Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Ukraina: "Odwiedzamy miejsca pamięci narodowej"

„Jeśli zapomnę o Nich, Ty Boże na Niebie, Zapomnij o mnie!” Z takim oto przesłaniem grupa członków i zarazem uczniów Towarzystwa Kultury Polskiej w Sumach, udała się w sobotę 19 października br. na Polski Cmentarz Wojenny w Kijowie- Bykowni. Wyjazd odbył się w ramach projektu „Odwiedzamy miejsca pamięci narodowej”.

Polski Cmentarz Wojenny, którego uroczyste otwarcie odbyło się 21 września 2012 r., jest częścią Narodowego Rezerwatu „Bykownianśki Mohyły ”. Spoczywają na nim w zbiorowych grobach szczątki 3435 polskich obywateli z Ukraińskiej Listy Katyńskiej, zamordowanych w 1940 roku przez funkcjonariuszy NKWD. Jest czwartym, po otwartych w roku 2000 w Lesie Katyńskim, Miednoje i Charkowie, cmentarzem katyńskim.

20191019 1342281

Odwiedzających porażają zarówno przestrzeń będąca świadkiem potwornej zbrodni, jak i powoli przyswajane ogromne liczby ofiar. Do dwu cmentarzy: ukraińskiego-ofiar stalinowskich represji i sąsiadującego z nim polskiego wojennego prowadzi ponad kilometrowy leśny dukt. Na polski cmentarz wchodzimy przez stworzoną przez dwa słupy, symboliczną bramę. Na górze lewego wykuty jest Orzeł i umieszczone są tablice z tekstami w języku polskim. Na prawym identyczne w języku ukraińskim. Na progu napis w obu językach: POLSKI CMENTARZ WOJENNY.

20191019 1325461

Wszystko tutaj jest z szarego granitu. W głąb idziemy wyłożoną granitową kostką drogą do stołu- ołtarza pokrytego jak gdyby obrusem. Za nim stoi długa i wysoka ściana z 10 przylegających do siebie płyt, przeciętych po środku, w górze krzyżem-mieczem. Na nich wykute są wypukło w porządku alfabetycznym imiona i nazwiska pomordowanych Polaków.

Na lewo od ołtarza znajduje się Dzwon Pamięci otoczony kamiennymi płytami z wykutymi w nich na przestrzał symbolami czterech religii – krzyżami: łacińskim i prawosławnym, gwiazdą Dawida i półksiężycem. Ołtarz otacza z zewnatrz, jak podkowa, szeroki ciąg kamiennych tablic z powtórzonymi na nich imionami i nazwiskami ofiar, ale również z dodatkowymi informacjami ( data urodzenia, miejsce pochodzenia, zawód).

Członkowie sumskiej organizacji polonijnej złożyli biało- czerwone kwiaty przy zbiorowej mogile, zapalili znicze i odmówili modlitwę za zmarłych. Głęboko wzruszającym momentem dla wszystkich było wysłuchanie głosu dzwonu zza grobu, który woła o sprawiedliwość, prawdę i pamięć. Idąc ścieżką wzdłuż kamiennych tablic, odczytywali szczegóły dotyczące ofiar- kim byli, ile mieli lat, gdzie mieszkali.

20191019 1327531

Przez całą wizytę grupie towarzyszył i dzieli się z nią swoją wiedzą o tym miejscu i o współczesnej historii polsko-rosyjskiej, polsko- ukraińskiej p. Walerij Flimonihin sekretarz naukowy kijowskiego memoriału.

W drodze powrotnej pojawiła się refleksja, że należy przywozić w takie miejsca starsze dzieci i młodzież, aby dopóki żyją świadkowie tych wydarzeń mogły dotknąć żywej historii i żeby nigdy nie powtórzyła się tak straszna zbrodnia, bo przecież: „Ludzie ludziom zgotowali ten los”.

Jolanta Domek- Tobolska, nauczycielka języka polskiego skierowna do pracy dydaktycznej przez ORPEG w Sumach, Ukraina

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego