Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Inauguracja obchodów Roku Niepodległości w SPK w Wiedniu

Dnia 23 lutego 2018 roku w Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym im. Jana III Sobieskiego przy Ambasadzie RP w Wiedniu, którego kierownikiem jest pani Hanna Kaczmarczyk, uroczyście zainaugurowano obchody Roku Niepodległości. Z tej okazji wspaniałą gawędę opowiedziała pani Danuta Nemling – nestorka Polonii wiedeńskiej, córka sanitariuszki legionowej, osoba o niezwykłej wiedzy i niezwykłej biografii. W czasie II wojny światowej była harcerką Szarych Szeregów. Po upadku powstania warszawskiego wywieziona została do obozu koncentracyjnego Ravensbrück. W latach 1944-1945 pracowała przymusowo w Niemczech.

 

 

Po wojnie studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Prześladowana w okresie reżimu komunistycznego podjęła decyzję o opuszczeniu Polski. Od roku 1967 żyje na emigracji, w Austrii.

Pani Danuta Nemling odznaczona jest Krzyżem Oświęcimskim, Orderem Zasłużony dla RP i honorową odznaką PCK. Wiele zdziałała dla uczczenia pamięci Józefa Piłsudskiego w Wiedniu. Ma rangę pułkownika nadaną przez Związek Piłsudczyków RP. Od lat aktywnie działa na rzecz Polonii.

Na spotkaniu pani Nemling zaprezentowała uczniom szkoły czapkę maciejówkę, szablę z okresu I wojny światowej, pamiątki rodzinne, w tym pamiętnik jej mamy, Izabeli Racewicz z wpisem Józefa Piłsudskiego i innych legionistów, wdzięcznych za opiekę w szpitalu polowym.

Rok Niepodległości będzie obchodzony w wiedeńskiej szkole na różne sposoby aż do listopada 2018 roku.

Wiedeń 2 1

Wiedeń 2 2

Wiedeń 3

Wiedeń 5 1

Wiedeń 5 2

Wiedeń 7 1

Wiedeń 7 2

 

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego