Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Spotkanie podsumowujące pracę nauczycieli wśród Polonii i Polaków

W dniach 28 – 31 lipca br. odbyło się spotkanie podsumowujące pracę nauczycieli wśród Polonii i Polaków za granicą w roku szkolnym 2019/2020. Szkolenie zorganizował Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.

Spotkanie ze względu na ograniczenia związane z pandemią i dla bezpieczeństwa uczestników, zostało podzielone na dwie grupy. Dla każdej z nich został przewidziany dwudniowy program (pierwsza grupa w dniach 28 – 29 lipca, druga 30 – 31 lipca).

Tegoroczny zjazd jest kontynuacją cyklu spotkań, z których pierwsze odbyło się w 2010 roku w Warszawie.

Uroczystego otwarcia obu spotkań, w których wzięło udział łącznie 109 nauczycieli kierowanych do pracy przez ORPEG, dokonała Pani Anna Aleksandra Radecka - Dyrektor ORPEG. Pani Dyrektor wyraziła słowa szacunku za realizację misji na rzecz odbudowy, podtrzymywania i rozwoju polskości wśród Polonii i Polaków mieszkających za granicą. Podziękowała także za dotychczasowe dokonania i zaangażowanie w krzewieniu języka i kultury polskiej wśród rodaków i życzyła realizacji planów zawodowych oraz satysfakcji z wykonywanej pracy.

Koordynatorzy Wydziału Rozwoju Oświaty Polskiej za Granicą ORPEG – Panowie Mariusz Wychódzki oraz Stanisław Świętek przedstawili m.in. historię kierowania nauczycieli do pracy za granicą, przepisy prawne, warunki skierowania, dokumentację.

Swoimi przeżyciami i osobistymi refleksjami na temat swojej pracy, spotkanych ludzi, sukcesów i trudności podzielili się także uczestnicy szkolenia, którzy mają za sobą doświadczenie nauczyciela kierowanego.

 

W związku z jubileuszem 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej odbył się wykład dra Andrzeja Smolińskiego, nauczyciela historii w warszawskich liceach, który przybliżył przyczyny bitwy i jej rolę w historii Europy.

 

 

 

 

 

 

 

 

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego