Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Jak świętowano w Karagandzie, Czkałowie, Tajynszy (Kazachstan), Stryju, Mohylowie Podolskim, Winnicy (Ukraina) oraz Wandzie (Argentyna)

Z okazji majowych świąt przedstawiamy nagrania z Przedszkola w Karagandzie - link. 

Karagandyjskim Obwodowym Stowarzyszeniu Polaków "Polonia" odbyły się lekcje tematyczne. Uczniowie wykonali w domach biało – czerwone flagi, a także serduszka, kwiatuszki, laurki. Te prace wykonali przede wszystkim na Dzień Polonii i Polaków za Granicą tak bliski ich sercu.

 

 

 

W Stryju na Ukrainie Pani Barbara Włodarczyk, nauczyciel skierowany do pracy dydaktycznej przez ORPEG wraz z Panią Julią Bojko, dyrektorem Kulturalno-Oświatowego Centrum im. Kornela Makuszyńskiego stworzyły internetową akademię z okazji majowych uroczystości.

 

 

Biel i czerwień zdobiły w te dni również Wandę w Argentynie. W szkole poprowadzono wirtualną uroczystość, a w samo południe z siedziby radia miejskiego Wanda FM słuchacze mieli okazję posłuchać audycji radiowej. To tylko niektóre momenty, pokazujące miłość i sentyment Polonii z Wandy do Polski i Polaków. Informacje nadesłała Krystyna Archutowska nauczyciel skierowany za granicę przez ORPEG. Zapraszamy do obejrzenia poniższych nagrań i zdjęć.

 

 

 

 

 

 

 

Patriotyczne wspomnienia z Czkałowa w Kazachstanie nadesłane przez Panią Teresę Hantke, nauczycielkę skierowaną za granicę przez ORPEG.

 

 

 

Zapraszamy również do obejrzenia nagrań przygotowanych przez uczniów Pani Elżbiety Konik, nauczyciela skierowanego do pracy przez ORPEG (Kazachstan, Tajynsza).

 

 

 

Wśród uczniów zorganizowano Konkurs wiedzy o Polsce i polskiej historii. Uczestniczyło w nim 12 dzieci podzielonych na dwie grupy: starszą i młodszą. Wyłonieni zwycięzcy to:

Grupa starsza:

I miejsce Kiriłł Piaskorski
II miejsce Władysław Krajewski
II Alina Gaiduk

Grupa młodsza:

I miejsce Alina Iwaczowa
II Nurżan Murzachmietow
III miejsce Alona Kulinicz.

 

W Mohylowie Podolskim zamiast tradycyjnych obchodów Święta Konstytucji 3 Maja uczniowie objęci nauczaniem języka polskiego online zapoznali się z materiałami edukacyjnymi oraz wzięli udział w narodowym śpiewaniu pieśni „Witaj, majowa jutrzenko”. Na filmie został uwieczniony występ Anastazji Wandzio uczącej się języka polskiego w szkole przy stowarzyszeniu „Polonia Podole”.

 

 

 

Uczniowie Polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej w Winnicy na Ukrainie oraz uczniiowie w Żytomierzu dali wyraz swej miłości do Ojczyzny, angażując się w coroczne obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Dnia Polonii.

 

 

 

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego