Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

100. rocznica urodzin Leopolda Tyrmanda

Leopold Tyrmand. Legendarny pisarz, publicysta, lider polskiego ruchu jazzowego, ikona Warszawy lat 50, kontestator PRL-owskiej rzeczywistości. Autor „Dziennika 1954” i „Złego”. Dziś obchodzimy setną rocznicę jego urodzin.

Ten scenariusz życia Tyrmanda – barwny, dramatyczny, czasami zaskakujący – związany jest ściśle z meandrami XX-wiecznej historii. Również lektura jego książek wymaga znajomości społeczno-politycznego tła czasu, w którym powstały. Co więcej, w książkach tych zapisywał swoje doświadczenia. Opowiadał samego siebie.

W ogłoszonym przez Sejm RP Roku Leopolda Tyrmanda – z okazji 100. rocznicy urodzin i 35. rocznicy śmierci pisarza PolskieRadio24.pl przygotował serwis specjalny poświęcony temu znakomitemu twórcy. Portal to rozpisana na wiele głosów, barwna radiowa opowieść o Tyrmandzie. Link


Źródło: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Poniżej krótka relacja z obchodów rocznicy urodzin pisarza w Wandzie, w Argentynie. Aby uczcić Rok LeopoldaTyrmanda, Pani Krystyna Archutowska - nauczyciel skierowany do pracy przez ORPEG, poprowadziła audycję radiową w lokalnym radiu FM Wanda poświęconą pisarzowi. Ponadto uczniowie Szkoły Języka i Kultury Polskiej w Wandzie nagrali wideo z krótkimi fragmentami pochodzącymi z książki - Zapiski dyletanta, po polsku i po hiszpańsku. Zapraszamy do obejrzenia nagrania.

 

 

  

 

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego