Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Sztokholm - zbiórka dla potrzebujących Polaków

W dniach 2-4 i 9-11 marca w Szkole Polskiej w Sztokholmie odbyła się zbiórka rzeczy w ramach akcji mającej na celu pomóc bezdomnym Polakom w tym mieście. Tę akcję poświęciliśmy też naszej koleżance i wspaniałemu nauczycielowi – śp. Dagmarze Turek, która zapoczątkowała przedsięwzięcie w ubiegłym roku.

Dziękujemy wszystkim za wszelkie dary serca. Uzbierało się dużo żywności długoterminowej, środków higienicznych, ubrań, pościeli oraz plastrów, bandaży i lekarstw. Dziękujemy firmie Friska Fötter Av Agnes oraz Bukowska Dental za ogromne wsparcie. Dziękujemy Asi, Anecie i Basi za zorganizowanie transportu darów do biblioteki szkolnej. Dziękujemy również Asi, Anecie i Soni – naszym nauczycielom, uczennicy z LO i mamie naszego ucznia za to, że pomogli nam w porządkowaniu darów.

14 marca o godz. 12.00 pod Kościołem św. Jana w Sztokholmie miało się odbyć wręczenie darów bezdomnym. Szkoła ze względów bezpieczeństwa (zagrożenie koronawirusem i zamknięcie szkoły na 3 dni wcześniej przed planowaną akcją) musiała wycofać się z akcji. Wszystko stanęło pod znakiem zapytania. Na szczęście osoby zaangażowane w akcję od początku, w tym również rodzice naszych uczniów, nie poddali się i mimo wszystko stawili się przy kościele z darami. Dziękujemy firmom: Anna Polak Catering, która przygotowała bigos, Natalii Pijor za dostarczenie pieczywa i 20 litrów żurku, TM Bagarstuga z Västerhaninge za mnóstwo słodkich wypieków oraz Idze Ore-Ofe za wspaniały tort. Poza tym ogromne podziękowania dla Rafała Michalaka, który już 2. rok z rzędu angażuje się w akcję i pomaga w transporcie zebranych rzeczy i poszukiwaniach naszych bezdomnych oraz dla Agnieszki – naszej nauczycielki, która wraz z Asią i Rafałem czekała przy kościele na bezdomnych. Niestety - z niewiadomych do końca przyczyn - potrzebujący nie pojawili się. Mimo wielu utrudnień nie poddajemy się jednak i wszystkie dary dotrą do nich w najbliższym czasie, o czym również będziemy informować na naszej stronie. Dziękujemy Asi, że w niedzielę rozwiozła całą żywność krótkoterminową po punktach, gdzie zbierają się bezdomni.

Anna Barmuta- Wolniczek

 

Szczególne podziękowania dla Ani Barmuty-Wolniczek, która czuwała nad całą akcją oraz dla innych nauczycieli i p. Joanny Skowrońskiej za zaangażowanie. Dziękuję bardzo rodzicom, którzy przekazali rzeczy dla potrzebujących.

Małgorzata Malon
Szkoła Polska im. Katarzyny Jagiellonki
przy Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Sztokholmie

 

 

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego