Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

75 lat temu Rada Jedności Narodowej ogłosiła Testament Polski Walczącej

1 lipca 75 lat temu Rada Jedności Narodowej ogłosiła Testament Polski Walczącej.

Odtworzona po aresztowaniu w marcu 1945 r. szesnastu przywódców Polskiego Państwa Podziemnego Rada Jedności Narodowej będąca jego polityczną reprezentacją, w obliczu powołania przez komunistów zgodnie z porozumieniem jałtańskim Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej (28 czerwca 1945), w którego składzie na stanowisku wicepremiera znalazł się Stanisław Mikołajczyk, spotkała się w Krakowie w dniu 1 lipca, aby zakończyć swą działalność.

Dokument programowy opracowany przez ostatniego Delegata Rządu na Kraj, działacza Stronnictwa Pracy, myśliciela i poetę mesjanistycznego Jerzego Brauna (1901-1975) kończył się Testamentem Polski Walczącej, zawierającym postulaty wycofania wojsk sowieckich, zaprzestania prześladowań żołnierzy podziemia, przeprowadzenia amnestii, wolnych wyborów i demokratyzacji kraju.

Przesłanie, nazywane potocznie "Testamentem Polskiego Państwa Podziemnego" było dramatycznym podsumowaniem walki konspiracyjnej, prowadzonej przez społeczeństwo polskie z Niemcami przez ponad pięć lat okupacji.

 

Źródło: Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej

 

 

 

 

 

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego