Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Madryt: Narodowe Czytanie 2019 w Szkole Polskiej

Dnia 25 października br. w Szkole Polskiej przy Ambasadzie RP w Madrycie odbyło się już po raz czwarty, polonijne Narodowe Czytanie, na które zaproszono przedstawicieli Ambasady RP, Konsulatu RP oraz środowisk polonijnych z Madrytu, Vicalvaro, Alcala de Henares, Segowii oraz Valdemoro.

7 Uczennice  SPL Nicola i Elena

Na zaproszenie Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Madrycie przybyli Pan konsul Bogusław Trzeciak, Pani Karina Węgrzynowska z Ambasady RP w Madrycie, przedstawiciele madryckiego środowiska kultury i nauki (Pani Marta Misztal – polska organistka, prof. Grzegorz Bąk z Uniwersytetu Complutense oraz Pan Ernest Kowalczyk z Instytutu Polskiego), a także reprezentanci dziewięciu stowarzyszeń (Forum, Polonica, Krąg Miłośników Sztuki, Klub Wawel, Ambar, Stowarzyszenie im. Karola Wojtyły z Segowii, Krakus, Polish Professionals in Madrid oraz Poland First To Fight).

4  K. Wegrzynowska z Ambasady

Goście oraz przedstawiciele społeczności szkolnej czytali fragmenty trzech z ośmiu wybranych na Narodowe Czytanie 2019 nowel: "Katarynkę” Bolesława Prusa, "Rozdzióbią nas kruki, wrony" Stefana Żeromskiego oraz "Sachema” Henryka Sienkiewicza.

Wspólny mianownik wybranych nowel, jak napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście inaugurującym tegoroczne Narodowe Czytanie to ,,(…) polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem.(…)”.

Dla uczestników madryckiego Narodowego Czytania oraz zgromadzonej publiczności wieczór ten był z pewnością nietuzinkową okazją do wspólnego obcowania z wielką polską literaturą.

Czytanie poprowadzili z wdziękiem i swobodą licealiści Agata Kulak oraz Jakub Grab. Scenariusz opracowała oraz dokonała selekcji fragmentów nowel i muzyki Pani mgr Aneta Zawada – Sancha, we współpracy ze szkolnym Zespołem Polonistycznym. Scenografię przygotowali rodzice uczniów, a nad nagłośnieniem czuwał Adam Rola.

1 Uczestnicy na scenie 2019

Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom za piękne czytanie, a organizacjom i przybyłym gościom – za przyjęcie zaproszenia. Do zobaczenia za rok na kolejnej edycji!

Małgorzata Małaśnicka, kierownik Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Madrycie, Hiszpania

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego