Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

„Polonia” w Giumri upamiętniła 105. rocznicę rzezi Ormian

24 kwietnia to symboliczna data dla społeczności Ormian – 105. rocznicaludobójstwa popełnionego przez Turków na ludności ormiańskiej podczas I wojny światowej. 

Literatura jest świadectwem tych wydarzeń. Franz Werfel w epickiej powieści „Czterdzieści dni Musa Dah” skoncentrował się na sytuacji, jaką był opór sześciu ormiańskich gmin na stokach tytułowej góry. Ormianie zbudowali fortecę na szczycie góry i przez niemal dwa miesiące odpierali ataki sił osmańskich. Ostatecznie zostali uratowani przez francuski krążownik. Autor przypomina o skali i bestialstwie okrucieństw popełnionych przez Turków. Wymordowane całe wioski, setki ludzi palonych żywcem, spychanych w przepaście, obdzieranych ze skóry, topionych w morzu, wstrząsający „marsz śmierci” deportowanych Ormian na syryjską granicę.

W innej powieści – „Przedwiośniu” Stefana Żeromskiego, zostały zawarte niezwykle sugestywne opisy rzezi Ormian w Baku. We wrześniu 1918 roku do Baku wkroczyły wojska tureckie wspierane przez musawatystów – skrajnych nacjonalistów azerbejdżańskich. Wówczas dokonał się ostatni rozdział strasznego ludobójstwa. 

Fragment „Przedwiośnia” - monolog zamordowanej w Baku Ormianki, w interpretacji Julietty Minasjan z „Polonii” Giumri w Armenii, ma na celu upamiętnienie tych wstrząsających wydarzeń i przestrogę, aby nigdy więcej człowiek nie dopuszczał się zbrodni


 

Historycy szacują ogólną liczbę ofiar ludobójstwa narodu ormiańskiego na ponad 1.5 miliona.

Materiał nadesłała Monika Lotosz, nauczycielka języka polskiego skierowana do pracy dydaktycznej w „Polonii” Giumri przez ORPEG

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego