Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Ważne przesłanie dla Polonii i Polaków za granicą

Okolicznościowy list Pana Ministra Szymona Szynkowskiego vel Sęk do Polonii i Polaków za granicą wraz z ofertą edukacyjną skierowaną do tych środowisk.

 

Szanowni Państwo, Drodzy Rodacy,

Obecny czas trwającej pandemii i wynikające z tej nadzwyczajnej, niezwykle trudnej sytuacji ograniczenia wprowadziły ogromne zmiany w codziennym życiu nas wszystkich.

Jako Sekretarz Stanu odpowiedzialny w Ministerstwie Spraw Zagranicznych za sprawy Polonii i Polaków za granicą mam pełną świadomość tego, że tymczasowe zawieszenie zajęć w szkołach polonijnych oraz konieczność rezygnacji z długo zaplanowanych i oczekiwanych wyjazdów wielkanocnych do Polski na tradycyjne rodzinne spotkania jest trudnym doświadczeniem i dla dzieci często niezrozumiałym. Dlatego też chciałbym Państwu w tym wyjątkowym czasie Świąt Wielkanocnych przybliżyć Polskę, a dzieciom i młodzieży zaproponować niezwykłe spotkania z językiem polskim, polska kulturą i historią na tzw. odległość.

Dzięki współpracy Ministerstwa Spraw Zagranicznych z licznymi instytucjami państwowymi chcemy zachęcić Państwa do lrzystania z oferty kulturalno-edukacyjnej, jaką w formule online tworzą takie instytucje jak Muzeum Historii Polski, Muzea Narodowe w Warszawie i Krakowie czy Muzeum Powstania Warszawskiego. Zachęcam, by wybrać się na wirtualny spacer po Muzeach i odbyć niezapomniane lekcje historii. To wspaniałe, że Muzea udostępniają swoje zbiory zwiedzającym online, proponują wirtualne spacery, ale często mają także specjalną ofertę edukacyjną dla dzieci z propozycją publikacji w wersji elektronicznej gier i filmów. Korzystajmy z tych możliwości!

Uczniów i nauczycieli polonijnych zapraszam do zapoznania się i aktywnego korzystania z rogramu edukacyjnego przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, od lat prowadzący edukację na odległość, ma w swojej ofercie wiele cennych narzędzi, które pozwalają doskonalić wiedzę i umiejętności w rożnych przedmiotach i dziedzinach. Niezwykle cenionym przez uczniów i nauczycieli jest portal „Włącz Polskę”, zawierający zestawy edukacyjne dla uczniów w każdym wieku. Ciekawą propozycja Ośrodka jest emisja filmów animowanych o historii Polski do obejrzenia na kanale YouTube,

Ministerstwo SZ poprzez placówki dyplomatyczno-konsularne aktywnie włączyło się w działania mające wzbogacić i zwiększyć dostępność programów edukacyjnych dla dzieci polonijnych. Polscy konsulowie wspierają niezwykle cenne inicjatywy polonijnych środowisk oświatowych w udostępnianiu online oferty edukacyjnej najmłodszym. Przymusowy pobyt w domu nie musi być nudny, Można wziąć udział w konkursie na przygotowanie dekoracji świątecznych czy w konkursie historycznym organizowanym przez fundację Patria Nostra pod patronatem Ministra Spraw Zagranicznych. Zachęcamy do sięgnięcia po polską lieraturę, nie tylko po lektury szkolne, ale i inne pozycje książkowe dostępne online.

Niezwykle ciekawą edukacyjna propozycję programową skierowaną do najmłodszych widzów i ich rodzin oferuje Telewizja Polonia. Za pośrednictwem zakładki „Polonia dzieciom” nauczyciele i uczniowie z łatwością znajdą wszystkie programy o charakterze edukacyjnym. Programy edukacyjne w TVP Polonia online są rzeczywiście różnorodne. Warto się o tym przekonać. Zachęcamy również do korzystania z projektu Szkola TVP – zjęcia online, wspierającego edukację szkół podstawowych i ponadpodstawowych, link do lekcji znajduje się także na stronie Polonia dzieciom. Pielęgnacja języka ojczystego poza granicami kraju to niewątpliwie nasze wspólne zadanie. To najczęściej właśnie dzięki językowi ojczystemu zachowujemy naszą polskość, która jest spoiwem i dziedzictwem łączącym Polaków w kraju i poza jego granicami. Dbajmy o tę polskość także teraz w tym wyjątkowo trudnym dla nas wszystkich okresie.

W załączeniu przesyłam Państwu listę wybranych projektów i programów realizowanych przez polskie instytucje i przygotowanych do wykorzystywania online. Znajdziecie Państwo na niej scenariusze gotowych lekcji nt. historii Polski, wirtualne przewodniki po muzeach, linki do stron bibliotek oferujących darmowe lektury i siążki polskich autorów. Polskie placówki dyplomatyczno-konsularne na bieżąco są informowane o nowych inicjatywach, zachęcam do śledzenia ich stron czy dopisywania się do newsletterów przygotowywanych przez Ambasady, Konsulaty Generalne i Instytuty Polskie. Naszym dążeniem jest, aby korzystając z nowych technologii zachęcić Państwa do korzystania z bogactwa polskiej kultury i edukacji na odległość.

Obserwuję ostatnio bardzo liczne inicjatywy środowisk polonijnych, które natychmiast podjęły aktywność w celu niesienia pomocy potrzebującym sąsiadom, Polakom, ale tez obywatelom państwa zamieszkania i jestem zbudowany solidarnością Rodaków rozsianych na całym świecie w tym trudnym czasie pandemii, Zachęcam, by dzielić się w mediach społecznościowych informacjami o tych inicjatywach i przy tej okazji korzystać z oznaczenia #Polonia4Neighbours,

Ufam, że w ten czas rozłąki z Polską i polskimi „dziadkami” w okresie Świąt Wielkanocnych ułynie Państwu w ciepłej domowej atmosferze przepełnionej polskość, a Polska będzie na wyciągnięcie przysłowiowego „pilotaTV” bądź „komputerowej myszki”.

W tym szczególnym świątecznym okresie życzę Państwu zdrowia i spokoju, ale też rodzinnej atmosfery, mazurków i bab wielkanocnych na stołach oraz nadziei na lepsze jutro,

Z wyrazami szacunku

Szymon Szynkowski vel Sęk

 

Wykaz wybranych projektów i programów edukacyjnych dla Polonii

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego