Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Uroczysty koncert online w Szkole Polskiej w Chicago

Tradycją Szkoły Polskiej w Chicago jest coroczny udział w Paradzie 3 Maja w Chicago. W tym roku nie mieliśmy takiej możliwości. Odpowiedzią z naszej strony było zorganizowanie w sobotę 2 maja niezwykłego koncertu online w ramach upamiętnienia Święta Konstytucji 3 Maja, zatytułowanego „ŁĄCZY NAS MUZYKA”. Wystąpili w nim utalentowani muzycznie uczniowie Szkoły.

Koncert rozpoczął się uroczystym wystąpieniem Kierownik Szkoły Polskiej Małgorzaty Gołubowskiej, która wprowadziła uczestników w świąteczną atmosferę, podkreślając historyczne okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja jako pierwszej ustawy zasadniczej w Europie, a drugiej na świecie.
Wspomniała, że 2 maja jest również dniem szczególnym, w którym obchodzimy Dzień Polonii i Polaków za granicą – uchwalony przez Sejm 20 marca 2002 roku oraz Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, ustanowiony również świętem państwowym. Wywieszając tego dnia biało-czerwoną flagę dołączyliśmy do akcji "Niepodległa – #mojaflaga” i byliśmy jej ambasadorami, manifestując dumę oraz szacunek do polskich barw narodowych.

W trakcie koncertu uczniowie zachwycili nas wykonaniem utworów polskich kompozytorów, takich jak Moniuszko, Paderewski, Chopin. Interpretacja utworów w ich wykonaniu poruszyła dogłębnie szerokie grono odbiorców i dostarczyła niezapomnianych emocji i wzruszeń. Dumni jesteśmy, że w naszym gronie są tak utalentowani uczniowie, którzy dzielą się z nami swoją pasją i miłością do muzyki.

Nasz koncert był doskonałą okazją do wspólnego świętowania w tym nietypowym czasie. Tego dnia, jako społeczność szkolna i polonijna mieliśmy możliwość poczuć, że jesteśmy razem, silni i zjednoczeni. Daliśmy wyraz temu, że nawet w czasie izolacji możliwe i potrzebne jest wspólne celebrowanie - tak ważnych dla polskiej społeczności - uroczystości. Formuła online umożliwiła uczestniczenie w koncercie również dziadkom naszych uczniów, na stałe mieszkającym w Polsce.

Zapraszamy do obejrzenia poniżej krótkiej video-prezentacji koncertu

 

 

oraz do pełnego nagrania z wydarzenia.

 

 

Informację nadesłała Pani Małgorzata Gołubowska

Kierownik Szkoły Polskiej w Chicago

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego