Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

X Spotkanie Mistrzów Słowa

 

W dniach 31.03.-2.04 miałem przyjemność uczestniczyć w jubileuszowych Polsko - Ukraińskich Spotkaniach Mistrzów Słowa jako reprezentant Towarzystwa Kultury Polskiej w Kowlu.

Organizatorem głównym tych spotkań jest Kulturalno – Oświatowy Oddział Centrum Kultury w Łucku.

W Jury zasiedli Grażyna Matyszkiewicz – polonistyka, pedagog techniki i kultury mowy oraz wykładowca Akademii Teatralnej, Konrad Dworakowski – aktor, reżyser i scenograf teatralny oraz Ostap Slywinsky – poeta, tłumacz i krytyk z Uniwersytetu we Lwowie.

W piątek po przyjeździe i obiedzie, odbyło się spotkanie z organizatorami oraz losowanie kolejności występów. Następnie goście i gospodarze mieli przyjemność uczestniczyć w ciekawym spotkaniu z poetą Ostapem Slywynskim. Była opowieść o poezji, przekładach, językach, tęsknocie, miłości i podróżowaniu. Nie zabrakło wierszy czytanych przez samego autora i recytowanych przez Mateusza Nowaka po polsku.

Wieczorem goście i widzowie z Lublina obejrzeli spektakl Teatru Panoptikum „Escape”. Młodzi ludzie opowiedzieli w ciekawej formie o tym, co z nami może zrobić telewizja, portale społecznościowe i wszystkiego rodzaju gadżety w postaci choćby coraz lepszych komórek, które zastępują nam wszystko i wszystkich które mówią nam jak mamy żyć, kochać i umierać.

W sobotę odbyły się trzy koncerty konkursowe piosenki poetyckiej i konkursu recytatorskiego. Wieczorem odbyła się gala recytatorska, w której wystąpili nagrodzeni recytatorzy - a teksty dotyczyły świata kobiecego.

Następnie zostały wręczone nagrody, dyplomy i podziękowania wszystkim, którzy przez 10 lat pracowali nad organizacją Polsko – Ukraińskich Spotkań Mistrzów – Słowa.

Uczestnicy z Ukrainy w niedzielę rano mieli jeszcze zwiedzanie Lublina oraz zakupy, a potem wyruszyli w drogę powrotna do domu. Za nimi pełne wrażeń chwile, emocje, stres, ale i nowe kontakty, radość z wygranej i smak niedosytu, bo może można było jeszcze coś zrobić, udoskonalić, zmienić swój występ.

Do zobaczenia za rok!

Wiesław Pisarski - nauczyciel skierowany przez ORPEG

do pracy dydaktycznej za granicę

luck4

luck3

luck2

 

 

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego