Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą. Nie znać języka swego – hańbą oczywistą /Franciszek Ksawery Dmochowski - poeta, działacz polityczny/


Większości z nas luty kojarzy się ze świętem zakochanych i czasem karnawałowych szaleństw.
Mało kto wie, że w tym miesiącu obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To coroczne święto zostało ustanowione przez UNESCO
17
listopada 1999 r. Jego data upamiętnia wydarzenia w mieście Dhace (obecnie stolica Bangladeszu), gdzie w 1952 r. pięciu studentów uniwersytetu zginęło podczas pokojowej demonstracji, w trakcie której domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego w Bengalu Wschodnim, należącym wówczas do Pakistanu.

Poza upamiętnieniem tych wydarzeń, głównym przesłaniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest zwrócenie uwagi na ochronę różnorodności językowej, związanej z problemem wymierania języków i kultur.

Obecnie na świecie istnieje ponad 6 tysięcy żywych języków. Według UNESCO niemal połowa z nich jest zagrożona zanikiem w ciągu następnych dwóch, trzech pokoleń. Dość wspomnieć, że od 1950 r. zatarciu uległo 250 języków.

Szacuje się, że polszczyzną posługuje się ponad 40 milionów ludzi w Polsce i poza jej granicami. Język polski łączy wszystkich Polaków, bez względu na miejsce zamieszkania, wiek i wszelkie inne różnice. Nie ma innego dobra tak ważnego dla nas wszystkich, jak język ojczysty. Od 2012 r. Narodowe Centrum Kultury oraz Rada Języka Polskiego organizują ogólnopolską kampanię Ojczysty - dodaj do ulubionych. Jak podają jej autorzy - ma ona przyczynić się dopodnoszenia świadomości językowej, do ugruntowania poczucia, że polszczyzna jest tworzona przez każdego użytkownika i że to każdy z nas jest za nią odpowiedzialny. Język jest wartością samą w sobie, jest wspólnym dobrem, dlatego wszyscy powinniśmy o niego dbać. Rok później wystartowała kampania pn. Język polski jest ą-ę. Jej celem jest obrona znaków diakrytycznych i przeciwdziałanie nieużywaniu charakterystycznych polskich liter.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzony będzie w całej Polsce, zorganizowane zostaną konferencje, wystawy, dyskusje o języku, konkursy i inne wydarzenia związane z polszczyzną jako naszym dziedzictwem kulturowym. Każdy z nas może w prosty sposób włączyć się w obchody – przede wszystkim pracować nad poprawnością języka polskiego i dużo czytać, bo literatura umacnia i kształtuje język.

 

#KTOTYJESTEŚ

 

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego