Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

100-lecie sojuszu Piłsudski - Petrula

Wiosna 2020 roku przyszła wraz z zadumą nad wydarzeniami polsko – ukraińskimi, które miały miejsce 100 lat temu.

Dzieje dawno minionych lat, dzieje, które ludności polskiej zamieszkującej Podole dawały nadzieję na powrót w granice Państwa Polskiego. Niestety – Bar jako miasteczko kresowe I RP, nie miało żadnych szans na wejście w skład młodej II Rzeczpospolitej. Według umowy Piłsudski – Petlura, zawartej 21 kwietnia 1920 roku w Warszawie, granice Polski zostały już ustalone na północ od Dniestru wzdłuż rzeki Zbrucz. Tak więc powiaty: równieński, dubieński i część kamienieckiego pozostały po stronie polskiej. Na naszych ziemiach pojawili się żołnierze Armii Józefa Piłsudskiego. Tutaj też toczyły się zacięte walki z bolszewikami. Stało się jasne, że trzeba zbudować należytą zaporę przeciwko wpływom rosyjskim. Obecnie przypominają o tych wydarzeniach miejsca pamięci. Jednym z nich jest mogiła Legionistów, w której spoczywają polscy żołnierze polegli za wolność swojej ojczyzny w czasie wojny polsko – bolszewickiej 1920 roku.

Aby zachować w pamięci młodego pokolenia tamte odległe wydarzenia, młodzież z Domu Polskiego w Barze wzięła udział w konkursie „Sojusznicy 1920” mającym na celu upamiętnienie 100. rocznicy polsko – ukraińskiego sojuszu polityczno – militarnego zwanego potocznie „Sojuszem Piłsudski – Petlura”.


Zachęcamy do wysłuchania fragmentów prac będących pokłosiem tego konkursu. Czytają autorzy: Julia Zborowska, Anastazja Wyszkowska oraz Wadim Maremucha.

 

Małgorzata Miedwiediewa
Dyrektor Domu Polskiego w Barze

 

 

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego