Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Cavan: świętowanie 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości

W dniach 9 i 10 listopada br. w Szkole Polskiej im. Ireny Sendlerowej w Cavan świętowaliśmy 101. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Do obchodów tej doniosłej i niezwykle ważnej dla każdego Polaka rocznicy zaprosiliśmy dr Adama Kucharskiego, historyka, który specjalizuje się w stosunkach irlandzko-polskich w XIX wieku. Jest współinicjatorem międzynarodowych konferencji naukowych polsko-irlandzkich organizowanych w Instytucie Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, autorem i redaktorem publikacji poświęconych historycznym relacjom polsko-irlandzkim jak i irlandzkiej przeszłości m. in: „Historia Irlandii w źródłach 1155- 1998”, „Polska-Irlandia: wspólna historia” a także przygotowana do druku: „Irish political elites in relations to Poland and the Poles in the first half of the nineteenth century. Placing Poland at the heart of Irishness”. Swoją obecnością zaszczycił Nas również wieloletni irlandzki przyjaciel szkoły, Kieran Cullivan, który skierował do zebranych kilka słów w naszym ojczystym języku.

DSC 2005

Sobotnia uroczystość podzielona została na dwie tury, poranną i popołudniową. Spotkanie rozpoczęło wspólne odśpiewanie przez uczniów, nauczycieli i rodziców 4 zwrotek Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji „Szkoła do hymnu”. Kolejnym etapem obchodów był konkurs wierszy i pieśni patriotycznych „Nasza Niepodległa”. W sobotnim konkursie udział wzięli uczniowie z klas 2-8 Szkoły Podstawowej i 1 Liceum. Swoje zdolności wokalne i recytatorskie zaprezentowały także całe klasy 6, 8 i 1 Liceum.

Kolejnym punktem uroczystości było spotkanie z dr Adamem Kucharskim. Historyk w niezwykle interesującej prelekcji zaprezentował drogi Polaków do odzyskania niepodległości od powstań narodowych po pracę organiczną. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali wykładu pana Adama Kucharskiego, mieli również możliwość zadawania pytań i zakupu jego publikacji z dedykacją.

DSC 2048

W tym dniu także Samorząd Uczniowski zorganizował akcję sprzedaży ciast i ciasteczek patriotycznych. Jak zawsze Uczniowie i Rodzice stanęli na wysokości zadania, przygotowując przepyszne wypieki w kształtach i barwach narodowych. Akcja sprzedaży ciasteczek miała charakter charytatywny, zebrane ze sprzedaży pieniądze (około 180 euro), wykorzystane zostaną do zorganizowania akcji charytatywnej pomocy osobom bezdomnych w ramach organizacji Sleep Out Cavan.

Jesteśmy pewni, że podjęte działania przybliżyły uczniom w atrakcyjnej formie wiedzę historyczną o Polsce, jak również koncepcję pozytywnego patriotyzmu czasów współczesnych oraz pobudziły do aktywnego obchodzenia świąt narodowych i podkreśliły ich rolę we współczesnym społeczeństwie.

Agnieszka Adamska, kierownik Szkoły Polskiej w Cavan, Irlandia

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego