Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Łotwa: wycieczka edukacyjna na Kaszuby Północne uczniów z Krasławia

Jak co roku, na początku listopada uczniowie klasy 5, 7 i 8 z Polskiej Szkoły Podstawowej im. Rodu hr. Platerów w Krasławiu na Łotwie udali się do Polski. W ramach współpracy ze Szkołą Podstawową nr 4 im. płk. Kazimierza Pruszkowskiego w Redzie nasi uczniowie mogli ponownie spotkać się ze swoimi rówieśnikami z Polski. Wycieczka doszła do skutku dzięki finansowemu wsparciu ze strony Senatu RP oraz Fundacji „Oświata Polska za Granicą”.

IMG 20191106 114807

Pierwszego dnia pobytu ma Kaszubach ( 06.11. ) uczniowie z Krasławia uczestniczyli w lekcjach z j. polskiego i historii wraz ze swoimi rówieśnikami z Redy. W bibliotece szkolnej zapoznali się z najnowszymi pozycjami polskich książek młodzieżowych. Obejrzeli fragment przedstawienia przygotowywanego przez polskich uczniów na Akademię z okazji Święta Niepodległości Polski. Po obiedzie udali się do Gdańska – "morskiej stolicy Polski". Wraz z przewodnikiem poznali najważniejsze, historyczne miejsca tego portowego miasta.

IMG 20191106 115634

Drugiego dnia pobytu, młodzież pojechała do Centrum Nauki EXPERYMENT. Tam, na interaktywnych wystawach, uczniowie mogli zrozumieć otaczające ich procesy, a także pobudzali ciekawość świata. Po południu odbyło się spotkanie w Urzędzie Miasta Reda z zastępcą burmistrza, panem Łukaszem Kamińskim, który zadeklarował chęć nawiązania współpracy z władzami miasta Krasław. Po pełnym wrażeń dniu uczniowie pojechali do Aquaparku w Redzie.

IMG 20191108 103445

Trzeciego dnia ( 08.11. ) uczniowie wyruszyli w podróż do Helu, do Fokarium. Tam pracownicy Uniwersytetu Gdańskiego dali pokaz karmienia i tresury helskich fok. Następnie powrócono do Pucka, gdzie w Muzeum Ziemi Puckiej, młodzież poznała tradycję i historię Kaszubów. Po krótkim spacerze po Pucku, nastał czas powrotu na Łotwę.

IMG 20191108 132937

Mamy nadzieję, że możemy powiedzieć – do zobaczenia za rok!

Joanna Szostak, organizator i opiekun wycieczki, nauczyciel skierowany do pracy dydaktycznej przez ORPEG, Krasław, Łotwa

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego