Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

117. rocznica urodzin autora "Roku 1984"

25 czerwca 1903 roku urodził się Eric Arthur Blair, jeden z najbardziej wpływowych brytyjskich pisarzy. Szerzej znany jest jako George Orwell − to pseudonim, który przyjął w 1932 roku.

Jest autorem dziewięciu powieści, pisał też felietony i eseje. Zasłynął jako autor satyrycznego "Folwarku zwierzęcego", będącego alegorią systemu totalitarnego oraz powieści "Rok 1984" - futurystycznej antyutopii o licznych podtekstach politycznych.

Urodził się w Indiach, uczył w elitarnych szkołach w Anglii, kilka lat mieszkał w slumsach Londynu i Paryża. W 1936 roku przebywał wśród bezrobotnych górników w północnej Anglii. Pisząc książkę o robotnikach stał się socjalistą. W tym samym roku wyjechał do Hiszpanii i brał udział w wojnie domowej po stronie republikanów. W 1937 ciężko ranny wrócił do Anglii uciekając przed komunistycznym terrorem. Po wybuchu wojny pracował w indyjskiej sekcji BBC. Od 1943 był redaktorem "Tribune". W 1945 roku wydał "Folwark zwierzęcy", zaś w 1949 - "Rok 1984". Zmarł w Londynie w 1950 r.

George Orwell wywarł istotny wpływ na współczesną kulturę. Przymiotnik "orwellowski" określa sytuacje, w których system zagraża wolności jednostki bądź całych społeczeństw, szczególnie w zakresie prywatności. Zwroty takie jak "Wielki Brat patrzy", czy "Wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre są równiejsze" są używane w potocznym języku.

 

 

 

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego