Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Czkałowo: podróż do Karagandy i wizyta w miejscach pamięci ofiar represji politycznych komunizmu

Dzięki finansowemu wsparciu Konsulatu RP dorośli uczniowie uczęszczający na lekcje polskiego w Domu Kultury Polskiej w Czkałowie mogli dotknąć fragmentu historii Kazachstanu i Polski równocześnie. Taki cel przyświecał podróży do Karagandy, gdzie zwiedzili oni Muzeum Karłagu poświęcone pamięci uwięzionych tam ofiar represji politycznych w ZSRR.

20191027 112954

Duża część zwiedzających po raz pierwszy zetknęła się bezpośrednio z nieludzkim systemem, który niszczył ludzi różnych narodowości, zawodów, w różnym wieku i w różnym wykształceniu. Dlatego wielkie wrażenie wywarły na nich zarówno zachowane zdjęcia i dokumenty, jak i zrekonstruowane sytuacje, których bohaterami były naturalnej wielkości figury więźniów.

 IMG-20191028-WA0010

Polacy z rejonu tajynszyńskiego mocno przeżyli też pobyt w Spassku – na wielkim cmentarzu, na którym tragiczne losy pomordowanych więźniów i jeńców wojennych przypominają liczne pomniki poświęcone pamięci ofiar różnych nacji. Czkałowianie pod pomnikiem upamiętniającym Polaków, złożyli wiązankę biało-czerwonych róż, zapalili tradycyjny znicze i odmówili modlitwę.

20191027 124449

Dalszą część pobytu w Karagandzie stanowiła wędrówka śladami ks. Bukowińskiego, zwanego apostołem Kazachstanu. Była ona dla osób z Czkałowa, Pietrowki i Krasnokijewki bardzo ważna, bo beatyfikowany ksiądz służył także ich przodkom, a wśród obecnych znalazła się nawet jedna osoba, która została przez niego ochrzczona.

Teresa Hantke, nauczycielka skierowana za granicę przez ORPEG do Kazachstanu, Czkałowo

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego