrzyło się wiele trudności, między innymi sprawa nieustalonej granicy wschodniej. Na terenach wschodniej Galicji trwały walki z wojskami ukraińskimi. Wtedy to do Lwowa przybył Merian Cooper, amerykański pilot wysłany z pomocą humanitarną z ramienia Amerykańskiej Organizacji Pomocy (American Relief Administration). Bohaterska postawa Polaków, stawiających opór ukraińskim wojskom, zrodziła u niego podziw dla odwagi narodu polskiego.

Cooper postanowił spłacić dług honorowy, jaki Amerykanie mieli wobec Polaków, i walczyć o wolność Polski, tak jak kiedyś Kościuszko i Pułaski walczyli o wolność Stanów Zjednoczonych. Zwrócił się do dowództwa amerykańskiego i polskiego z propozycją utworzenia w Polskich Siłach Powietrznych eskadry lotniczej, składającej się z lotników amerykańskich. Do swojej idei ochotniczej walki o Polskę przekonał siedmiu amerykańskich pilotów, w tym przyszłego dowódcę eskadry Cedrica Fauntleroya. W eskadrze służyło 21 Amerykanów i kilku polskich pilotów, m.in. Ludwik Idzikowski, Ludomił Rayski, Teofil Dziama, Stefan Stec (twórca znaku polskiego lotnictwa wojskowego, biało-czerwonej szachownicy).

Świętując 100-lecie odzyskania niepodległości uczniowie Szkolnego Punktu Konsultacyjnego w Chicago, którego kierownikiem jest pani Ewa Krasoń, postanowili przybliżyć społeczności szkolnej historię patrona szkoły 7 Eskadry Kościuszkowskiej, która wniosła swój wkład w dzieło niepodległości państwa polskiego. Nagrali film „Powstanie Eskadry Kościuszkowskiej”, który prezentujemy poniżej:

https://www.youtube.com/watch?v=6LQvoDFUkFI

1

2

3

5

Niepodlegla 6

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego