Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Dania: ”Dzień Polski” w Szkole Polskiej im. Wisławy Szymborskiej przy Ambasadzie RP w Kopenhadze z okazji Święta Niepodległości

Uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz zaproszeni goście spotkali się na uroczystości 9 listopada br., aby wspólnie świętować 101. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Uroczystość rozpoczęła się przywitaniem przez Panią Kierownik w Kopenhadze Dorotę Schrieder, honorowych gości: Pani Ambasador RP w Królestwie Danii Henryki Mościckiej- Dendys oraz Pani Konsul RP w Kopenhadze Małgorzaty Dąbeckiej, przedstawicieli Kościoła św. Anny w Kopenhadze oraz środowisk polonijnych i duńskich. Następnie wspólnie odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego.

Image-4

 

Uczniowie klas I-III pod kierunkiem nauczycieli, przygotowali program artystyczny, w którym nie zabrakło wierszy okolicznościowych i piosenki ”Co to jest niepodległość?”.

Klasy IV-VIII przygotowały spektakl historyczny „ Dla Niepodległej” poświęcony okolicznościom odzyskania przez Polskę suwerenności oraz przybliżyły zgromadzonym pierwsze dni w niepodległej Warszawie.

Image-7

Uroczystość w Szkole Polskiej w Kopenhadze była także okazją do zaprezentowania przez uczniów prac, jakie wykonali w ramach projektu plastycznego „Dla Niepodległej”. Dopełnieniem uroczystości był piękny koncert gitarowy i pieśni patriotycznej.

Po zakończonej uroczystości w szkole, rodzice, grono pedagogiczne oraz uczniowie wzięli także aktywny udział w uroczystościach złożenia wieńców na cmentarzu - mauzoleum Duńskich Bojowników Ruchu Oporu na Mindelunden w Ryvangen, aby uczcić pamięć wszystkich Polaków poległych w walce o niepodległość naszej Ojczyzny.

Image-3

Nasi uczniowie złożyli także kwiaty na grobach Lone Mogensen i Lucjana Masłochy, oddając hołd bohaterom duńskiego i polskiego ruchu oporu, a „Dzień Polski” na stałe wpisał się w kopenhaski kalendarz szkolny, stając się kolejną piękną tradycją naszej szkoły.

Dorota Schrieder, kierownik Szkoły Polskiej im. Wisławy Szymborskiej przy Ambasadzie RP w Kopenhadze, Dania

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego