Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Armenia: Narodowe Czytanie nowel polskich 2019

Narodowe Czytanie w Armenii to już tradycja! Dnia 27 października br. w niedzielę w Domu Muzeum Awetika Isahakiana w Giumri, Członkowie Związku Polaków w Armenii „Polonia” i „Polonii” Giumri studenci Erywańskiego Uniwersytetu Lingwistycznego im. W. Briusowa i Erywańskiego Uniwersytetu Państwowego, sympatycy Polski i naszych polonijnych organizacji czytali „Katarynkę” Bolesława Prusa, „Dobrą panią” Elizy Orzeszkowej, a także „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Brunona Shulza.

uczniowie z Polonii w Giumri

Na scenerię Narodowego Czytania wybieramy miejsca, w których głos polskich pisarzy wybrzmiewa pięknie, donośnie i harmonizuje z myślą ormiańskich literatów. Giumri przez stulecia było nazywane „miastem rzemiosła i sztuki”. Tu urodzili się i tworzyli znamienici ormiańscy poeci i pisarzy.

Na dziedzińcu Domu Muzeum Awetika Isahakina w wielkim skupieniu i z dużym wzruszeniem wysłuchaliśmy pięknych i uniwersalnych przesłań zawartych w nowelach. W swoim specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda napisał – (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii”.

studenci z Uniwersyteteu Briusowa

Pięknie dziękujemy Uczestnikom przedsięwzięcia!

Dziękujemy Panu Markowi Reszucie Kierownikowi Referatu Polityczno-Ekonomicznego, Radcy Ambasady RP w Erywaniu i Pani Ewie Reszucie za udział w Narodowy Czytaniu.

Agnieszka Wasilczuk, nauczycielka języka polskiego skierowana do pracy w Erywaniu przez ORPEG

Monika Lotosz, nauczycielka języka polskiego skierowana do pracy w Giumri przez ORPEG

Jolanta Goździk, lektorka języka polskiego na Erywańskim Państwowym Uniwersytecie Lingwistycznym im. W. Briusowa

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego