Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Lubię wracać tam, gdzie byłem - czyli od słowa do słowa wymiana gotowa! Kazachstan - Nur Sułtan

Miło sobie w tym kwarantannowym okresie odkurzyć wspomnienia i przenieść się w czasie. Nie będzie to zbyt odległa podróż, zaledwie na początek marca, kiedy to udało się zorganizować wymianę młodzieży, którą zainicjował dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Rawie Mazowieckiej pan Wojciech Kubicki. Wszystko zaczęło się od naszej rozmowy, w trakcie której pan dyrektor wspominał z rozrzewnieniem czasy, kiedy pracował jako nauczyciel ORPEG w odległym Kazachstanie. Od słowa do słowa i wymiana gotowa! Tydzień minął błyskawicznie. Tak go opisała uczennica Polonijnej Szkoły Niedzielnej działającej przy Stowarzyszeniu „Polacy” W Nur-Sułtanie - Wioletta Filipienko:

Najwspanialszy tydzień w moim życiu. Wcześniej trudno było sobie wyobrazić, że nasi rówieśnicy, którzy przyjechali do nas z drugiego krańca świata po tygodniu staną się na tyle bliscy, że tak trudno będzie się z nimi rozstać. Nigdy nie zapomnę wspólnych lekcji, wycieczek, odkrywania na nowo mojego rodzinnego miasta, wieczorków literackich, spacerów po zamarzniętym jeziorze, ciekawych rozmów , śpiewów i tańców. Było bardzo wesoło i edukacyjnie. Teraz będę z niecierpliwością czekać na czerwiec, kiedy mamy zaplanowaną rewizytę. Tymczasem będziemy do siebie dzwonić, wysyłać zdjęcia, a potem znów spędzimy czas razem.

Uczniowie nagrali dla grupy z Polski film z życzeniami wielkanocnymi. Przypomnieli w nim o tym, że wciąż nie tracą nadziei na ponowne spotkanie, bo przecież nie ma takiej zimy, która nie minie, nawet w Kazachstanie!

Agnieszka Jermołowicz
nauczycielka kierowana przez ORPEG do pracy w Stowarzyszeniu „Polacy” w Kazachstanie
w Nur-Sułtanie

 

 

 

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego