Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Białoruś: Jasełka w Szkole Polskiej w Mińsku

Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi i zapominają o wszelkich sporach i troskach. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, uczniowie naszej szkoły tradycyjnie, jak co roku, wystawili Jasełka Bożonarodzeniowe.

8 1

14 grudnia 2019 roku uczniowie Polskiej Szkoły przy Ambasadzie RP w Mińsku z ogromnym zaangażowaniem wcielili się w swoje role, przypominając w ten sposób, wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Przed przedstawieniem głos zabrała Pani Kierownik Szkoły Polskiej Beata Aleksandrowicz, która serdecznie przywitała zebranych, złożyła świąteczne życzenia przybyłym na uroczystość Gościom, Rodzicom, Uczniom i Nauczycielom. Z życzeniami wystąpili również zaproszeni goście: Pan Marcin Wojciechowski- Radca Ambasady RP w Mińsku oraz Ksiądz Biskup Jurij Kasabucki.

10 1

Podczas Jasełek dzieci wcieliły się w role Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów, trzech króli, przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence. Świetności inscenizacji dodały pastorałki, kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Do wspólnego kolędowania włączyła się zgromadzona publiczność. Cieszymy się ogromnie, że w tak wyjątkowym momencie byli z nami rodzice, dziadkowie, nauczyciele, zaproszeni goście, a wśród nich zespół dziecięcy „Śpiewające Serduszka” z opiekunem Panią Janiną Chwalko oraz śpiewaczka Pani Nadzieja Brońska. Dzieci oraz wokalistka w swoim programie przedstawiły kolędy i pastorałki. Ich wykonanie bardzo wzruszyło publiczność i wprowadziło w świąteczny klimat.

6 1

Kiedy część artystyczna dobiegła końca, występujący otrzymali gromkie brawa. Po zakończonym spektaklu pani kierownik szkoły podziękowała młodym artystom oraz ich opiekunom za przygotowanie Jasełek i zaprosiła do stołu wigilijnego, przygotowanego przez Rodziców. Ksiądz Biskup poświęcił jadło, była wspólna modlitwa i wspólne dzielenie się opłatkiem. Była możliwość złożenia życzeń pracownikom Ambasady RP i Wydziału Konsularnego, którzy też byli obecni na naszych Jasełkach.

Podzieliliśmy się opłatkiem z Sekretarzem Ambasady RP w Mińsku, Panią Elżbietą Iniewską, z Kierownikiem Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Mińsku, Panem Piotrem Apostolidisem. Następnie było konsumowanie potraw i Polaków liczne rozmowy. Był to bardzo miły dzień przeżyty w ciepłej, świątecznej atmosferze. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego wieczoru wigilijnego.

Czytającym powyższe sprawozdanie z naszych Jasełek, życzymy otwartości na innych, zwykłego uśmiechu i gestu podania ręki drugiemu człowiekowi, ,,bo zawsze wtedy jest Boże Narodzenie!" – jak powiedział Ksiądz Biskup.

Beata Aleksandrowicz, Kierownik Szkoły Polskiej w Mińsku, Białoruś

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego