Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

USA: „Dumni z Polski” - uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości w Szkole Polskiej im. 7 Eskadry Kościuszkowskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Chicago

 

„Pamiętajmy, że miłość do Ojczyzny to nie slogan, to dar,

który należy pielęgnować i przekazywać następnym pokoleniom”.

Rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego wydarzenia, na stałe już wpisały się w kalendarz szkolnych uroczystości w naszej Szkole.
W trosce o pamięć dla tego wydarzenia oraz kształtując patriotyczne postawy młodego pokolenia, w Szkole Polskiej im. 7 Eskadry Kościuszkowskiej przy Konsulacie Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago, 9 listopada 2019 roku odbyła się uroczysta Akademia „Dumni z Polski”. W tak podniosłej chwili nie mogło zabraknąć sztandaru Szkoły, uroczyście wprowadzonego przez uczniów.

17

Akademię rozpoczęła Pani kierownik Małgorzata Gołubowska zapraszając wszystkich do wspólnego odśpiewania czterech zwrotek Mazurka Dąbrowskiego, tym samym włączając Polską Szkołę im. 7 Eskadry Kościuszkowskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Chicago do ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej – „Szkoła do Hymnu”.

Mamy nadzieję, iż ta piękna inicjatywa przyjmie się na stałe w naszej Szkole i radosne śpiewanie hymnu przez uczniów, nauczycieli, rodziców i zaproszonych gości będzie akcentem kojarzącym się z rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę.

4

Naszą uroczystość swoim przybyciem uświetnili znakomici goście: Pani Konsul Paulina Szafałowicz, Pan Konsul Piotr Semeniuk, Podpułkownik Karol Budniak z Ataszatu obrony przy Ambasadzie RP w Waszyngtonie, Porucznik pilot Zbigniew Kwapisz – przedstawiciel Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Koła Chicago oraz Ksiądz Jan Bukowski z Parafii Św. Borgiasza w Chicago. Przybyli goście w swoich wystąpieniach przypomnieli najważniejsze karty historii z lat poprzedzających odzyskanie niepodległości przez Polskę. Największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za Ojczyznę. Wystąpienia naszych znakomitych gości pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość.

07 1

Część artystyczna wprowadziła wszystkich zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Program artystyczny w swoim przekazie ukazywał, że mimo trwającej ponad sto lat niewoli, krwawo tłumionych powstań narodowych i represji politycznych, Polacy nigdy nie porzucili marzeń o odzyskaniu niepodległości. Uczniowie recytowali wiersze, śpiewali pieśni patriotyczne poświęcone odzyskaniu wolności. Żywą lekcję historii zakończyła wspólna modlitwa w intencji wszystkich walczących i poległych o niepodległą i suwerenną Polskę.

2

Kolejnym punktem uroczystości było otwarcie przez Panią Kierownik Małgorzatę Gołubowską wystawy Ministerstwa Obrony Narodowej pt. "Skrzydlaci Kosynierzy", udostępnionej przez Biuro Attaché Obrony przy Ambasadzie RP w Waszyngtonie. Nastepnie zgromadzeni na uroczystości goście zostali zaproszeni do poznania historii lotniczych jednostek wojska polskiego, którym patronował generał Tadeusz Kościuszko - bohater narodowy, utożsamiany z niezłomną walką o niepodległość Polski w 1794 r. oraz niepodległość Stanów Zjednoczonych Ameryki. Ekspozycja przybliżyła naszym uczniom legendarną polsko-amerykańską 7 Eskadrę Myśliwską, wsławioną w wojnie z Rosją bolszewicką 1919 / 1920 – patrona naszej Szkoły.

15 1

„Jesteśmy dumni, że jesteśmy Polakami. Pamiętajmy o tym i cieszmy się wolną Polską”

Małgorzata Gołubowska, kierownik Szkoły Polskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Chicago, USA

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego