Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Kuchnia łączy ludzi - Drohobycz, Ukraina

W dniu 29 kwietnia na platformie ZOOM odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona obyczajom kulinarnym w różnych w krajach, na zawsze połączonych obecnością Polonii.

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele Kirgistanu, Kazachstanu, Łotwy, Ukrainy i Polski: działacze polonijni, studenci, młodzież szkolna, a także nauczyciele ORPEG.

Pomysłodawczynią i znakomitą moderatorką okazała pani Agnieszka Jermołowicz, mobilizując bardzo różne środowiska do uczestnictwa i nakłaniając gości do ciekawych wystąpień. Prowadząc swoich studentów i uczniów z Astany ku językowi polskiemu i polskiej kulturze znakomicie pokazała, że temat kulinariów łączy ludzi na co dzień tak bardzo oddalonych od siebie.

Ubocznym efektem całego przedsięwzięcia był narastający apetyt, bo jakże tu się częstować przez ekran komputera... A obraz uwodził opisywanymi zapachami, przyprawami i wrażeniami. A że to był tylko obraz... Cóż...być może przyszłość przyniesie rozwiązania i w tym zakresie ;)
Dzisiaj zapewne niektórzy w swoich kuchniach wypróbowują, czego się nauczyli.

Wśród pracowników ORPEG, w konferencji trwającej bagatela ponad trzy godziny, uczestniczyli: Radek Budzyński z opowieścią o polskiej tradycji picia kawy, Wiesława Świerszcz z historią o śląskiej roladzie z modrą kapustą i kluskami, Iwona Stępień, która wirtualnie serwowała żurek oraz Ilona Lasota, smakowicie opisująca barszcz ukraiński. Do całego grona dołączył Wojtek Kubicki z autorskim przepisem na bigos.

Niniejszym zaświadczamy, że była to impreza pożyteczna, sympatyczna i niezwykle smaczna!

 

 

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego