Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Okręgowe eliminacje do Olimpiady Literatury i Języka Polskiego w Łucku

15 lutego we Wschodnioeuropejskim Uniwersytecie Narodowym im. Lesi Ukrainki w Łucku odbyły się eliminacje okręgowe do Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. W Olimpiadzie wzięło udział 11 uczniów z Kowla, Łucka, Równego i Tarnopola. Konsulat Rzeczpospolitej Polskiej reprezentowała Pani Konsul Małgorzata Kasperkiewicz, która otworzyła olimpiadę, podziękowała uczestnikom za zgłębianie literatury polskiej, opiekunom za wysiłek w przygotowanie uczniów i jury za sprawne przeprowadzenia całego wydarzenia.

Olimpiada składała się z: dyktanda, rozumienia ze słuchu, części gramatycznej oraz rozprawki lub interpretacji i analizy dwóch wierszy. Część pisemna sprawdzała poprawność pisania, umiejętność rozumienia ze słuchu, weryfikowała znajomość czasów i trybów czasownika, przypadków rzeczownika, budowę zdań współrzędnych i podrzędnych, przymiotników i imiesłowów, chronologicznego układania zdań w jeden logiczny tekst oraz zadawania pytań.
Ostatnią częścią była wypowiedź uczniów dotycząca wybranych trzech lektur ze wszystkich epok literackich.

W jury eliminacji okręgowych zasiedli: Julia Wasejko – przewodnicząca oraz członkowie: Natalia Ciołyk, Marianna Seroka (ORPEG), Piotr Kowalik (ORPEG) i Wiesław Pisarski (ORPEG).

I miejsce zdobyła Sofia Plaszko ze Szkoły Polskiej przy TKP w Kowlu, II miejsce - Krystyna Piweń z tożsamej szkoły, III miejsce - Wiktoria Bartoszczyk ze Szkoły Polskiej przy Stowarzyszeniu Kultury Polskiej im. E. Felińskiej w Łucku.
Uczennice wezmą udział w dniach 7 – 8 marca w finale w Kijowie. 

Trzymamy za nich mocno kciuki i życzymy powodzenia!

 

 

 

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego