Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Goście z Syberii w ORPEG

20 grudnia 2016 r. ORPEG odwiedzili goście z dalekiej Syberii, dzieci polskiego pochodzenia ze szkół w Wierszynie, Dundaju oraz Irkucka wraz z opiekunami. Organizatorem ich przyjazdu do Kraju jest Zarząd Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych we współpracy z Kancelarią Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Goście przyjechali do Ośrodka po spotkaniu z Panem Prezydentem Andrzejem Dudą i Pierwszą Damą Agatą Kornhauser – Dudą. Wśród gości były panie Dyrektor szkół w Dundaju oraz w Wierszynie, a także Pani Henryka Jachimowicz, nauczycielka skierowana z Polski do ww. szkół. To właśnie jej uczniowie przyjechali do Polski na Święta Bożego Narodzenia. Pani Dyrektor Anna Radecka przywitała gości, przypięła wszystkim znaczki z symbolami narodowymi Polski oraz wręczyła upominki przygotowane przez ORPEG wspólnie z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Pan Mariusz Wychódzki, koordynator Wydziału ds. Wspomagania Oświaty Polonijnej i Polskojęzycznej, zwrócił się również do gości i wyraził wdzięczność za podtrzymywanie polskości daleko na Syberii. Dzieci zadeklamowały kilka wierszy, a w związku ze zbliżającymi się świętami zakolędowały. 

Poniżej informacje przekazane przez Panią Henrykę Jachimowicz, nauczycielkę języka polskiego skierowaną do Wierszyny i Dundaju przez ORPEG.

Cała grupa przyjeżdżająca na Boże Narodzenie do Polski związana jest z Wierszyną – wsią, której mieszkańcy są potomkami przybyłych tu w 1910 roku Polaków. We wsi jest szkoła naczelna, w której od wielu lat (z przerwami) nauczany jest język polski jako język ojczysty.

Nauką języka polskiego objęci są uczniowie klas II – IV. Szkoła jest otwarta na podejmowane inicjatywy związane z tradycjami i kulturą polską. Dyrektorem szkoły jest Natalia Szliapina. Dzieci z Wierszyny, po ukończeniu klasy IV, dowożone są do szkoły średniej w Dundaju (wsi zamieszkałej głównie przez Buriatów). Tam kontynuują naukę języka polskiego w klasach V – VIII. Dyrektorem szkoły jest Eugenia Bogdanowa. W grupie są nauczycielki Irina Stemplewska (szkoła w Wierszynie) - wnuczka Walentego Pietrzyka, który napisał książkę o Wierszynie i Wiera Figura (szkoła w Dundaju) - powiązana z Polską ze strony męża. Dzieci Wiery Figury wykształciły się i mieszkają już w Polsce.

Są w grupie uczniowie ze szkoły w Dundaju, którzy drugi rok uczą się języka polskiego (5). Pozostali uczniowie również mają korzenie polskie. Ich dziadkowie mieszkają we wsi, oni już nie. Młodzi ludzie, którzy wykształcą się, założą rodziny, rzadko tu wracają. W wiosce nie ma miejsc pracy, wciąż warunki życia są bardzo trudne.

Wioska ma specyficzny charakter, czuje się tu ducha Polski. Przyjechałam tu w sierpniu 2015 r. Rozpoczęłam pracę w szkołach i nie czułam się „wyobcowana”. Warunki klimatyczne, których obawiałam się najbardziej, nie stanowiły większego problemu. Największą trudnością były i są warunki mieszkaniowe. Atmosfera w pracy i w środowisku sprawiła, że i w tym roku zdecydowałam się na wyjazd.

Chciałabym, aby ludzie doświadczyli swoich więzi z Polską. To, że pielęgnują pamięć jest pewne, jednak prawda jest taka, że upłynęło wiele lat i przekazywane z pokolenia na pokolenie wspomnienia nie wystarczą – potrzebne są kontakty. Wszyscy nie pojadą do Polski, ale za sprawą obecnego Konsula RP w Irkucku – p. Krzysztofa Świderka, Polska jest zdecydowanie bliżej. Bardzo dużą radość sprawiły koncerty polskich artystów, które zorganizował. Tego wzruszenia ludzi nie dam rady opisać.

Mam nadzieję, że wizyta grupy z Wierszyny w Polsce będzie doskonałym świadectwem, że mimo upływu lat, kraj ich przodków jest też ich krajem.

wierszyna1

wierszyna2

 

wierszyna3.1

wierszyna4

wierszyna5

wierszyna6

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego