Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Sumy: wizyta delegacji z Konsulatu Generalnego RP w Charkowie

Z okazji Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego 3 listopada br. Sumy odwiedziła Pani Anna Szulakowska z Konsulatu Generalnego RP w Charkowie. Głównym celem wizyty było upamiętnienie i złożenie biało- czerwonych kwiatów na płycie nagrobnej z nazwiskami 76 żołnierzy i oficerów Wojska Polskiego, którzy zmarli w miejscowym szpitalu w okresie od 21 lutego do 25 czerwca 1944 roku.

IMG 0005

Płyta i pomnik poświęcony tym ofiarom wojny znajdują się na Miejskim Cmentarzu. Wśród obecnych na uroczystości były również osoby z Towarzystwa Kultury Polskiej w Sumach. Wszyscy wspólnie odmówili modlitwę, którą poprowadził ks. Andrzej Palczyk z parafii rzymsko- katolickiej pw. Zwiastowania NMP w Sumach. Złożono również niebiesko - żółte kwiaty na grobach żołnierzy ukraińskich poległych w strefie ATO.

IMG 0028

Poza tym Pani Konsul wspólnie z członkami Stowarzyszenia obejrzała dęby, które rosną przy kościele ww. parafii a poświęcone są ofiarom zbrodni katyńskiej. Zwiedziła Sumskie Muzeum Malarstwa im. N. Onackiego. Tutaj największe zainteresowanie wzbudziła w zwiedzających sala z polską kolekcją Oskara Hansena.

IMG 0048

Pochmurny i deszczowy dzień umiliło wszystkim uczestnikom spotkania wypicie kawy i zjedzenie słodkiego poczęstunku w kawiarni „Sumka”. Wizyta przebiegła w miłej, serdecznej i przyjaznej atmosferze.

IMG 9964

 Członkowie Towarzystwa Kultury Polskiej zawsze chętnie i z radością witają gości z Konsulatu Generalnego RP w Charkowie.

Jolanta Domek-Tobolska, nauczycielka skierowany do pracy dydaktycznej przez ORPEG, Ukraina - Sumy

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego