Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Kurs przygotowujący nauczycieli do pracy dydaktycznej wśród Polonii i Polaków zamieszkałych za granicą, Warszawa 2020

W dniach 6-9 lipca br. w Warszawie odbywa się kurs przygotowujący nauczycieli do pracy dydaktycznej w roku szkolnym 2020/2021 wśród Polonii i Polaków zamieszkałych za granicą. Kurs jest organizowany przez ORPEG.

Przez minione 2 dni uczestnicy zostali zapoznani z ideą i ogólnymi warunkami skierowania nauczycieli, przepisami prawnymi, zasadami rejestracji organizacji polonijnych w bazie ORPEG oraz procedurą zamawiania podręczników.

Pani Małgorzata Kamińska, wicedyrektor ORPEG, przybliżyła kursantom - w formie warsztatów - metodykę i specyfikę nauczania języka polskiego jako obcego oraz charakter pracy w środowiskach polonijnych.

Program obejmował także zapoznanie i przeszkolenie kandydatów do pracy w zakresie korzystania z zasobów sieciowych ORPEG. Panel ten przeprowadzili: Bartłomiej Barlakowski, specjalista ds. systemów informatyczno-administracyjnych oraz Dawid Skowyra - specjalista informatyk.

Kolejne dni przyniosą spotkania z gośćmi z Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Instytutu Pamięci Narodowej podczas których omówione zostaną m.in. zasady bezpieczeństwa w miejscach pobytów nauczycieli, oferta edukacyjna IPN oraz historia deportacji i zsyłek na Wschód. Pan Mariusz Wychódzki oraz Stanisław Świętek z Wydziału Rozwoju Oświaty Polskiej za Granicą ORPEG przybliżą współpracę z konsulatami RP i organizacjami polonijnymi oraz stowarzyszeniami w Polsce wspierającymi oświatę polską za granicą w krajach skierowania.

Ofertę programową kierowaną do Polaków przebywających poza granicami kraju przedstawią goście ze Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Fundacji „Wolność i Demokracja” oraz Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie".

Swoimi doświadczeniami podzielą się także sami uczestnicy szkolenia, którzy mają za sobą doświadczenie pracy nauczyciela kierowanego.

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego