Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

97. rocznica urodzin polskiej Noblistki

Maria Wisława Anna Szymborska - wybitna poetka i laureatka literackiego Nobla (1996 r.), urodziła się dokładnie 97 lat temu na Prowencie, obecnej części Kórnika (Wielkopolska).
Talent poetycki Ichny - jak nazywali Ją najbliżsi - ujawnił się w latach dziecięcych, kiedy to za wierszyk ojciec obdarowywał ją drobną monetą.
Była poetką (napisała ok. 350 wierszy), tłumaczką, eseistką, członkiem założycielem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, członkiem PAU, PEN Clubu oraz Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury.
Szymborska słynęła z poczucia humoru, obdarowywała swoich znajomych karteczkami z kolażami własnej roboty. Zdarzało jej się rozdawać otrzymywane prezenty na organizowanych przez siebie loteryjkach, co doprowadzało czasem do zabawnych sytuacji, gdy ktoś wychodził od niej z prezentem, który sam jej wcześniej wręczył.
Ze swym sekretarzem opracowała system telefonicznych wywołań, które pozwalały jej kończyć nużące nasiadówki. Spotkania, które nic jej nie dawały, określała mianem „pustych kalorii”. Kiedyś zapaliła papierosa w obecności króla Szwecji. Spotkanemu Umberto Eco rzuciła się na szyję, bardzo ceniła Woody`ego Allena. Powiedziała też kiedyś, że jej wiersze nie są do grania, śpiewania ani tańczenia.
 
 
 
 
Zdjęcie: Muzeum Literatury
 
 
 
 
 
 
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego