Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

227. rocznica urodzin Aleksandra Fredry

Nim się odezwiesz, pomyśl pierwej nieco,
bo często słowa jakby z worka lecą. (Śluby panieńskie, 1832 r.)

20 czerwca 1793 roku w Suchorowie k. Przemyśla urodził się Aleksander Fredro. Komediopisarz, bajkopisarz, pamiętnikarz, poeta.

Wychował się w zamożnej rodzinie szlacheckiej. Pobierał nauki domowe w dworku ziemiańskim. Gdy w 1806 r. w pożarze zginęła matka Aleksandra, przeniósł się wraz z ojcem do Lwowa. W wieku 16 lat Fredro dołączył do wojska Księstwa Warszawskiego, potem do armii Napoleona. Powrócił do domu w 1815 r. W 1828 r. Aleksander Fredro poślubił ukochaną Zofię Skarbkową. Został członkiem Towarzystwa Przyjaciół Nauk. W latach 1833-1842 był posłem do Sejmu Stanowego. W latach 50. przebywał wraz z rodziną w Paryżu.

Aleksander Fredro znany jest głównie jako komediopisarz. Należy jednak pamiętać, że pisał również opowiadania, poematy, wiersze, bajki oraz pamiętniki. W jego dorobku znalazł się również zbiór przypowieści, sentencji i przysłów.

Pisarz debiut komediowy miał niezbyt udanym utworem "Intryga na prędce". Kolejne komedie, które wyszły spod jego pióra to m.in.: "Pan Geldhab", "Mąż i żona", "Cudzoziemszczyzna", "Zemsta", a także "Śluby panieńskie czyli magnetyzm serca". Wszystkie te utwory trafiły na deski teatrów.

W latach 1944-1846 Aleksander Fredro pisał pamiętnik "Trzy po trzy". Zawarł w nim wspomnienia z dzieciństwa oraz wojska. Istotne miejsce w jego twórczości zajmują bajki, które znane i czytane są do dziś – "Osiołkowi w żłoby dano", "Czyżyk i Zięba", "Sowa", "Małpa w kąpieli" oraz "Paweł i Gaweł".

"wolnoć Tomku w swoim domku", "niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba" - cytaty z jego utworów weszły na stałe do języka potocznego.

Zmarł 15 lipca 1876 r. we Lwowie.

 

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego