Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Narodowe Czytanie w Szkole Polskiej w Chicago

Jak co roku Szkoła Polska w Chicago włączyła się do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania – cyklicznego wydarzenia organizowanego pod patronatem Pary Prezydenckiej RP.

Szkoła od lat aktywnie uczestniczy w tym wartościowym przedsięwzięciu i w dniu 26 września wybrzmiała w murach szkoły Balladyna Juliusza Słowackiego. Dzieło niezwykłe, a jak pisał Zbigniew Raszewski - historyk teatru - świat cudowny, w którym wszystko po trochu stanowi kaprys i dziwi. Uczniowie w klasach zostali wprowadzeni w problematykę utworu oraz dowiedzieli się o bogatej kolekcji cyfrowych wersji rękopisów i rzadkich wydań dzieł Słowackiego, dostępnych na stronach Cyfrowej Biblioteki Narodowej Polona. Następnie wysłuchali fragmentów Balladyny odczytanych przez nauczycieli, a licealiści sięgnęli po wybrane sceny tragedii i wygłosili je z podziałem na role.

Była to okazja do promowania czytelnictwa, a także inspiracja do odkrywania przepięknej literatury polskiej. Zaciekawieni losami bohaterów uczniowie zadeklarowali samodzielne dokończenie lektury w domu.
Ponadto Rada Pedagogiczna przygotowała niespodziankę dla uczniów i rodziców. Nauczyciele języka polskiego – Katarzyna Gorzelska, Aneta Józwik, Elżbieta Kubajek, Anna Zawisza oraz Kierownik Szkoły Małgorzata Gołubowska wcieliły się w postacie: Narratora, Aliny, Balladyny, Wdowy oraz Goplany, mierząc się z kwiecistymi zawiłościami języka polskiego.


Zapraszamy do odsłuchania wybranych fragmentów dramatu w wykonaniu nauczycieli Szkoły:

 

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego