Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Haga - Trzecia konferencja "Zrozumieć dwujęzyczność" 23.11.2016 r.

W środę 23 listopada odbyła się w Hofstad Lyceum w Hadze trzecia konferencja „Zrozumieć dwujęzyczność”, której współorganizatorem jest nasza szkoła (SPK Haga) , a patronuje jej Ambasada RP w Hadze.

Konferencja, którą otworzyli: pani konsul RP, Renata Kowalska i dyrektor Hofstad Lyceum, Jos Blom była przeznaczona dla nauczycieli i pedagogów, którzy w swojej pracy zawodowej mają do czynienia z polskimi uczniami.

Przez całe popołudnie gościliśmy czterdziestu czterech nauczycieli, przede wszystkim z haskich  szkół i  trzynastu przedstawicieli różnych organizacji.

Polonię reprezentowały: Forum Polskich Szkół w Holandii (FPSN), Polsko- Niderlandzkie  Stowarzyszenie Kulturalne (PNKV) oraz  Fundacja Polskich Ekspertów w Holandii (STEP).

Poza tym obecna była Sekcja Polska Stowarzyszenia Levende Talen, której celem jest  promowanie nauczania języków obcych.

Razem z fundacją "KREDA" przygotowaliśmy program, którego głównym tematem były zagadnienia logopedyczne dotyczące dwujęzycznych dzieci oraz różnice kulturowe, które mogą mieć wpływ na zachowanie polskich uczniów wklasie.

Warsztaty przygotowała też organizacja zajmująca się szkolnictwem specjalnym  „Auris”.

Jedna prezentacja poświęcona była pomocy, jakiej mogą udzielić wolontariusze polskim uczniom i rodzicom w  Holandii w ramach programu „MENTOR”. Autorem i koordynatorem tego przedsięwzięcia od trzech lat jest Fundacja „KREDA”.

Spotkanie mogło dojść do skutku przede wszystkim dzięki finansowaniu przez portal „Niedziela.nl” i FPSN. Poczęstunek  sfinansował sklep  „PEWEX XL ” z Hagi.

Nauczycielki ze Szkolnego Punktu Konsultacyjnego przy Ambasadzie RP w Hadze upiekły ciasta i razem z wolontariuszami obsługiwały spotkanie.

Na koniec warto wspomnieć, że konferencja była częścią akcji promocyjnej polskiej ambasady „Ik spreek Pools” , a uczestnicy otrzymali materiały informujące o zaletach nauki języka polskiego.

Również dzięki wsparciu pana Krzysztofa Birleta ukazał się poradnik Pani Agnieszki Steur „Codzienna dwujęzyczność” oraz karty komunikacyjne w językach: polskim i niderlandzkim. Te ostatnie będą z pewnością świetną pomocą dla holenderskich nauczycieli w klasie.

Podsumowując  możemy stwierdzić, że takie spotkania są cenne zarówno dla holenderskich nauczycieli, jak i dla nas. Dają możliwość wymiany poglądów.

Cieszymy się z wysokiej oceny, jaką dali nam uczestnicy na końcu spotkania oraz  z tego, że wyrazili chęć na następne.

Tym razem tematy, o które poproszono to: „Współpraca z rodzicami” oraz  „Różnice w wychowaniu w Polsce i Holandii”.

Duża część obecnych chciałaby kontynuacji warsztatów logopedycznych.

 

Grażyna Gramza, kierownik SPK w Hadze

Karolina Eckardt, przewodnicząca Fundacji „KREDA”

otwarcie-konferencji-konsul-r-kowalska

prezenrtacja-m-k-pokutycka

poczestunek

partnerzy

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego