Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Biesiada patriotyczna w Dublinie

W dniach 9-10 listopada br. w Szkole Polskiej im. Janusza Korczaka przy Ambasadzie RP w Dublinie  już po raz drugi odbyła się biesiada patriotyczna.

Po ubiegłorocznej biesiadzie, której gościem był pan Michał Rybak - kustosz Muzeum Niepodległości w Warszawie i która została nagrodzona listem Marszałka Województwa Mazowieckiego za „wybitne uczczenie 100 rocznicy odzyskania niepodległości”, pojawił się pomysł przybliżania uczniom kolejnych kart z historii Polski właśnie podczas biesiad. W tym roku wybór padł na obchodzoną niedawno 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Na gospodarzy wydarzenia wybrano działające w szkole drużyny: harcerską i zuchową – spadkobierców Szarych Szeregów, które w okresie wojennym zrzeszyły w walce patriotyczną młodzież i dzieci. Honorowymi gośćmi wydarzenia byli pracownicy Ambasady RP w Dublinie, a wśród nich pan Łukasz Chimiak –chargé d'affaires oraz konsulowie: pani Agnieszka Wybiral i pan Michał Wybiral.

Mottem przewodnim II Biesiady Patriotycznej było hasło: "Bo my nie błagamy o wolność, my o nią walczymy". To zdanie po raz pierwszy wypowiedział gen. Witolda Urbanowicz, dowódca słynnego Dywizjonu 303.

"Bo my nie błagamy o wolność, my o nią walczymy", to również ostatnie zdanie w animacji „Niezwyciężeni”, którą uczniowie mogli zobaczyć podczas biesiady. Film mówi o dramatycznym losie Polski w XX wieku. Pokazuje okrucieństwo obu okupacji, śmierć polskich żołnierzy w Katyniu, deportacje na Syberię, walki o Monte Cassino, powstanie w getcie i w Warszawie, ruch oporu w Auschwitz-Birkenau i walkę z komunizmem. Podkreśla rolę Polaków w zburzeniu żelaznej kurtyny, a przede wszystkim pokazuje nieustającą walkę Polaków o wolność i niepodległość.

Harcerze podczas spotkania przedstawili krótką historię ruchu harcerskiego, również przed i po II wojnie światowej. Zwrócili uwagę na program organizacji ,,Dziś, Jutro i Pojutrze’’.
O godz. 11.11 czasu polskiego, w ramach akcji ogłoszonej przez MEN ,,Szkoła do hymnu” został odśpiewany ,,Mazurek Dąbrowskiego’’ . W ten sposób Szkoła połączyła się z innymi szkołami w Polsce i w innych krajach. Odśpiewano również hymn harcerski „Wszystko co nasze Polsce oddamy”.

W niedzielę miał miejsce pokaz grupy rekonstrukcyjnej ARNHEM. Jej członkowie przygotowali prezentację o Powstaniu Warszawskim (z uwagi na kolejną okrągłą rocznicę) oraz zaprezentowali umundurowanie i rekwizyty militarne z okresu z II wojny światowej. Dzień wcześniej natomiast uczniowie wzięli udział w quizie wiedzy o Polsce.

Najważniejszym jednak elementem biesiady było wspólne śpiewanie piosenek harcerskich i pieśni patriotycznych. Wykonano między innymi: „Myśmy Rebelianci”, „Rozkwitły pąki białych róż”, „Warszawskie dzieci”, „Hej chłopcy, bagnet na broń”, „Major Ponury” czy znaną z filmu „Czas Honoru – Powstanie” piosenkę „Dziewczyna z granatem”. Wśród piosenek harcerskich można było zaśpiewać i usłyszeć: „Szare Szeregi”, „Szarą Lilijkę”, „Płonie ognisko”, „Harcerza i Harcerkę” i „Nie jesteśmy czerwonymi pionierami”. Nie zabrakło takich szlagierów jak: „Serce w plecaku”, „Stokrotka” czy „Krajka”. Na pożegnanie odśpiewano ,,Przyjdzie rozstań czas”.

Podczas biesiady w młodszych klasach rozdano nagrody uczniom, którzy wzięli udział w konkursie plastycznym ,,My Biało-Czerwoni”. Prace można było zobaczyć na wystawie towarzyszącej sobotnio-niedzielnemu spotkaniu. Wystawa została wzbogacona o zdjęcia upamiętniające wojenne czasy.

Poczęstunek w barwach narodowych zapewniła Rada Rodziców z pomocą rodziców i uczniów oraz hojność prywatnego sponsora z polonijnego biznesu. Organizacja biesiady została również  dofinansowana ze środków projektowych Ambasady RP w Dublinie.

Samanta Stochla, Anna Kostecka

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego