Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Narodowe Czytanie w placówkach, gdzie pracują nauczyciele skierowani przez ORPEG

SZKOŁA SOBOTNIA W ZDOŁBUNOWIE / UKRAINA
5 września odbyło się Czytanie Narodowe - prawdziwe święto polskiej literatury odbywające się pod patronatem Prezydenta RP.
W wielu krajach, gdzie znajdują się skupiska Polaków, czytano w tym roku „Balladynę” Juliusza Słowackiego.
Tak było też w Szkole Sobotnio - Niedzielnej przy Towarzystwie Kultury Polskiej Ziemi Zdołbunowskiej. W udekorowanej na tę okazję salce lekcyjnej pojawiła się wczesnym popołudniem grupka osób uczących się języka polskiego. Grupa ograniczona liczbowo ze względu na zagrożenie wirusowe.
„Aktorzy”, przejęci zadaniem, już kilka dni wcześniej ćwiczyli z zapałem wybrane fragmenty dramatu.
Spotkanie rozpoczęto od wysłuchania Pary Prezydenckiej zapraszającej do czytania utworu Słowackiego. Następnie jedna z uczestniczek spotkania przybliżyła sylwetkę pisar, zwracając szczególną uwagę na miejsce Jego urodzenia w pobliskim Krzemieńcu. Dopełnieniem informacji o poecie była prezentacja wierszy „W pamiętniku Zofii Bobrówny” i „Do Matki” w wykonaniu uczniów. Nauczycielka języka polskiego przedstawiła krótką charakterystykę dramatu, opowiadała jego treść popartą czytanymi fragmentami, by na koniec zwrócić uwagę na przesłanie utworu, które jest bardzo uniwersalne i aktualne w każdej epoce.
Zakończenie spotkania przypieczętowano tradycyjną herbatą z ciasteczkami w ogrodzie, pogoda sprzyjała.
To było bardzo udane spotkanie, które stanowiło jednocześnie inaugurację nowego roku szkolnego 2020/2021. Wszyscy życzyli sobie spokojnej, niezakłóconej przez pandemię nauki.

Materiał nadesłala Maria Musiał - nauczycielka skierowana przez ORPEG. Fotografie - Jan Musiał

 

20200905 152951

 

20200905 154805

 

20200905 160906

 

STOWARZYSZENIE "POLACY" W NUR-SUŁTANIE
(prezes Helena Rogowska, nauczyciel ORPEG Agnieszka Jermołowicz)

Do tegorocznej edycji Stowarzyszenie zaprosiło przyjaciół z różnych ośrodków oraz krajów. Historyk literatury dr Radosław Budzyński przygotował krótkie wprowadzenie do lektury. W filmie wystąpili: konsul RP w Kazachstanie Justyna Dudar, nauczyciele ORPEG z Kazachstanu (Beata Maciejczyk, Piotr Boroń, Lucyna Ejma) oraz Łotwy (Anita Perlińska), Ukrainy (Wieslawa Świerszcz) i Białorusi (Anetta Buzuk), koordynator Centrum Kultury i Nauki Kazachskiej im. Abaja Pan Maksim Ponomarenko, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Rawie Mazowieckiej Pan Wojciech Kubicki, dr Asel Szaildajewa z Instytutu Przedsiębiorczości w Biszkeku, uczniowie Stowarzyszenia "Polacy", studenci Euroazjatyckiego Uniwersytetu Narodowego w Nur-Sułtanie oraz Kirgiskiego Uniwersytetu Narodowego w Biszkeku a także nauczyciele, uczniowie szkoły w Rawie Mazowieckiej oraz Szkoły Podstawowej nr 303 im. F. Chopina w Warszawie.

 

 

 

KULTURALNO - OŚWIATOWE STOWARZYSZENIE POLAKÓW W NIŻYNIE / UKRAINA 

Juliusz Słowacki zapisał się w pamięci Polaków jako genialny twórca, a jego dramaty romantyczne na stałe weszły do repertuaru teatrów i stały się narodową lekturą. 5 września odbyła się kolejna odsłona Narodowego Czytania pod Patronatem Prezydenta RP, której bohaterką była „Balladyna”. Z tej okazji nauczycielki polonijne, które połączyła miłość do Kazachstanu i pasja czytelnicza -Wiesława Świerszcz, Agnieszka Jermołowicz i Beata Maciejczyk - wzięły udział w konferencji online, poświęconej odczytaniu ukrytych sensów w "Balladynie". Wysłuchały interesującego wykładu historyka literatury dra Radosława Budzyńskiego "Romantyczne studium zbrodniarki. Balladyna Juliusza Słowackiego w kontekście historyczno-literackim" i podzieliły się refleksjami na temat nieprzemijających wartości dzieła Słowackiego. Dyskusja zakończyła się wnioskiem, że każda narodowa akcja czytelnicza uczy i zbliża Polaków na całym świecie. Na koniec spotkania cała czwórka przeczytała swoje ulubione fragmenty dzieła Słowackiego.

 

118991688 2818563378399620 8816587627891971232 n

 

 

POLSKA SZKOŁA SOBOTNIO-NIEDZIELNA IM. GEN. STANISŁAWA MACZKA W SZCZERCU

 

 

BIBLIOTEKA NAUKOWA W SUMACH

W dniu 5 września w Rejonowej Bibliotece Naukowej w Sumach odbyło się spotkanie z okazji Narodowego Czytania "Balladyny" Juliusza Słowackiego. Nieliczna, z powodu ograniczeń pandemii, grupa członków Towarzystwa Kultury Polskiej w Sumach odczytała z podziałem na role I akt tragedii. Następnie nauczycielka języka polskiego Jolanta Tobolska przeprowadziła konkurs ze znajomości treści lektury. Trzem zwyciężczyniom wręczono książkowe egzemplarze dramatu.
Przedsięwzięciu towarzyszyła wystawka o życiu i twórczości naszego wspaniałego wieszcza.

DSCN03241

 

DSCN0332

 

 

SZKOŁA POLSKA PRZY TKP W KOWLU

Już dziewiąty raz uczniowie Szkoły Polskiej przy TKP w Kowlu, byli uczniowie a dziś już studenci studiujący w Polsce, członkowie towarzystwa zebrali się w sali lekcyjnej, ażeby przeczytać wybrane fragmenty kolejnej lektury z bogatej spuścizny wybitnych twórców. Tym razem był to dramat romantyczny Juliusza Słowackiego „Balladyna” napisany w roku 1834 w Genewie, wydany zaś w roku 1839 w Paryżu i wystawiony na scenie po raz pierwszy w roku 1862. Niestety, ilość obecnych uczestników w szkole musiała być w tym roku ograniczona. Na wejściu trzeba było mieć maski i umyć ręce płynem dezynfekcyjnym. Było to konieczną nowością w historii Narodowych Czytań. Spotkanie otworzył prezes TKP Anatolij Herka w Kowlu, który odczytał list Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego, następnie nauczyciel języka polskiego Wiesław Pisarski odczytał list prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej oraz opowiedział o problematyce zawartej w tragedii. Biorący udział w spotkaniu obejrzeli film o życiu i twórczości wielkiego romantyka polskiego urodzonego w Krzemieńcu oraz nagrania uczestników z Polski, a sercem byli ze wszystkimi czytającymi stacjonarnie. Swoje ulubione fragmenty przedstawili w przedostatniej części wszyscy obecni na sali: prezes, członkowie towarzystwa, nauczyciel, uczniowie i studenci czekający na rozpoczęcia roku akademickiego. Uczestnicy czytania otrzymali upominki za podjęcie wyzwania i piękne czytanie. Na koniec były zdjęcia, rozmowy i spacer po parku.

31

 

G1

 

 

SZKOŁA JĘZYKA I KULTURY POLSKIEJ W WANDZIE 

W Szkole Języka i Kultury Polskiej w Wandzie odbyło się spotkanie, podczas którego zaproszeni goście przeczytali z podziałem na role fragmenty dramatu Juliusza Słowackiego - Balladyna, lektury wybranej do tegorocznej edycji Narodowe Czytanie. Do wspólnego czytania zostały zaproszone następujące osoby: Marta Sawa, Wanda Orzeł, Carmen Firka, Luis Firka, Isaura Portillo i Leonel Romero.
Całość została zarejestrowana, a następnie wyemitowana, w ubiegłą sobotę (5 września br.), w miejskim radiu FM Wanda podczas audycji "Nasze polskie korzenie", aby w ten sposób propagować wśród słuchaczy klasykę polskiej literatury.

 

 

 

STOWARZYSZENIE "POLSKA JEDNOŚĆ" W NUR-SUŁTANIE

5 września w Nur-Sułtanie po raz kolejny odbyło się Narodowe Czytanie. W uroczystości zorganizowanej przez Stowarzyszenie „Polska Jedność”, Gabinet języka polskiego im. Adolfa Januszkiewicza oraz Publiczną Bibliotekę Polonijną wzięli udział goście z Nur-Sułtanu, Ałmaty, Aktobe, Pawłodaru oraz z Polski. Czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego rozpoczął Ernest Bryll - polski poeta, pisarz, tłumacz oraz dziennikarz. Następnie wystąpił Attache Obrony przy Ambasadzie RP w Kazachstanie - Piotr Wójtowicz z małżonką. W kolejne postacie z dramatu wcielili się uczestnicy spotkania.
Podczas wydarzenia przekazane zostały informacje dotyczące dramatu oraz jego autora. Dzięki interaktywnej prezentacji pokazano prace artystów z różnych dziedzin sztuki inspirowane „Balladyną”. Tekst Juliusza Słowackiego nadal jest aktualny, o czym świadczą kolejne interpretacje tego utworu. Uczniom Gabinetu języka polskiego im. Adolfa Januszkiewicza czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego dało wiele satysfakcji i przyczyniło się do lepszego poznania polskiej literatury i kultury.

 

ca1b38d1-6603-4e7c-85d6-0d3af0ddc268

 

a378b025-fbd3-47d2-9474-2d2cafef0731

 

14f8f894-de43-42b1-9f0b-447872789266

 

50711fd6-672a-4c0e-b2e1-f694cf4ace72

 

 

 

 

 

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego