Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Ukraina - urodziny Fryderyka Chopina

Z okazji 210. rocznicy urodzin tego genialnego Polaka z inicjatywy p. Heleny Siedikowej - koncermistrza Instytutu Kultury i Sztuki Sumskiego Uniwersytetu Pedagogicznego im. A.S. Makarenki i członkini Towarzystwa Kultury Polskiej w Sumach w sali Rejonowej Biblioteki Naukowej odbył się kameralny koncert. Przed jego rozpoczęciem publiczność mogła zapoznać się z wystawką książek i różnych publikacji o Chopinie, przygotowaną przez pracowników biblioteki. Licznie zgromadzonych słuchaczy przywitała prezes stowarzyszenia p. Anna Zdanowska, a nauczycielka języka polskiego p. Jolanta Domek-Tobolska w kilku słowach odniosła się do słów C.K. Norwida o Chopinie: Rodem warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel, po czym popłynęła muzyka. Na początek wysłuchano gry dwojga młodych uczniów Specjalistycznej Szkoły Sztuk Pięknych Nr 29 w Sumach – Władysława Bożoka i Darii Kljujewej. Następnie wystąpiła p. Helena Siedikowa, która wykonała trzy preludia, jeden nokturn i dwa walce, a pieśni „Precz z moich oczu„ i „Czary” zaśpiewał p. Czżan Ljanhun aspirant ww. instytutu. Podczas koncertu słuchacze mieli okazję obserwować na ekranie telewizora obrazy Jerzego Dudy–Gracza, współczesnego malarza polskiego, który malował muzykę Chopina.
Na zakończenie p. prezes Anna Zdanowska wręczyła wszystkim wykonawcom drobne upominki i podziękowała za pomoc w organizacji wydarzenia szefowej bibliotecznego działu sztuki p. Annie Makarenko.
Jednak najważniejszym bohaterem tego spotkania była muzyka Chopina, która jak zawsze budziła wiele wzruszeń i uczuć. Za te estetyczne doznania dziękujemy wszystkim wykonawcom i organizatorom koncertu.

 

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego