Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Kazachstan: uroczystość Wszystkich Świętych i modlitwa na cmentarzu w Pierwomajce

1 listopada br. przedstawiciele stowarzyszeń polonijnych „Polska Jedność” oraz „Orszak Polonijny” oraz uczniowie Gabinetu języka polskiego im. Adolfa Januszkiewicza w Nur-Sułtanie pojechali na cmentarz w Pierwomajce (ros. Первомайка)- wsi położonej w stepie. Była to jedna z pierwszych tzw. toczek – miejsc, gdzie przymusowo osiedlano Polaków zesłanych do Kazachstanu po 1936 roku.

P1011814

Uczestniczyli oni w mszy św. odprawionej pod krzyżem znajdującym się pośród grobów. Wspominając zmarłych Polaków pozostawili na cmentarzu białe i czerwone kwiaty oraz zapalili znicze. Następnie odwiedzili Dom Polski, gdzie odbywają się lekcje języka polskiego oraz zajęcia dotyczące kultury polskiej. Członkowie obu stowarzyszeń złożyli również wieniec pod pomnikiem upamiętniającym Polaków zesłanych do Łozowoje (ros. Лозовое).

P1011759 1

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele Konsulatu RP w Nur-Sułtanie — Pani Konsul Justyna Dudar oraz Pani Konsul Anita Staszkiewicz. Dla wszystkich był to dzień pełen refleksji i zadumy nad losem zmarłych w Kazachstanie Polaków.

IMG 9151

IMG 9243

IMG 9178

IMG 9142

Justyna Całczyńska, nauczycielka skierowana za granicę przez ORPEG do Kazachstanu, Nur- Sułtan

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego